• Po. feb 6th, 2023

Nový grafikon prinesie cestujúcim o pol milióna viac vlakových kilometrov

ByIMG_1979

dec 5, 2013
zsr-zeleznice-grafikon-mapa-trate
Od polovice decembra 2013 cestujúcim o viac ako 500-tisíc kilometrov najazdených regionálnymi vlakmi i rýchlikmi.

TS – Bratislava (5. decembra 2013) – Už o niekoľko dní bude významne posilnená vlaková doprava na tratiach na území celého Slovenska. Zmeny v taktovom grafikone z dielne ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja prinesú od polovice decembra cestujúcim o viac ako 500-tisíc kilometrov najazdených regionálnymi vlakmi i rýchlikmi.

„Po niekoľkoročnom poklese výkonov v železničnej doprave sa obyvatelia konečne dočkajú zahustenia spojov, pretože objem odjazdených vlakových kilometrov zvýšime o takmer 535-tisíc,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek. „Toto zvýšenie pocítia cestujúci na celom Slovensku, pretože počítame s posilnením dopravy hlavne v regiónoch,“ zdôraznil minister.

Vyše pol milióna vlakových kilometrov získajú cestujúci predovšetkým zahustením dopravy a predĺžením trasy viacerých spojov. Okrem iného pribudnú aj nové víkendové spoje. Vlaky, ktoré premávali len v niektorých dňoch, tak budú po novom jazdiť každý deň. Predĺženie trasy vybraných spojov zase umožní s minimálnymi nákladmi rozšíriť dopravnú obslužnosť a zlepšiť dostupnosť vlakovej dopravy vo vybraných lokalitách. Tieto zmeny budú predstavovať asi tri štvrtiny pridaných výkonov, zvyšnú časť budú tvoriť úplne nové vlakové spoje.

Na posilnenie rýchlikov, teda diaľkovej dopravy, je určených 186 236 vlakových kilometrov. Hlavným cieľom nových zmien je však zlepšenie regionálnej dopravy, preto až 348 672 vlakových kilometrov pribudne na regionálnych trasách po celom Slovensku. To umožní zlepšiť aj nadväznosť spojov, čo výrazne pocítia napríklad cestujúci v Žilinskom kraji. Priemerný čas v dôležitých prestupných smeroch v mestách Čadca, Žilina, Vrútky a Kraľovany by sa mal skrátiť na 11 minút. Výrazne sa zlepší vzájomné previazanie spojov aj na východe Slovenska a napríklad na trase Prešov – Lipany pribudne spoj, čo znamená, že na tejto trati bude denne jazdiť 22 vlakov.

Zvýšenie počtu vlakových kilometrov od decembra 2013 umožnilo minuloročné zavedenie taktového grafikonu, ktorý je inšpirovaný systémom vo Švajčiarsku. Vďaka nemu jazdia vlaky v pravidelných intervaloch, čo cestujúcim uľahčí orientáciu vo vlakovej doprave. Ďalším, tohtoročným krokom ministerstva je optimalizácia jestvujúceho systému tak, aby bol nastavený pravidelný interval dopravnej obsluhy a optimalizácia regionálnych prípojov aspoň na najvyťaženejších tratiach.

Úseky, na ktorých sa najvýraznejšie posilní vlaková doprava:

– BardejovPrešov medziročný nárast dopravného výkonu o 29 996 vlkm,
– KošiceČierna nad Tisou medziročný nárast dopravného výkonu o 20 797 vlkm,
– KošiceLipany medziročný nárast dopravného výkonu o 25 465 vlkm,
 KošicePoprad-Tatry medziročný nárast dopravného výkonu o 34 826 vlkm,
– Nové Mesto nad VáhomŽilina medziročný nárast dopravného výkonu o 35 908 vlkm,
– Nové Zámky – Zvolen medziročný nárast dopravného výkonu o 27 445 vlkm,
– TopoľčanyNové Zámky medziročný nárast dopravného výkonu o 53 630 vlkm,
– TopoľčanyPrievidza medziročný nárast dopravného výkonu o 38 069 vlkm,
– TrnavaGalanta medziročný nárast dopravného výkonu o 35 880 vlkm.

Bližší pohľad na regionálne zmeny:

Žilinský región:

– Zamerali sme sa na zlepšenie nadväznosti spojov a skrátenie čakania na prípoje. V prestupných uzloch  ako sú  Čadca, Žilina, Vrútky a Kraľovany  sa  budú vlaky zbiehať a rozbiehať na viac smerov tak, aby ľudia mohli prestúpiť na ktorýkoľvek iný smer a čakali v dôležitých prestupných smeroch priemerne len 11 minút.
– Zo Žiliny  pribudne  po jednom vlaku na všetky smery, teda na Čadcu, na Ružomberok, na Púchov a cez víkendy aj na Rajec (t.j. výrazne sa posilní víkendová  doprava na  Rajec).
– Výrazne sa zlepší nadväznosť spojov na trase Vrútky – Horná Štubňa – Prievidza – Topoľčany – Nitra. Pôjde o viac kratších spojov  pričom prestupy budú maximálne do 15 minút. Celkovo cestujúci na tejto trase ušetrí po novom až 1,5 hodiny času oproti súčasnosti.

Prešovský región:

– Na trase Prešov – Lipany, pribudne jeden spoj, celkovo 11 vlakov za deň, a to každým smerom. Bude zavedený  2-hodinový takt dopravy, ktorý zatiaľ chýbal. Vlaky budú jazdiť pravidelne v rovnakej minúte s odstupom dve hodiny.

Banskobystrický región:

– Pribudne nový vlak s odchodom z Banskej Bystrice o 19:42 a s príchodom do Brezna o 20:49, ktorý umožní dochádzať domov zdravotníckemu personálu zo zmien v nemocnici.
– Ranné vlaky na trase Banská Bystrica – Zvolen (aj opačne, t.j. z oboch smerov) sa posunuli tak, aby mohli ľudia lepšie dochádzať do Vlkanovej do priemyselného parku a stíhali rannú zmenu s väčšou časovou rezervou.
– Zlepšili sme nastavenie školských vlakov zvážajúcich deti do škôl v Brezne.

Bratislavský región 

– Medzi Pezinkom a Bratislavskou hlavnou stanicou pribudne desať nových vlakov každý pracovný deň, posilnené budú spoje predovšetkým počas rannej a odpoludňajšej dopravnej špičky.
– Pezinok bude východiskovou železničnou stanicou nových vlakov, aby sme zabezpečili dostatok miesta pre cestujúcich z tejto oblasti.

Nitriansky región

– Na úseku Galanta – Trnava  budú všetky vlaky vedené v dennom režime, odstránime víkendové obmedzenia. Celkovo zavedieme osem vlakov počas víkendov.

Pre zväčšenie klik na obrázok

zsr-zeleznice-grafikon-mapa-trate

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421 918 825 059
e-mail: martin.kona@mindop.sk