• Ne. mar 26th, 2023

Heuréka Budča Fest bol aj tentokrát fest dobrý

fs-polana-heureka-budca-fest
FS Poľana: Foto: ZV-podujatia.

Heuréka! Zvolal kedysi veľmi dávno Archimedes a presne tak isto sa dá zvolať teraz, po druhom ročníku neskutočného festivalu, na ktorom sa dala užiť veľká porcia zábavy a to až do neskorej noci.

Reč je o festivale Heuréka Budča Fest 2, ktorý zorganizovala neformálna skupina I.D a konal sa v slnečnú letnú sobotu 2.8.2014 v Budči. Neformálnu skupinu I.D. tvoria  Zuzana Bačíková, Michal Repiský, Ivana Francistyová, Martin Koreň, Slavomír Siska. Pomocnú ruku podala aj obec Budča (mimochodom guláš pána starostu opäť raz nesklamal) a ďalší partneri.

Cieľom festivalu bolo ukázať mladým ľudom, akými spôsobmi môžu tráviť svoj voľný čas a všetci účinkujúci, ktorí tu vystupovali a mali aj svoje stánky naozaj ukázali, ako oni trávia svoj čas a čomu sa venujú.  A práve takto mohli podnietiť všetkých k tomu, aby so svojim časom nakladali aktívnejšie.

Po predminulom prvom alebo ak chcete nultom ročníku nastalo podstatne viac zmien, hlavne k lepšiemu. Pribudli stánky s občerstvením, miesta na sedenie, rozmnožil sa počet toaliet, bolo podstatne viac workshopov a jedno veľké pozitívum v podobe moderátorky Adriány Peťkovej ostalo.

Gro programu sa konalo na dvoch pódiách, na prvom vystupovali hudobné skupiny a na druhom prebiehali poväčšine tanečné a športové vystúpenia. Všetko o vystúpeniach na pódiách nájdete v samostatných kapitolách.

Pod prístreškami alebo v tieni stromov sa organizovali workshopy, lukostreľba, všetko okolo bonsajov a práci s drevom rád vysvetlil Michal Zbončák (mimochodom, vo Zvolene bude výstava bonsajov), Zvolen Patriots oboznamoval s ich Klubom amerického futbalu, v hrnčiarskej dielni zo Zaježovej si bolo možné kúpiť, čo vyrobili šikovné ruky ľudí zo psychiatrie   v chránenej dielni  a bolo si možné vlastnými rukami  skúsiť aj hrnčiarsky kruh. Hneď vedľa za asistencie kováča si bolo možné vyrobiť podkovu alebo klinec a pod prístreškom  sa nachádzala čajovňa ChaY-RooM (čajovňa Finkova kúria), pod stromami si bolo možné vyskúšať slackline a pri nich sa nachádzalo OZ Psíčkary-ZV. Tento ročník nechýbal Special Tactical Airsoft Recon, svoj priestor tu mal aj tanečník b-boys BIOS, chalani na bicykloch z Biketrial Banská Bystrica a samozrejme skejťáci zo Zvolena.

Deťom sa venovali v stánku Envi-pak, kde prebiehala súťaž a hneď vedľa bola tvorivá dielňa.

Poďme si teda postupne prejsť, čo bolo možné vidieť na dvoch pódiách, ale i to, čo ponúkal samotný areál. Nakoľko bolo programu neúrekom, tak samotný článok je delený na niekoľko častí. (vid zoznam, po kliknutí Vás to presunie do tej, či onej podsekcie, kde nájdete všetko podstatné).

  • Pódium 1 – The Jockers, Intercity, Regale, Dáša fon fľaša, Adalbert, Prenič Zanič, Gemini77, U.K.N.D, Christmas, N30, The Lampions, Hasiaci prístroj,
  • Pódium 2  -Rómske tance z Budče, žonglér Martin Herian, tanečný súbor Mimikry, b-boys BIOS, Biketrial Banská Bystrica, FS Poľana a Capoira Oxumare
  • Fotografie