• Po. feb 6th, 2023

Mikuláš s čertom si zahrali v Matrixe

mikulasska-rozpravka-v-europa-sc-zvolen-3
Foto: Ján Števonka.

Krstné meno Mikuláš pripadá v kalendári na 6. decembra a zároveň je to deň, kedy všade naokolo pobehuje niekto v postaršom veku v červenom overale s bradou, čapicou na hlave a veľkým batohom cez chrbát.

V tento deň si nájdu ráno deti, ktoré poslúchali vo svojich zimných topánkach plno sladkostí. Tie, ktorým sa to veľmi nedarilo si vo svojich balíčkoch nájdu ako upozornenie aj uhlie. A tak ráno odchádzajú do škôl deti šťastné, ale i uplakané.

Veľké obchodné centrá a nielen tie, zneužívajú tento sviatok trhovo, cez rôzne agentúry pripravujú program a o propagáciu sa postarajú sociálne médiá. Potom si treba už len počkať  na kopec malých  šarvancov a ich rodičov, ktorí by svojim deťom zniesli aj modré z neba.  

Vo  zvolenskej Europe SC  o 16:00 hod. začalo špeciálne Mikulášske prekvapenie v podobe Mikulášskej rozprávky. Nuž a tu končí opis tohto predstavenia, nakoľko niet čo opisovať, jednoducho to nie je možné.

Tu ťažko hľadať vinníka, prečo sa to stalo. Ponúknuť deťom rozprávku, ktorá doslova dehonestuje Mikuláša, ktorého si všetci predstavujeme ako dobrého a priateľského uja a dať ho aj s čertom do polohy určitých pasáží filmu Matrix, dovoliť im prezentovať sa neslušnými gestami, to je úplne mimo reality a zábavy zároveň.

Pavol Dobšinský a jemu podobní nám tu predsa zanechali bohaté kultúrne dedičstvo, z ktorého sa dá čerpať od rána do večera.

Deti prijmú možno hocijakú hlúposť, lebo nielen televízia ich kŕmi takýmto brakom. Za zamyslenie by iste stálo pozvanie napríklad Zvolenskej umeleckej školy s divadelným krúžkom, ktorej by sa rozhodne podarilo  deti vtiahnuť do diametrálne odlišného ponímania  Adventu a rozhodne by to zanechalo podstatne väčšie emócie ako tento paškvil na Mikuláša.

Video zostrih

Fotografie

Článok, fotografie a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteru

Podobná téma