• Pi. dec 1st, 2023

Netradičná dražba pre karanténnu stanicu na Balkáne

 

ks-zvolenKaranténnu stanicu KS Zvolen vo Zvolene, ktorá však patrí pod mesto Banská Bystrica veľa Zvolenčanov v podstate ani nepozná, ba ani presne nevie, kde sa nachádza.

Na to, aby sa dostala táto stanica do povedomia ľudí a aby sa pomohlo nielen psom ale aj mačkám, ktoré sú tu umiestnené vyzbieranými financiami, granulami a všetkého potrebného na chod stanice sa počas roka organizujú rôzne akcie.

Tou asi najznámejšou, ktorú už dvakrát po sebe zorganizovalo KS Zvolen spolu z OZ Psíčkari-ZV priamo v priestoroch samotnej stanice bol Mikuláš v karanténnej stanici.

Samozrejme obe ako aj ostatné akcie pomohli, ale predsa len tých prostriedkov počas celého roka nielen na chod stanice treba neúrekom.

Partia deviatich mladých iniciatívnych ľudí preto prišla s nápadom vytvoriť  aukcie pod názvom Valentínska labka – Aukcia KSZV nultý ročník s osobným nasadením a dať tak samých seba do dražby. Cieľom  aukcie bolo získať čo najviac finančných prostriedkov. Aby však daná dražba bola pre prihadzovačov čo najatraktívnejšia, dražený dobrovoľník ponúkol spoločný program počas dňa, ktorý si v dražbe podľa svojej fantázie a kreativity vymyslel.

Poďme si predstaviť jednotlivých dobrovoľníkov dražby spolu so zvieratami a ich program, ktorý si pripravili pre najúspešnejšieho dražiteľa.

  • Miťa Luptáková a Ramon – ponúkli návštevu kina na akýkoľvek filmový žáner a film  
  • Michal Nichta a Blacky  – nakoľko je Michal fanúšik hokeja, ponúkol spoločnosť práve pri  hokejovom zápase
  • Lucia Dvorská a Hektor – preverenie svojich schopností v streľbe na pohybujúci sa cieľ v reštaurácii Zlatý Dukát, Zv. Slatina – Laserová strelnica
  • Zlatka Ťapušíková a Tail – naplánovali spoločnú prechádzku a k tomu zastavenie na malom občerstvení
  • Petronela Čižmáriková a Merlin – sa podujali stráviť večer za hradnými múrmi v čajovni Zvolenského zámku
  • Milan a Zoro – sa podujali s dražiteľom zdolať Pustý hrad a ukázať mu prekrásnu panorámu mesta Zvolen a po náročnej túre sa zastaviť na občerstvenie v pizzerii
  • Lucinka Peniaková a Elisha + Elizabeth – pre milovníka poézie, rozprávok, literatúry z pera Jozefa Urbana si pripravili návštevu najnovšej premiéry inscenácie – Svet podľa Urbana
  • Augustina Zliechovská a mačička Marea –  ponúkli zvezenie  v podobe 420 čiernych koní uväznených pod kapotou,  návštevu planetária v ZH, samozrejme s odvozom zo ZV
  • Kika a Ringo – pohľad na svet z konského chrbta na koňoch v okolí Sliača

Oslovili sme šéfku KS Zvolen Bc. Miťu Luptákovú, aby nám povedala pár slov k samotnej akcii Valentínska labka – Aukcia KSZV nultý ročník.

Nakoľko má Miťa Luptáková okolo KS veľa práce a počas príprav článku sa nám nepodarilo s ňou skontaktovať, tak sme oslovili ďalšie z dievčat, ktoré je taktiež tvorcom myšlienky a zároveň sa samé dalo do dražby. Ponúkame odpovede na otázky, ktoré sme jej položili.

Komu napadla myšlienka usporiadať akciu Valentínska labka – Aukcia KSZV?

A. Zliechovská – Aukcia Valentínska labka prišla ako veľa našich akcií spontánne rozhovorom v karanténnej stanici, každý z partie dobrovoľníkov niečo doložil a vznikla z toho trošku netradičná aukcia. Mala zaujať niečím novým, osloviť  iný okruh ľudí, zvýšiť informovanosť o karanténnej stanici vo Zvolene.

Ako prebiehal výber dobrovoľníkov? Sami sa prihlásili alebo ako to bolo?

A. Zliechovská – Výber dobrovoľníkov prebiehal oslovením ľudí, čo pomáhajú karanténnej stanici vo Zvolene a kto mal záujem sa zúčastniť prišiel na fotenie s niektorým chlpatým obyvateľom karanténky. Toto fotenie bolo veľmi humorné, pretože psíci aj mačičky sa pravdaže ako modelky hneď netvárili.

Kto vymyslel program pre dobrovoľníkov?

A. Zliechovská – Program si vymýšľali dobrovoľníci sami podľa vlastnej fantázie, snažili sme sa skôr vyberať aktivitu, ktorá by sama o sebe mohla zaujať. Nakoniec do aukcie sa zapojili aj ľudia, ktorí nie sú vyslovene psíčkari, no pre pomoc týmto stvoreniam bez domova neváhali siahnuť dosť hlboko do svojho vrecka.

Ste spokojná s výsledkom aukcie a s objemom vyzbieraných financií  alebo ste očakávali viac?

A. Zliechovská – Z výsledku aukcie sme nadšení, takýto záujem sme vôbec nečakali. Hlavne nás prekvapil záujem ľudí, ktorí o nás do tejto aukcie ani nevedeli. Už teraz máme dobrovoľníkov na aktivity do ďalšej takejto aukcie.

Sama ste sa zapojila ako dobrovoľníčka a boli ste vydražená za 150€. Očakávali ste, že budete za takúto sumu vydražená?

A. Zliechovská – Tak o takejto a ani len o podobnej sume sa mi ani nesnívalo. Táto suma ma veľmi potešila, pretože celá bude venovaná chlpáčom.

Pre najlepšieho dražiteľa ste ponúkli zvezenie v 420 čiernych koňoch uväznených pod kapotou, už ste zviezli úspešného dražiteľa a ak áno, ako sa mu páčilo? O aké auto sa jedná?

A. Zliechovská – Jedná sa o vozidlo Audi RS4 a ešte sme nestihli absolvovať výlet do hvezdárne v Žiari nad Hronom, ale v blízkom čase ho uskutočníme, dražiteľ sa na to už teší.

Za rozhovor ďakujeme.

A čo povedať na záver? Rozhodne treba poďakovať všetkým, ktorí  sa podieľali na organizácii  tejto akcie, ktorej výťažok viac ako 600 eur poputuje do správnych rúk a na správnu vec.

A Vás ostatných, ktorí  si prečítate článok vyzývame: nájdite si čas a zájdite sa pozrieť po dohovore do KS Zvolen (viď mapa) a aspoň svojou prítomnosťou urobte radosť na pár minút zvieratám, ktoré sú tam umiestnené.

Mapa – bod A – KS Zvolen

Článok: Ján Števonka.