• St. mar 22nd, 2023

Zabudnutý kráľ Rastislav v podaní Ing. Václava Kociana

vaclav-kocian
Ing. Václav Kocian. Foto: Ján Števonka.

V štvrtkové októbrové popoludnie sa uskutočnila v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene, v spolupráci s Miestnym odborom Matice slovenskej vo Zvolene prednáška Ing. Václava Kociana pod názvom “Náš veľkomoravský kráľ Rastislav a jeho veľké činy pre dobro našich predkov i nás.“

Súčasťou prednášky bola autogramiáda ku knihe Zabudnutý kráľ Rastislav a jeho dielo. Knihu  i ďalšie jeho publikácie si bolo možné zakúpiť  priamo v knižnici. 

Tvorba Ing. Václava Kociana zahŕňa nespočetne množstvo  titulov, napríklad: Modlitby za oslobodenie od zlého a citových rán 1 a 2, Pán Ježiš aj dnes uzdravuje celého človeka, Svetlo zo Solúna, Krížová cesta požehnávania, Pod víťazným dvojkrížom, Už je tu ten čas 1 a 2 a Zlatý kľúč v srdci Európy.

O čom je teda kniha?

Zabudnutý kráľ Rastislav?! Ten, bez ktorého by Európa nemala svojich patrónov a apoštolov Slovanov, Cyrila a Metoda? Ten, ktorý za ich pomoci položil kultúrne, právne, školské i cirkevné základy pre svoju ríšu a ukázal cestu ďalším Slovanom? Ten, ktorý aj vojensky obhájil suverenitu svojho štátu voči Frankom? Ten, ktorý v dôsledku vlastizrady Svätopluka podstúpil za svoj národ aj bolestné mučeníctvo? Ten, ktorý je po Cyrilovi a Metodovi najväčším dobrodincom Slovákov i ostatných Slovanov? Ten, bez ktorého by sme možno ako národ už dávno zanikli? Áno, práve ten je zabudnutý! My sme na tohto vzácneho muža v tisícročnom zatmení našich národných dejín zabúdali. A, žiaľ, zabúdame aj dnes. Preto je tu tento pokus predložiť čitateľovi ucelený pohľad na život a dielo Rastislava a dať podnety pre našu prítomnosť a budúcnosť. (zdroj internet)

Z tejto prednášky Vám prinášame ako zvyčajne videá a samozrejme aj pár fotografií.

Video prvá časť a postupne sa tu objaví celá prednáška

Druhá časť videa 

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.