• Ut. nov 28th, 2023

Tancujúce Dievča leta s folklórom v krvi

Autor IMG_1979

júl 15, 2011 ,
denisa-panicova-ilu
Denisa Panicová. Zdroj: Denisa Panicová

V máji roku 2010 mal FS Marína vystúpenie pri fontáne na námestí SNP vo Zvolene.

Ako zvyčajne som si porobil pár fotografií, následne na to som napísal  článok a viac som to neriešil. Až do doby,  kedy sa mi ozval kamarát a povedal mi: ,, kámo, tak to Dievča leta si fakt pekne cvakol.

“ Nedalo mi to a použil som Google na vyhľadávanie fotografií. Tie, ktoré som našiel, som porovnal s fotografiou, ktorú som  mal z námestia a musel som si aj ja povedať:,, toto je Dievča leta.“

To dievča, ktoré bolo na fotografii a v tom čase malo 17 rokov, sa volá Denisa Panicová. Rozhovor s ňou vám  prinášam.

Denisa je rozhodne veľmi sympatická slečna a počas celého rozhovoru mala úsmev na tvári. Toto leto v auguste, oslávi  krásnych 19 rokov, k čomu vopred blahoželáme.

S Denisou sme sa rozprávali na rôzne témy, ale najmä o folklórnom súbore Marína, v ktorom tancuje a ktorý tento rok na jeseň oslávi 45. výročie svojho vzniku. K príjemnému rozhovoru prispela aj tým, že prezradila čo-to aj o sebe samej.

Ty a mesto Zvolen ?

Denisa Panicová – celý život od narodenia, som tu vo Zvolene, škôlka, základná škola na Sekieri, ktorú som mala pred domom a ako prváčka som začala tancovať. Ja som chcela  tancovať najprv latinsko- americké tance, no a potom sa to zvrhlo na folklór, lebo mi všetci hovorili, že s tým viacej  precestujem. V oblasti latinsko – amerických tancov je náročné nájsť partnera, nakoľko tam musí byť stály partner a tak som rada a neľutujem, kde som teraz.

Takže napríklad Zumba  nie ?

Denisa Panicová – parkrát som bola na Zumbe, ale nedá sa povedať, že by ma to ohúrilo, to by som nemohla povedať, skôr si idem večer zabehať, poprípade na korčule, na bicykel, občas do posilky, ale Zumba také to je, neviem, folklór je rozhodne lepší.

Ty a Dievča leta –  ako si sa k tomu dostala ?

Denisa Panicová – bolo to tak, že sestra ma upozornila na to, že je súťaž a tak mi hovorila –  prihlás sa, prihlás sa, a ja vravím nie, nie… Vtedy v zime som nafotila fotky, taký book, tak sestra mi ich tam poslala a prehovorila ma, takže bola taký iniciátor toho všetkého.

Ale vyšlo to ?

Denisa Panicová – no veď to sme ani nečakali, ale sme boli radi, hlavne ja som bola rada, to bolo také, že kým nebola tá finálová dvadsiatka, tak som to neprežívala. Potom,  keď už bola finálová dvadsiatka a každý deň niekto vypadával a keď už ostali tri, tak už sme čakali, čo sa bude diať a čo bude.

Tvoj príchod do FS Marína ?

Denisa Panicová – začala som tancovať ako šesťročná v Zorničke. Neskôr som sa prihlásila na konkurz do FS Marína, na ktorom bolo treba  ukázať tanečné a spevácke nadanie. O týždeň bol vylepený papier o tom,  kto bol prijatý do prípravky, do ktorej sme chodili rok a postupne sme sa pripojili k tým starším.  Teraz už tancujeme, beháme po svete, vystupujeme, spievame. Celkovo som v Zorničke strávila sedem – osem rokov a v Maríne štyri roky.

Ako by si zhrnula momentálne fungovanie vo  FS Marína, kolektív, vystupovanie a podobne ?

Denisa Panicová – to je jednoducho perfektný kolektív a najviac zážitkov mám z Mexika, to bolo fakt najďalej, čo som sa dostala so súborom v roku 2009. Tam bolo toľko súborov z rôznych štátov, také rôznorodé a počas dvoch týždňov,  čo sme tam boli, sme stretli veľa milých ľudí, mali sme  krásne teplé počasie. Ochutnali sme vynikajúcu tradičnú kuchyňu, no jednoducho,  super tam bolo. V Mexiku sme boli práve vtedy, keď vypukla prasacia chrípka, a aj keď sme mali možno obavy, tak všetko dobre dopadlo.

Ako folkloristka sa zúčastňuješ ako diváčka na nejakom predstavení, ak je niekde v meste a podobne ?

Denisa Panicová – milovníci folklóru, ako aj kamarátka hovorí:,, folklorista nie je len človek na javisku, ale mal by mať aj taký životný štýl”.

Ktorý FS je tebe najbližší a v ktorom by si chcela tancovať ?

Denisa Panicová – pre každého folkloristu je taký sen, v Lúčnici tancovať. Takže Lúčnica, no a potom sa mi  páčia súbory Gymnik, Technik, Ekonóm z Bratislavy a ešte jeden v okolí tuším Prešova, Puľs.  S nimi sme mali taktiež vystúpenie a to bolo super.

Aký je pomer účinkujúcich v súbore ?

Denisa Panicová – chlapcov bolo vždycky menej (smiech), to bol vždy problém, páry nie je problém, ale dievčat je aspoň v našom súbore vždy viac.

Do ktorej školy momentálne chodíš, čo študuješ a po škole čo plánuješ?

Denisa Panicová – momentálne študujem na Obchodnej akadémii vo Zvolene a som v treťom ročníku. Po škole by som chcela ísť študovať do Prahy, Brna, alebo Bratislavy  prekladateľstvo, proste jazyky. Musím sa však tomu začať venovať, ale keďže sú prázdniny, tak sa neviem k tomu dokopať. Nie je však isté, či chcem presne študovať jazyky, ale viem na 100%, že chcem ísť ďaleko.

A čo doma – do akej miery zvládaš domáce práce ?

Denisa Panicová – vzhľadom na to, že som dosť lenivá, tak len občas pomôžem mamine, to sa priznám. Cez víkend dlho spím a keď sa zobudím,  tak je už všetko poriadené, navarené. Väčšinou pomáham mamine v záhrade.

Ďakujem za rozhovor.

Tak a je tu záver. Ak vás Denisa zaujala a chcete jej na tomto mieste zablahoželať k blížiacim sa narodeninám, alebo prispieť komentárom,  máte priestor. Možno práve vy zaujmete jej pozornosť tak, že zmení svoje rozhodnutie, byť voľná.

Blog: Ján Števonka. Gramatická úprava: Helena Zacharová.