• Ut. dec 5th, 2023

Noc múzeí nesklamala, ale príjemne prekvapila

noc-muzei-a-galerii-2013-zamok-13
Veľké prekvapenie perfektná akcia maľovanie na tričko.
Foto: Ján Števonka.

Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy, s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene.

Jeho poslaním je šírenie informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.

Mesto Zvolen nie je výnimkou a už šiesty rok sa zapája do tohto projektu a to rovno na dvoch miestach – v Lesníckom a drevárskom múzeu a na zvolenskom zámku.

V túto inkriminovanú májovú sobotu sa konalo derby medzi Nocou múzeí a Banskobystrickou Griliádou  a tak ako minulý rok, tak aj tohto roku to bolo rozhodne cítiť v počte návštevníkov.

Ak by však niekto oponoval, že toho programu v daných inštitúciách bolo málo tak vedzte, že nikto nepustí peniaze na podujatie,  ktoré navštívi málo návštevníkov a o to viac, keď v samotnom meste Zvolen bolo nielen cítiť, ale aj vidieť propagandu na Banskobystrickú Griliádu. Ak je niekto Zvolenčan a podporuje za peniaze B. B. tak je to nešťastné, chápem peniaze robia svoje a kazia charakter.

To na margo rovnakého termínu akcií a teraz k samotnému programu, ktorého prekvapenia prišli až vo večerných hodinách.

Zvolenský zámok

Od 10-tej hodiny patril zámok tvorivému ateliéru, určenému pre rodičov s deťmi od 5 rokov pod názvom Naučme sa pozerať na obrazy.

O 15-tej prišiel na rad vedúci kurátor Zbierok starého umenia SNG Mgr. Dušan Buran, PhD a jeho výklad o Majstrovi Pavlovi z Levoče a SNG Dielo Majstra Pavla z Levoče a reštaurátorské kópie sôch z levočského Oltára sv. Jakuba v expozícii Gotického umenia Zvolenského zámku.

Po 17-tej kurátorka Zbierky starého európskeho maliarstva SNG Mgr. Zuzana Ludiková rozprávala o súbehu talentov, iniciatív a prostriedkov Niekoľko javov z dejín talianskeho maliarstva. Porozprávala výberovo aj o dejinách zámku a o niektorých jeho majiteľoch. Výklad bol spojený s prehliadkou zámockej krypty.

Po 20-tej s miernym meškaním zvolenskej hudobnej formácie Comp&neros sa ich koncert konal na nádvorí zámku a deti si mohli popri tom na igelit maľovať, čo sa im ráčilo.

 Comp&neros

Veľké prekvapenie nastalo pri dvoch akciách – Ateliér tričkoliér a tvorivý Ateliér len pre dospelých. Prvá bola fantastická a mala obrovský úspech u mladých kreatívnych ľudí. Išlo o to, že každý, kto mal zakúpenú vstupenku do galérií dostal v ateliéri biele tričko, na ktoré si potom mohol namaľovať čokoľvek podľa vlastnej fantázie. Druhá akcia prebiehala v severozápadnej bašte a ak by niekto predpokladal, že sa tam diali hanbaté veci, tak Vás sklamem. Kto tam bol vie, o čo išlo a Vy ostatní si kuknite video.

Noc múzeí a galérií Zvolenský zámok 2013 – ateliér len pre dospelých

Toto bol teda zámok a ideme teraz na LDM Zvolen

Tu prebiehali akcie od 16-tej do 23-tej a všetko odštartoval Detský les v záhrade LDM. Pre deti bolo pripravených množstvo súťaží, ktoré poznáme z tradičnej akcie MDD, ktorá sa zvyčajne koná na zámku. Okrem toho tu bol aj tradične Miroslav Stanovský so svojim psom, okolo ktorého bol od začiatku húf zvedavých detí, ktoré sa dozvedeli aj o pravidlách kynológie.

V priestoroch múzea následne prebiehal náučný výklad o expozícii výstavy Hlas dreva, ktorý viedla prefíkaná líška. Vo večerných hodinách so začiatkom o 19:30 začala diskusia Les v umení, umenie v lese a hosťami boli Boris Kršnák a doc. Vialiam Pichler a diskusiu moderoval Martin Mázor.

Na záver to najlepšie, tak by sa dalo nazvať  tanečné vystúpenie pod názvom Na dotyk,  v ktorom svoj excelentný tanečný blok predviedli tanečníci z Divadlo Štúdio Tanca z Banskej Bystrice. Ich tanečné kreácie boli famózne a človek by potreboval viac času na pochopenie toho, o čo tam vlastne išlo, ale koitus v tanečnom prevedení to pochopil každý – aspoň mne to tak pripadalo. Tak či onak skladám poklonu nad výkonom celej skupiny, nakoľko takto nepretržite tancovať, to chce rozhodne veľa námahy, veď posúďte na videu.

Divadlo Štúdio tanca – (tma je , len na začiatku potom to ožije) 

Fotografie – komplet všetko v jednom balíku

Noc múzeí a galérií je za nami a do budúcna si môžeme len priať, aby kompetentní  neurčili termíny dvoch zaujímavých akcií na jeden deň. Nabudúce už bude možno neskoro plakať nad rozliatym mliekom…

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri

Článok foto a video: Ján Števonka.

Podobná téma