• Št. feb 2nd, 2023

Protest a petícia pred cirkusom Orfei vo Zvolene

protest-cirkus-orfei-zvolen
Foto: Ján Števonka.

Pred viac ako týždňom ste si mohli na tejto stránke prečítať článok o tichom proteste proti týraniu zvierat pred cirkusom Budapešť.

Po odchode tohto cirkusu zo sídliska Zvolen Zlatý potok ostala zdevastovaná trávnatá plocha a nespokojnosť občanov zo zápachu a hluku. Tentokrát do Zvolena zavítal taliansky cirkus Orfei.  Nakoľko tento cirkus je asi najväčší zo všetkých cirkusov, ktoré boli vo Zvolene, tak za miesto pobytu si zvolil Sídlisko Západ pri obchodnom centre.

Tak ako minule, tak aj tentokrát sa objavila informácia na sociálnej sieti Facebook o pripravovanom proteste hneď prvý deň ich vystúpenia a to 21.6.2012 jednu hodinu pred prvým vystúpením, čiže od 17 – tej do 18:00 hod.

Tak sa aj stalo a v stanovený čas tie isté dievčatá stáli s rozprestretým transparentom v ruke a s letákmi, ktoré rozdávali ľudom. Asi po 35 – tich minútach tichého protestu sa objavila hliadka štátnej polície, ktorá bola privolaná na podnet zamestnancov cirkusu. Nakoľko forma tohto protestu nebola nahlásená a schválená na meste Zvolen, tak po verbálnej komunikácii s príslušníkmi polície bol protest v tichosti ukončený.

Na druhý deň 22.6.2012 sa však jednému z dievčat – Kristíne na Mestskom úrade podarilo vybaviť povolenie na protest pred cirkusom. Zástupcovia mesta dokonca informovali o plánovanom proteste políciu.

Tak ako deň pred tým, hodinu pred predstavením dievčatá rozdávali letáky s problematikou týrania zvierat a v tento deň ešte dávali podpisovať petíciu.

Počas tejto hodiny sa zastavili pri protestujúcich až tri policajné hliadky, nakoniec však ostala len jedna, ktorá dozerala na priebeh akcie.

Celá akcia napokon dopadla podľa organizátorov dobre, aspoň touto formou poukázali na problematiku týrania zvierat v cirkusoch.

Fotografie

Článok a foto: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteru

Podobná téma