• Ut. feb 7th, 2023

Na zámku to žije umením

ByIMG_1979

sep 19, 2013 , ,
kino-sng-zvolen-zamok
Letné kino SNG. Foto: Ján Števonka.

To, že sa koná počas roka vo Zvolene dostatok dozaista zaujímavých podujatí je jednoducho fakt. Možno bude niekto polemizovať, ale rozhodne toho nie je málo a záleží len od toho, či to či oné podujatie je dostatočne lákavé práve pre vás, alebo nie. Zároveň prístup k informáciám o podujatiach by mohol byť lepší ako je momentálny stav, ale to je už na dlhšiu diskusiu prečo tomu tak nie je.

V poslednom období si bolo možné všimnúť, že aj na Zvolenskom zámku to začína pulzovať kultúrnym životom. Po cykle prednášok pod názvom Večer s kurátorom, tradičnom podujatí Noc múzeí a galérií ako aj sérii Bluesnenia na zámku (pokračovať sa bude v októbri) sa v letných mesiacoch júl a august konala séria filmových predstavení pod názvom Letné kino SNG v nádhernom prostredí historického nádvoria, ktoré bolo zorganizované Tomášom Kršnákom.

Okrem toho sa tu konal trojdňový fujarový festival a dokonca prišiel aj spisovateľ Michal Hvorecký.

V mesiaci september sa konali podujatia, o ktorých si teraz povieme niečo viac. Boli len tri, ale každé svojim spôsobom iné a zároveň ponúkli toho dostatočne veľa.

roman-martinskyPrvá bola v nedeľu 1. septembra interaktívna One man Show Romana Martinského Hamlet alebo „nález lebky,“ ktorá vychádza z textu Jakuba Nvôtu (Túlavé divadlo) a práve toto dielo poslúžilo ako literárna predloha Romanovi Martinskému.

Roman Martinský predviedol v sobášnej sieni pozoruhodné divadlo plné prekvapivých zvratov a súvislostí, ale rozhodne to bolo zaujímavé predstavenie a tých pár ľudí, ktorí si to nenechali ujsť v tento nedeľný večer bolo pravdepodobne spokojných.

Druhá akcia v pondelok 16. 9. 2013 bola hudobného razenia v podobe koncertu českej kapely Dekadent Fabrik a to, čo sa dalo prečítať ako upútavka ku koncertu: Duchovne sa hudba DekadentFabrik vracia ku psychedelickému jazzu starých klubov. Elektronické základy sa v nej prelínajú so živými nástrojmi a hutné basy so skvelými výtvarnými projekciami bolo splnené viac než do bodky.

Po hudobnej stránke to bola riadna nakladačka, pre niekoho možno ťažšie stráviteľná, ale rozhodne to bolo neskutočné a môžete posúdiť, nech sa páči 20 minút videa. (zvuk)

DekadentFabrik

jana-zelibska-kus-zemePosledné tretie podujatie vo štvrtok 19. 9. 2013 bol opäť Večer s kurátorom – Lucia Gregorová, Vladimíra Büngerová: Kus zeme.  Jana Želibská a umenie v krajine, kurátorský výklad k aktuálnej výstave v SNG Zvolen-zámok.

Komentovaná prehliadka a výklad k výstave Jana Želibská – Kus zeme na Zvolenskom zámku v podaní kurátoriek Lucie Gregorovej a Vladimíry Büngerovej a predstavenie autorkinej tvorby od 60. do 90. rokov 20. storočia s dôrazom na land art, fotografiu a konceptuálne umenie. Želibskej realizácie mimo galérií boli spojené s jej vnímaním slobody v otvorenom priestore krajiny a vychádzali z autorkinho blízkeho vzťahu k prírode. Želibská jedinečným spôsobom pracovala s témami ženy, tela, prírodných cyklov a krajiny z pozície rodovej citlivosti. Podujatie ponúklo bližší pohľad na diela, ktoré prezentuje aktuálna výstava na zámku, ale aj nazretie do širších súvislostí autorkinej tvorby ako ju nedávno uviedla retrospektívna výstava Zákaz dotyku v Slovenskej národnej galérii v Bratislave.

To bolo teda predstavenie toho, čo bolo možné zažiť na Zvolenskom zámku nielen počas roka, ale aj toho, čo sa konalo v mesiaci september a veru nie je toho málo. Viac info aj o pripravovaných podujatiach prinesieme už čoskoro.

Článok foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri