• Pi. sep 22nd, 2023

Štúrove dni na Štúrovi

Autor IMG_1979

dec 4, 2013 , , ,

sturove-dni-2013-zvolen
Ľudovít Štúr. Foto: © Nicole Regecová.
Posledný októbrový týždeň (23 – 29.10.2013) sa na Gymnáziu Ľudovíta Štúra vo Zvolene uskutočnili obvykle neobvyklé dni. Obvykle, pretože sa konali už po trinásty rok a neobvyklé, pretože to rozhodne nie je celkom obyčajný školský týždeň. Štúrove dni (alebo Štúrov týždeň) sa konajú na počesť výročia narodenia Ľudovíta Štúra, ktorého meno nesie zvolenské gymnázium od roku 1989.

Týždeň bol spočiatku tejto tradície mienený od učiteľov pre žiakov, až sa dostal do fázy študenti študentom. Dnes ho už organizujú všetci pre všetkých. Princíp je v tom, že počas Štúrových dní sa na škole konajú rôzne besedy, prednášky či športové akcie a iné podujatia. Tento rok prijali pozvanie osobnosti ako ombudsmanka JUDr. Jana Dubcová, alebo Nella Veselá, ktorá vyrozprávala svoj životný príbeh z druhej svetovej vojny v koncentračných táboroch či spisovateľka Zuzana Golianová. Tá kedysi vyštudovala práve GĽŠ vo Zvolene a nedávno vydala svoju prvú knihu „Ako z cukru“.

Študenti zažili aj viaceré divadelné predstavenia: vo Zvolene, v Banskej Bystrici, v Nitre alebo v Bratislave. Núdza nebola ani o šport. Mohli sa zúčastniť celoškolského volejbalového turnaja alebo súťaže v tlaku na lavičke (benchpress). Rozum si žiaci potrápili pri sudoku, v matematickom či anglickom kvíze. Na výber boli aj exkurzie Krakow – Osvienčim a Ženeva CERN. Ďalej množstvo ďalších besied a exkurzií po Slovensku, poprípade chemické pokusy alebo premietanie anglických filmov.

Týždeň vyvrcholil v utorok – posledný deň pred jesennými prázdninami. Od rána sa diali prípravy nie len na Halloween, ale aj  na Medzinárodný deň školských knižníc. Vo vestibule školy sa konala burza kníh, kde ste si zadarmo mohli akúkoľvek knižku zobrať domov. Popritom všetkom počas prestávky hrala hudobná kapela, ktorej zloženie tvorili žiaci gymnázia. Študenti chodili do školy v najrôznejších maskách: od psychopatov, mŕtvol, strašidiel cez cowboyov, zvieratá až po potápača. Našli by ste aj bezhlavého človeka či euroskeptika. Cez prestávky bol k dispozícii facepainting  a v rámci prvých vyučovacích hodín súťaž vo vyrezávaní tekvíc. Keď ste prišli v maske, neboli ste skúšaný. Výhercovia  v rôznych kategóriách dostali ceny a vyučovanie sa skončilo, ale deň v škole ešte nie. O siedmej večer sa škola otvorila opäť, aby začala posledná akcia Štúrových dní – Noc v škole. Volejbal, horory, hry, bufet, čaj a pukance. Veľa pukancov. Takto nejako to vyzeralo, až kým každý neodpadol od únavy a zaspal. Ak vôbec zaspal…

Cez Štúrove dni sa v škole neučí ako obvykle a rozhodne sa neskúša. Teda, nevyskúšajú vás,  pokiaľ ste sa v predchádzajúci deň zúčastnili na nejakej akcii. Takže, keď vás už nič nezaujíma, rozhodne máte motiváciu prísť. Avšak je takmer nemožné, aby vás v programe nič nezaujalo. Mnoho študentov nevynechalo ani jeden deň a vždy sa na niečo zapísali.

Na margo tejto tradície sa vyjadrila Rebeka Viktória Krahulcová, predsedkyňa Školskej študentskej rady GĽŠ: „Vždy naozaj zaujímavý a rozmanitý týždeň na našej škole, kde si každý nájde niečo, čo ho zaujíma. Primárnymi aktivitami Školskej študentskej rady sú Halloween a Noc v škole. Myslím si, že obidve dopadli nad očakávania. Ľudia boli skvelí, no nálada ešte lepšia. Dúfam, že z týchto akcií sa čoskoro stane neodškriepiteľná súčasť Štúrových dní.“

Tak čo, chceli by ste takúto akciu aj vo vašej škole ?

Fotografie

Článok a foto: © Nicole Regecová.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri