• Ne. okt 1st, 2023

Zvolenskí turisti odštartovali sezónu túrou na vrch Zvolen

vystup-na-vrch-zvolen-1
Spoločná fotografia pred túrou. Foto: IMG_1979.

Pri príležitosti oslobodenia mesta Zvolen a 770. výročia udelenia mestských práv sa uskutočnil už tradičný výstup na vrch Zvolen, ktorý ako každý rok zorganizoval Klub turistov Pustý hrad Zvolen a nad podujatím prevzal záštitu primátor mesta Zvolen, Ing. Miroslav Kusein.

Pred samotným odchodom do autobusu, ktorý mal turistov odviesť až na Donovaly sa konalo o 8. hodine pri pamätníku Sovietskej armády (nám. SNP) slávnostné otvorenie podujatia.

Úvodného slova sa ujal Pavel Fabian, ktorý privítal všetkých prítomných a upriamil pozornosť aj na vzácnych hostí – po svojom boku stojaceho víceprimátora mesta Zvolen Mgr. Juraja Družbackého, Mgr. Petra Drozdíka, poslanca mestského zastupiteľstva, Mariána Kološtu, neúnavného propagátora turistiky na území mesta Zvolen, Mgr. Pavla Grznára, vedúceho oddelenia kultúry a športových aktivít, Mgr. Martina Mázora, zástupcu médií, Ing. Branislava Husára, predsedu Miestneho odboru Matice Slovenskej.

Po predstavení hostí dostal slovo Mgr. Juraj Družbacký, ktorý zdôraznil, že aj napriek tomu, že nie je dostatok financií bude sa snažiť pomôcť v aktivitách tohto druhu. Nakoľko 14. marca 1945 sa pripomína aj oslobodenie mesta Zvolen a zároveň aj táto turistická sezóna sa zahajuje v tomto období, tak z tohto dôvodu vyzval k minúte ticha k ucteniu si vojakov sovietskej a rumunskej armády, ktorí tu  padli v bojoch o oslobodenie. Oficiálnu časť ukončilo položenie kvetov na pamätník.

Nasledovalo ešte pár slov k 770. výročiu obnovenia mestských výsad a záverečné slovo dostal  Pavel Fabian. Potom sa všetci turisti odobrali pred Krajskú knižnicu Ľudovíta Štúra, kde už na nich čakal autobus, ktorý ich odviezol až na Donovaly.

Info od turistu Ing. Branislava Husára o trase:

Na donovaloch sme sa vybrali do Liptovskej Revúcej-stred síce zo začiatku snežilo a bolo zamračené, ale po výstupe na vrch Zvolen sa sa rozjasnilo a bolo krásne slnečné počasie.

Video

Fotografie

Článok foto a video: Ján Števonka.