• Pi. mar 24th, 2023

Ak ste, alebo aj nie ste občanom mesta Zvolen a prejdete sa mestom, alebo jeho časťami, tak môžete byť veľakrát svedkami toho,  čo sa len tak ľahko nevidí. Preto na tomto mieste sa bude postupne na takéto veci poukazovať a chcem Vás poprosiť, ak viete o niečom podobnom, dajte nám vedieť na redakčnú adresu zv-podujatia@live.com.

Zrekonštruovaná ulica, nová autobusová zástavka a k tomu stará rozjebaná informačná tabuľa

citylight-zvolen-sturova

Ďalšia zvolenská anomália v podobe informačnej vitríny. Ono ak sa rekonštruuje ulica a následne sa namontuje aj nová autobusová zástavka je úplne v pohode, ale ak vedome niekto má na saláme odstrániť rozbitú  informačnú tabuľu, ktorá je ešte k tomu plná ostrého skla, tak to je teda niečo neskutočné.

Nedokončená stavba na Voljanského ulici na sídlisku Západ 

skôlka-voljanskeho-zvolen-zapad

Toto nedokončené torzo má už nespočetne veľa rokov a aj napriek kadejakým sľubom ohľadne možnej rekonštrukcie sa do dnešného dňa nič také neudialo.

Cestný retardér

retarder-na-ceste-zvolen

Takto to dopadne, ak šoféri jazdia na aute cez retardér jednou stranou auta.

Kapitánsky dom

kapitansky-dom-zvolensky-zamok

V lete 2013 začala oprava Kapitánskeho domu, ktorý bol najviac poškodeným objektom Zvolenského zámku. Rekonštrukcia bola nevyhnutná, pretože objekt vlhol a má porušenú statiku.

Po rekonštrukcii sa už v októbri toho istého roku začala odliepať farba, ktorá bola nanesená na novú omietku. Na stavebné úpravy bolo použitých asi 900 tisíc euro. Samozrejme, že sa opravovala strecha a ešte steny od vnútornej strany zámku, ale za tie peniaze je to hanba.

Samotnú rekonštrukciu realizovala stavebná firma HÍLEK a spol., a.s.

Zatopené Mestské kúpele Zvolen

mestske-kupele-zvolen

Mesto Zvolen s poľutovaním na konci septembra oznámilo verejnosti, že Mestská plaváreň vo Zvolene bude od 1.10.2013 zatvorená. Dôvodom je havária na technickom zariadení plavárne. Plaváreň bude zatvorená do odvolania.

Čo k tomu dodať..Už dlhodobo sa vedelo, že raz k tomuto dôjde, ale nebolo toho, kto by mal záujem pre to niečo spraviť. Teraz, keď je po funuse a opravovať sa asi nebude tak môžeme ísť napríklad aj na Kováčovú za 9 € vstup tak ako Klub vodných športov Careta alebo  Klub športového potápania Calypso.

Pioniersky dom so skleníkom

IMG_7055

Je pekné, že sa zrekonštruovala ulica a budovy od evanjelického kostola smerom k Radnici, ale ak sa na vrch Pionierskeho domu nadstaví skleník, tak to je už iná sranda. K tomuto riešeniu sa Ing. Alexander Vágner (zaoberá sa rekonštrukciami – poznámka redakcie) vyjadril, že navrhované riešenie nadstavby a strechy považuje za nevhodné do Námestia SNP a umožnením takejto prestavby vytvoríme precedens riešenia striech na jestvujúcich objektoch na námestí a mohol by sa takýmto spôsobom značne zmeniť celkový charakter zástavby priamo v centre pamiatkovej zóny mesta.

Oáza verzus sahara

oaza-vs-sahara

Za posledných pár týždňov v letnom období roku 2013 takmer vôbec nepršalo a tak bolo potrebné zavlažovať trávnik nielen na námestí, aby nevyschol. Za katolíckym kostolom pri Mestskom úrade už toľko šťastia trávnik nemal, kvetinovej výzdobe sa však ušlo dostatočne.

Čo je mokré, to je čisté (vojenské príslovie) 

zabradlie

Pred oslavami 770. výročia udelenia mestských výsad sa okrem xy vecí (oprava chodníkov, vešanie zástavok na kandelábre, atď…) maľovalo aj zábradlie na mostoch. Načo však opravovať vytrhnuté a zdeformované tyčky zo zábradlia?

Pódium ala Pat a Mat

podium-zvolen

HKM Zvolen respektíve klub Tipsport Extraligy získal titul Majstra SR v sezóne 2012/13 a po víťaznom zápase nad HC Košice sa išlo oslavovať na námestie. Po pár skackaniach na pódiu susediacim s mestským WC sa časť pódia prepadla. Treba však povedať, že nie až tak kvôli skackaniu na ňom, ale ako stolár so 16-ročnou praxou môžem povedať, že kvôli šlendriánsky odvedenej robote, za ktorú niekto zobral nemálo financií. Nie je možné, aby boli hranoly takto ukotvené na pár cm a po pár rokoch rástli huby na nich a aby boli už niektoré  takto prehnité. (mám na dome 40. ročné okná a fungujú na 100 % )

Práca chvatná, málo platná. 

most-pod-zamkom

Oprava mostu pod zámkom nebola lacná záležitosť a dosť aj potrápila šoférov a všetkých, ktorí dochádzali do zamestnania za mostom. Neubehol ani rok a už sa most respektíve jeho súčasť opravovala, nakoľko nielen farba odskákala, ale aj tesnenie okolo skiel a momentálne teraz v roku 2013 je už aj zdevastovaný od kreatívnej mládeže.

Bolo to potrebné zbúrať?

kino-mier

Píše sa rok 2013 a aj napriek sľubom o Europe 2 (2 etapa) sa nič neudialo. Nebolo teda potrebné búrať, ale čo ak to niekomu takto vyhovuje?

Vianočný stromček počas leta 

464300_333838643337594_359855821_o

Je to už také samozrejmé, že miznú poklopy z ciest a končia v zberných surovinách. Tento konkrétny však nebol ukradnutý, ale nezvládol nápor jazdiacich áut a tak po ňom ostala diera v zemi. Pravdepodobne musel dostať niekto echo a tak prišla na miesto činu mestská polícia a takto kreatívne označila miesto činu. Daná diera bolo opravená po viac ako 3 mesiacoch od nahlásenia a to je už čo povedať.

Most cez Kováčovský potok

most-cez-kovacovsky-potok

Určite všetci obyvatelia sídliska Zvolen-Západ poznajú drevený most cez Kováčovský potok. Most je možno pre niekoho pekný, možno zaujímavý, ale pre väčšinu chodcov  je  hlavne v zimnom období nebezpečný. Koľkokrát sa už niečo na ňom opravovalo, ale komplexná rekonštrukcia sa doteraz nekonala.

Športová hala na Laniciach 

sportova-hala-lanice-zvolen

Mala to byť moderná viacúčelová športová hala s kapacitou niekoľko tisíc miest, ktorá sa začala stavať v roku 2002. Do dnešného dňa je to však v tomto stave ako na fotografii a to je rok 2015. Treba však povedať, že toto nieje problémová stavba mesta Zvolen, ale TU Zvolen.

Článok a foto: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri