• Po. feb 6th, 2023

V rámci akcie Vianočná pošta dostal Ježiško 61 860 listov, veľa ich tentoraz prišlo zo zahraničia

bez-nc3a1zvu
Vianočná pošta.

TS – (tlacovasprava.sk) – Štrnásty ročník Vianočnej pošty zažil niekoľko „NAJ“. Na adresu 999 99 Ježiško prišlo v minulom roku najviac listov od detí zo zahraničia, Ježiško dostal najdlhší list v histórii Vianočnej pošty a pošta k projektu pripravila najviac príležitostných pečiatok za ostatných 10 rokov.

Detské srdcia si opäť prišli na svoje. Slovenská pošta zorganizovala minulý rok už 14. ročník obľúbeného projektu Vianočná pošta. Deti tak mali možnosť opäť napísať svoje priania Ježiškovi na adresu 999 99 Ježiško. Domovom Vianočnej pošty je Pošta v Rajeckej Lesnej, odkiaľ poštový Ježiško odpísal na každý list s uvedenou spätnou adresou a pribalil aj malý darček. Vianočné odpovede od Ježiška putovali aj do zahraničia, odkiaľ prišli stovky detských prianí. Za štrnásť rokov svojej existencie si Ježiško v poštovej schránke našiel takmer 1, 25 milióna listov.

Motívom minuloročnej Vianočnej pošty boli divadelné prvky, a tak si deti mohli na internete z webovej stránky stiahnuť divadelné kulisy a postavičky a vytvoriť si tak vlastné papierové divadielko.

Otvorenie 14. ročníka v Rajeckej Lesnej sa nieslo v znamení krstu štyroch príležitostných pečiatok (na každý adventný týždeň jedna), ktoré boli k dispozícii na pošte až do Vianoc.

Zároveň bola odhalená špeciálna vianočná schránka v OC Centrál v Bratislave, do ktorej deti mohli vhadzovať svoje vianočné priania adresované poštovému Ježiškovi.

Výsledky štrnásteho ročníka

Na adresu poštového Ježiška prišlo 61 860 listov, pohľadníc a kresieb. Zo zahraničia dorazilo 516 listov, a to najmä z Nemecka, Českej republiky, Taiwanu, Rumunska a Anglicka, listy však prišli aj z Ruska, USA, Číny, Izraela, či Nového Zélandu. Do zahraničia odpísal Ježiško aj v anglickom jazyku, nevidiacim a slabozrakým deťom zase odpísal v Braillovom písme. Na podporu písania želaní Ježiškovi boli na všetkých poštách dostupné bezplatné pohľadnice s vizuálom Vianočnej pošty a až 60% želaní prišlo na týchto pohľadniciach. Ku každej odpovedi od Ježiška bolo ako darček priložené pexeso.

V rámci Vianočnej pošty pošta vyhlásila detskú súťaž o najkrajšiu vianočnú kresbu. Celkom prišlo na Ježiškovu adresu 5 774 kresieb. Tri víťazné kresby budú odmenené novučičkými tabletmi od spoločnosti GAMO. Vybrané výtvarné návrhy budú zároveň použité v emisii poštovej známky „Vianočná pošta“ v roku 2013. Vyhodnotenie súťaže bude zverejnené na webových stránkach Slovenskej pošty a Pofisu vo februári/marci 2013.

Deti písali Ježiškovi aj na poštách počas divadelných predstavení

V rámci Vianočnej pošty pošta aj tento rok zorganizovala v spolupráci s Divadlom z Pasáže divadelné predstavenia pre deti na poštách v piatich slovenských mestách, a to v Martine, Piešťanoch, Zvolene, Poprade a Košiciach.

Túžby najmenších

Deti si v listoch určených Ježiškovi želali napríklad lego, dotykový mobil, stolové hry (Monopoly, Cestujeme po hradoch a zámkoch, Dostihy a sázky, Activity 2, Lovec Duchov, Šmolkovia – Gargamelova pasca) či fontánu na čokoládu. No radosť by im urobila aj Barbie morská panna, sobí sveter, plyšový psík, malovátka na tvár, kniha Mach a Šebestová, inteligentná plastelína, činky, voňavka Adidas, nový notebook alebo boxovacia súprava.

Ukážky z listov Ježiškovi

Milý Ježiško,
na Vianoce by som si prosila pod stromček ako darček dievčenské lego s Andreou, kde kŕmi zajačika v králikárni. Potom by som si prosila Monster High, kde si môžem vytvoriť svoju vlastnú bábiku. Potom ako darček pod stromček knihu Mach a Šebestová a nakoniec Monopoly milionár, čo majú v Dráčiku, teda aspoň dúfam. Ďakujem.
Tvoja kamarátka a priateľka Viki, Nitra

Milý Ježiš Kristus!
Môžem Ťa o niečo poprosiť? Na Vianoce mi láskavo prines darček, ktorý si želám. To, čo si želám, je lego Star Wars The Battle of Endor – Bitka za Endor, číslo stavebnice 8038. Táto stavebnica má dva návody na stavbu a použitie. A keby si mi to doniesol, tak by som bol až tak veľmi šťastný, že až odpadnem…
Martin, Prešov

Milý Santa,
volám sa Yuka. Bývam v Taipei. Kamarát mi povedal, že ti môžeme poslať vianočný pozdrav. Toto je po prvýkrát, čo píšem list v angličtine a mám z toho veľkú radosť. Študovala som dva roky v Japonsku. Teraz pracujem v Taipei. Ľudia v Japonsku si Vianoce veľmi užívajú a je to aj môj obľúbený sviatok. Dúfam, že každý prežije krásne Vianoce a bude mať šťastný rok 2013.
Ying Hsuan Liu, Taipei City, Taiwan

 Milý Santa Claus,

som 20-ročný študent. Slovensko sa mi páči a verím, že sa tam raz dostanem. Chcel by som dobrú prácu a nový dom pre moju rodinu. Myslím, že by si mohol prísť do Taiwanu. Je to dobré miesto.
Hsieh Yi-Chin, Taiwan

Dnes som dostala váš list, tak isto aj moje kamarátky a kamaráti. Bola som z toho nadšená, ako mi to prišlo na moje meno.

Emily, facebook

A že naozaj nám Ježiško odpísal …yes yes :) ) Ďakujem za moje dcéry Soňku a Amálku.
Adriana, facebook

Stanislava Pondelová
Hovorkyňa, Slovenská pošta, a. s.
Tel.: +421  903 130 571, E-mail: pondelova.stanislava@slposta.sk,

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri