Kultúrne dianie vo Zvolene lynčované zaživa 2. časť

zv_kultura-zvolen

Ilustračné.

V tejto druhej časti si prejdeme niektoré veci, ktoré rozhodne stoja za zmienku a bez ktorých by bolo podstatne horšie, ako je momentálne teraz.

Prvá časť je TU

Podujatia pod hlavičkou mesta Zvolen Mesto organizuje podujatia rôzneho druhu aj v priestoroch Starej radnice, či už sa jedná o divadelné, hudobné predstavenia alebo výstavy. Veľakrát sa však stáva, že práve na koncerty sa príde pozrieť celkovo 5 ľudí a keď odrátam poblúdencov, tak je to úbohé.

V začiatkoch som si myslel, že problémom slabej účasti je výber interpreta, ale to nie je hlavná príčina problému. Problémom je samotná propagácia podujatí aj napriek tomu, že máme sociálne siete ako Facebook (nechcem si predstaviť, že by neexistoval) a podobne, že pred radnicou je informačná tabuľa, na stránke mesta  sú vypísané aktuálne podujatia. Problém je v tom, že ľudia sa sami neprídu pozrieť, čo sa bude konať. Je potrebné  koľkokrát podať im informácie rovno do ruky.

Aj napriek tomu, že máme vo Zvolene minimálne 5 redakcií, ktoré sa hrdia v názve mestom Zvolen a hovoria, že majú záujem o propagáciu diania v meste, pravda je diametrálne odlišná a ako sa hovorí –  vodu kážu a víno pijú.

Teraz Vám iste napadne, prečo by mali písať zadarmo:  Preto, že ak nebude kultúra vo Zvolene, tak nebude o čom písať a priložiť ruku k dielu je na nezaplatenie.

Divadlá, knižnice, zámok

  • Za Divadlo Jozefa Gregora Tajovského sa nám venuje (rozumej redakciám) Ing. Gabriela Valentínyová, vedúca obchodno-marketingového oddelenia a vždy, keď potrebujeme  voľný vstup na predstavenie, besedy ako aj tlačové správy nám vyjde v ústrety.
  • Divadlo Zelienka: Kto bol s dieťaťom alebo aj sám na ich predstavení, či už o Hlúpej žene, Kocúrik a Mačička alebo Betlehemská hviezda, dá mi za pravdu, že ich predstavenia sú vo vysokej kvalite a preto ich tu vyzdvihujem.
  • Krajská knižnica Ľudovíta Štúra Zvolen:  Ženy, ktoré tu pracujú,  organizujú rôzne akcie a besedy,  odvádzajú kus vynikajúcej roboty, za čo im patrí  veľká vďaka.
  • Zámok aj napriek tomu, že je ošarpaný, ponúka počas roka výstavy, koncerty, divadelné predstavenia a podobne. Vlastný program pre deti aj z detských domovov tvoria lektori zámku so spolupracovníkmi zo šermiarskych skupín, brušné tanečnice, výtvarná skupina. Počas Veľkej noci, Vianoc, Noci múzeí a podobne tu vládne vždy vynikajúca atmosféra.

Komunita, OZ a podobne

  • OZ Psíčkari-ZV:  V meste Zvolen sa vytvorili dva znepriatelené tábory. Jeden za a jeden proti psíčkarom (myslené ako ľudia čo vlastnia psa). Ak sa povie pes, tak tá druhá skupina vidí všade občúrané, nakadené a podobne, veď to isto poznáte. Tu by mohla chodiť aj mestská polícia od rána do večera a rozdávať pokuty, aj tak by sa nič nezmenilo, ba naopak, začalo by sa hovoriť o policajnom šikanovaní a podobne. Preto doporučujem, nakontaktujte sa na OZ Psíčkari-ZV a sami zistíte, že robia počas roka veľké akcie rôzneho druhu a môžu práve Vám načrtnúť správnu cestu.
  • Občianska iniciatíva Zvolen Západ: Málokto vie, ba ani rodení Západniari, že na ich sídlisku je združenie, ktoré nielenže organizuje nespočetne veľa akcií, ale aj vybavuje množstvo vecí na úradoch pre lepší život na sídlisku.
  • Krasokorčuliarsky klub ŠKK Zvolen: Nie je len nejakým klubom, pomôžem si citáciou z ich stránky: ,,jeho hlavným poslaním je rozvoj krasokorčuľovania v meste Zvolen a vytvorenie vhodných podmienok pre voľno časové aktivity detí a dospelých, ktorí majú záujem o krasokorčuľovanie a o rekreačné korčuľovanie.“

V tejto časti si dovolím napísať, že som sa osobne zúčastnil rôznych aktivít či už občianskeho združenia, občianskej iniciatívy alebo krasokorčuliarskeho klubu a môžem zodpovedne prehlásiť, že TS, ktoré dostávame sú len zlomkom toho, čo v skutočnosti robia. Verte mi, robia toho neúrekom a v ich prítomnosti sa človek cíti, ako by bol doma v kruhu rodiny.

ZUŠ, SZUŠ, folklórne súbory a tanečné súbory a podobne

Za rok je koncertov, ktoré absolvujem toľko, že veľakrát už klasiku nemôžem počúvať, ale nie je klasika ako klasika a hranie ako hranie.  To veru nie. Medzi jednotlivými školami sú rozdiely.

  • Vyzdvihnem len dve školy. Jednu štátnu a tou je ZUŠ Zvolen Nádvorná 10, ktorej koncerty sú jednoducho nadštandardné, či už hrajú žiaci, alebo absolventi.  Druhá je súkromná a to HTS pána Kováča, kde je vidieť a počuť  nielen hudbu, tanec, spev. Navštevujú ju doslova univerzálne deti, ktoré sa venujú tancu, spevu, hre na hudobný nástroj a dokážu vytvoriť na pódiu nezabudnuteľný umelecký zážitok.
  • Folklórne súbory ako FS Marína, FS Poľana, DFS Zornička, DFS Lastovička a ostatné sú vždy zárukou kvality a ich dlhoročné pôsobenie vo Zvolene hovorí samé za seba.

Šport

Vo Zvolene prevláda názor, respektíve sa snaží niekto utvrdiť ľudí v názore, že tu sa hrá len hokej a jediný klub čo hrá je HKM Zvolen. Sklamem Vás, ale vo Zvolene sa hrá:

  • basketbalová liga dievčat a všetky kategórie na IX. ZŠ, volejbal v podobe 1. ligy mužov a mať tak dostatok financií, tak tu hrajú dva kluby nielen 1. ligu ale aj Extraligu, netreba zabúdať na TJ Slávia TU Zvolen a volejbalové juniorky, ŽHKm Zvolen a dievčensko- ženský klub sa už 20 rokov naháňajú po ľade a je úplne jedno, či v zápase prehrajú o 5 alebo 20 gólov, LIMFU Zvolen (liga malého futbalu) a rôzne iné kategórie.

Netreba zabúdať ešte na jednu vec a to, že vo Zvolene, ak by bolo kde, tak by sa hral aj floorball, hokejbal a podobne, ale bohužiaľ… a toto je, len zlomok športu čo sa uskutočňuje vo Zvolene

Podstatné je, že na tieto všetky ostatné zápasy je vstupné úplne zadarmo.

V poslednej 3. časti prinesieme ďalšie zaujímavé informácie. Ak máte na kultúrne dianie vo Zvolene iný názor alebo otázku, napíšte nám a my budeme reagovať.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: