• St. dec 6th, 2023

V sviatok Deň zmierenia Klezmer Band zahrali vo Zvolene

presburger-klezmer-band
Marta Potančoková spievala neskutočne dobre. Foto: Ján Števonka.

V stredu 26.9.2012 sa začal najväčší sviatok židovského kalendára – Deň zmierenia, nazývaný hebrejsky Jom Kippur. Je to najväčší židovský sviatok, sprevádzaný 25-hodinovým prísnym pôstom a intenzívnymi modlitbami za odpustenie hriechov. Súčasťou rituálu je trúbenie na baraní roh šofar. Sviatok sa začína prvý deň pri západe slnka a končí sa posledný deň po zotmení.

A práve v tento deň sa uskutočnil so začiatkom o 17:00 hod. v kráľovskej sieni zvolenského zámku koncert bratislavskej skupiny Pressburger Klezmer Band. Ako povedal pán Jozef Klement, pôvodne sa mal tento koncert uskutočniť 8.mája tohto roku na Tehelnej ulici pri príležitosti slávnostného otvorenia Parku zabudnutých susedov.

Koncert sa však nekonal, ale presunul sa na Deň zmierenia a usskutočnil sa na Zvolenskom zámku z obavy zo zlého počasia, ktoré by mohlo prerušiť koncert, ak by sa konal pred kaviarňou Džezva, ktorá sa dá nájsť práve v Parku zabudnutých susedov.

O Pressburger Klezmer Band

Slovenská kapela Presburger Klezmer Band podľa slov kontrabasistu už raz vystupovala vo Zvolene niekedy v roku 1998/99, ale to už bolo dávno.

Kapela známa ako klezmer vznikla v roku 1995 a v tej dobe bola prvou tanečnou kapelou zo strednej a východnej Európy  a zároveň je najlepšie hodnotenou kapelou tohto zamerania. Jej energický hudobný „kokteil“ je podmanivo namiešaný zo židovskej, balkánskej a orientálnej hudby, ako aj zo slovenského a cigánskeho folklóru – to všetko s originálnou esenciou súčasných moderných štýlov ako jazz, rock, reggae a latino. Presburger Klezmer Band patrí medzi popredných predstaviteľov európskej scény world music.

Nebudeme kopírovať viac informácií z ich stránky, môžete si ich sami prečítať, povedzme si to, čo bolo možné zažiť priamo na koncerte.

Kapela v zložení: Marta Potančoková (spev), Valér Miko (klavír, vokály), Snežana Jović-Werner zo Srbska (akordeon), Jano Oriško (bicie), Miro Lago (klarinet) a Samo Alexander (kontrabas). Hrali skladby zo svojich radových albumov Ot azoy! ako aj Lajv a  spievalo sa aj v tradičnom západogermánskom jazyku Jidiš. Veľkým prekvapením bola skladba Šiel si mládenec dievčinu hľadať, ktorá bola neskutočne dobre zahratá a odspievaná zároveň.

Na kvality samotného koncertu sa ťažko hľadajú primerané slová, nakoľko slová ako vynikajúci, perfektný a podobne nevystihujú ani náznakom atmosféru, ktorá na koncerte bola prítomná. Celá kapela tvorila jedno telo a jedného ducha a ich profesionalita bola prítomná v každej skladbe. V konečnom dôsledku si môžete aspoň na priložených videách pozrieť, ako to vyzeralo na samotnom koncerte.

Pressburger Klezmer Band – Siman tov, mazl tov

Fotografie 

Záverom ďakujem usporiadateľom za to, že sa tento koncert uskutočnil a zároveň aj za neskutočný umelecký zážitok.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteru

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Podobná téma