• Ut. feb 7th, 2023

Kultúrne dianie vo Zvolene lynčované zaživa 1. časť

ByIMG_1979

dec 28, 2012
zv_kultura
Ilustračné.

Dobrý deň, moje meno je Ján Števonka a som autorom skoro celého obsahu 99% tejto stránky, či už sa jedná o texty, fotografie alebo videá.

Mojim zámerom v tomto článku je opísať Vám niečo, čo je všade naokolo, ale málo sa o tom vie, respektíve sa vie, ale sa nepovie nahlas.

To že sa zatajujú informácie o podujatiach, alebo sa o tom povie na poslednú chvíľu to je, len zlomok toho čo sa deje. Pokiaľ nieje niekoho LOGO stránky na plagáte a poprípade sa nedajú nejaké ceny do súťaže tak sa ani lístoček na strome nepohne.

Jedna vec je povedať, že tu vo Zvolene skapal pes a druhá mať však gule na správnom mieste a pre tú kultúru aj niečo spraviť a potom to rozhodne bude lepšie. 

V prvom článku rozoberiem zvláštnosti, vďaka ktorým k lynčovaniu kultúrneho diania vo Zvolene dochádza a v druhom si povieme o kultúre vo Zvolene ako takej.

Poďme teda na to…

Je tu záver roka a pôvodne som chcel napísať článok, možno aj dva (budú dva) o tom, čo sa nám za tento rok podarilo nielen fotoaparátom ale i na videu zachytiť a to po vzore oviec – rozumej stránok, ktoré sa momentálne bijú v podobe takýchto článkov.

Potom som sa však zamyslel nad tým, prečo byť tou ovcou v stáde a nepovedať ľudom pravdu, prečo sa inde takto bezducho bilancuje a kŕmia sa ľudia takýmto hovädinami. Prečo je vo videu v článkoch najskôr reklama a až potom konkrétne video, prečo sa reklama objavuje aj vo videách o tragických udalostiach, prečo sa potom de facto zarába na mŕtvolách…

Prečo je to tak?

Posledné dni máte na to, aby ste ešte navýšili číslo sledovanosti danej stránky, ktorá láka (v článku máme bohatú galériu – ak si 20 fotiek pozrie 20 ľudí máte číslo 400) a pomohli jej tak oháňať sa priemerom jej návštevnosti pred potencionálnymi reklamnými partnermi. Po lopate povedané, čím väčšia návštevnosť stránky, tým skôr môžete namotať zákazníka, aby si u Vás na stránke dal reklamu, TS alebo PR článok za pár €. Google AdWords platí prevádzkovateľom stránok za jeden klik na reklamu niekoľko centov a preto čím viac ľudí zoženiete, tým máte väčšiu šancu na to, že kliknú práve na vašu reklamu. Nieje dôležitá kvalita, ale počet.

Tvorba článku po vzore odpíš od suseda

Tu vo Zvolene máme veľa internetových stránok, rôznych týždenníkov ba už aj televíziu, ktoré svoje články a obsah tvoria vskutku neraz zaujímavo:

  1. tvorba obsahu správami tlačových agentúr TASR, SITA, ak beriem v úvahu, že TASR chce 350€ za domáce spravodajstvo mesačne, je to niečo neskutočné a mať len 50% z toho, tak skáčem meter dvadsať
  2. prečítať si niekde inde tlačovú správu, alebo pozrieť niekde video (u nás) a podľa toho dotvoriť obsah a máte to hotové.

Čím viac stránok, tým lepšie, oficiálna versus neoficiálna stránka

Toto je fenomén dneška. Vytvoriť si aj 5 podobných stránok (zmena v bodke, čiarke a podobne) na Facebooku, nazdieľať do každej jednej ten istý obsah a každých napríklad 5 hodín toto isté zopakovať. Potom je ľahké sa oháňať číslami sledovania, ale koľko je fakticky to dané číslo pravdivé?

Druhá originálna vec je tá, keď si vytvoríte neoficiálnu stránku napríklad Europy a bohvie prečo sa tam zaraz objavujú len odkazy na články jednej a tej istej stránky a aby to nebolo také fiktívne, tak sa nazdieľajú aj odkazy z oficiálnej stránky danej spoločnosti a pohoda.

Majú šancu malé OZ a podobne šancu na to, aby sa o nich písalo?

Majú, ale len v tom prípade, ak si sami napíšu článok o akcii, ktorú si sami zorganizovali a tento následne pošlú niektorej redakcii na uverejnenie úplne zadarmo. Do tohto momentu je to ešte ako tak ale… Ale ak si daná redakcia povie – však ony pošlú TS, len aby sa o nich a ich akciách písalo a berú to ako samozrejmosť, spoliehajú sa na to a tvoria obsah z tohto, tak potom to nie je až tak správne, nakoľko po nejakom čase to prestane aj tie OZ a združenia baviť a radšej sa na to ….  Málokto však vie a v druhom článku sa dozviete o tom, aké veľké veci dokážu a robia nie pre seba, ale pre spoločnosť ako takú.

Ako je to teda vo Zvolene s tou kultúrou?

Už pred rokom som si povedal, že napíšem tento článok, ale až pred pár týždňami som si povedal: dosť, dosť, dosť!!! Urobím to v opačnom garde a napíšem svoj názor na kultúrne dianie vo Zvolene, veď celý rok prejdem nespočetne veľa podujatí a mám ako tak jasno, ktorý klub, spolok, združenie alebo jednotlivec sa angažuje pri rozvoji nielen kultúry. Možno to bude pre niekoho také načrtnutie toho, čo je tu možné vo Zvolene vidieť.

V začiatkoch fungovania stránky, hlavne však v článkoch, v ktorých boli videá hudobných skupín a ich prejavu na pódiu sa začali ozývať samotní interpreti, že dané video im kazí imidž a aby bolo odstránené. A tak som si povedal, že nebudeme nič odstraňovať a to, čo je na videu je pravda a môže poslúžiť niekomu na vytvorenie vlastného názoru.

O tom ale až v druhom článku priatelia. – Už čoskoro nastane deň zúčtovania 

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteru