• Ut. feb 7th, 2023

Múzejná podoba článkov Zvolenských novín v LDM Zvolen

ByIMG_1979

okt 5, 2014 , ,
zvolenske-noviny-1904-19014-ldm-3
Školské lavice. Foto: ZV-podujatia

Po výstave Lesy plné výstrelov sa vo štvrtok 2.10.2014 slávnostne otvorila v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene výstava pod názvom Zvolenské noviny 1904 – 1914.

Lesnícke múzeum sa  venuje celoslovenskej dokumentárnej prezentácii lesníctva a drevárstva a  jednou z jeho priorít je aj  téma Zvolena a jeho regiónu. Inšpiráciou tejto výstavy  je jedno smutné výročie a to storočnica vypuknutia 1. svetovej vojny.

V roku 1914, kedy vojna začala prestalo vychádzať jediné zvolenské periodikum, aké mesto Zvolen v predvojnovom období malo. Zvolenské noviny sa pre nás stávajú veľmi cenným zdrojom informácií o tom, ako Zvolen z pohľadu Slovákov v rozmedzí desiatich rokov pred prvou svetovou vojnou vyzeral a čím žil, pretože po vojne bolo toto mesto úplne iné.

Autorkou výstavy je Mgr. Ľubica Miľanová ,ktorá spolu s kolegami pripravila túto výstavu.

Ak by však niekto pochyboval,  o čom môže byť výstava novín, tak pri návšteve výstavy bude milo prekvapený. Autorka výstavy Mgr. Ľubica Miľanová zvolila síce netradičnú formu, ale rozhodne vskutku zaujímavú.

Na výstave nájdete vyobrazené články redaktorov, ktoré sú sčasti doložené obrazovým a trojrozmerným materiálom. Nájdete tu pôvodný sprievodný text, ostatné materiály sú už exponáty, zobrazujúce to, čoho sa téma článku dotýkala.

Vzácnosť Zvolenských novín tkvie v tom, že vznikli ako niekoľko ďalších regionálnych novín s cieľom pozdvihnúť  hospodársku a kultúrnu úroveň miestneho obyvateľstva. Boli reakciou prevažne mladšej generácie pronárodne orientovanej, politicky rôznorodých obyvateľov zvolenských výsostne z kruhov právnických.

Od druhého ročníka novín bol Ľudovít Medvecký vydavateľom aj majiteľom, ale zároveň bol aj dušou a celkovo vôbec hýbateľom slovenského politického spoločenského diania. Spolu so svojim bratom boli v právnickej skupine, len oni boli zvolenskí rodáci a obidvaja boli pronárodne orientovaní.

Čo teda nájdete na výstave?

školskú aj mestskú administratívu toho obdobia, zaujme aj pohľad na to, ako vyzerala pracovňa Ľudovíta Medveckého, ktorá bola zároveň  redakciou aj právnickou kanceláriou. Samozrejme, že sa tu nájdu vo vitrážach veľmi zaujímavé archívne predmety a písomnosti, sú tu k videniu aj mestské pečatidlá zo začiatku storočia a veľa ďalšieho.

Nebudeme už viac prezrádzať, akurát už len povieme, že výstavu sa oplatí vidieť.  Sú tu vskutku zaujímavé archívne predmety a kto má záujem, môže si zalistovať vo všetkých ročníkoch Zvolenských novín, dostupné sú kópie originálov.

Výstava potrvá do 14.11.2014 Pon – Pia: 9:00 – 17:00

Po tejto výstave bude nasledovať výstava Les v symbolike miest a obcí zvolenskej župy a táto výstava bude už inštalovaná v nových zrekonštruovaných priestoroch múzea a potrvá do konca roka 2014.

O samotnej výstave 

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri