• Ne. sep 24th, 2023

Prednáška v knižnici odkryla tajomstvá o Pustom hrade

Autor IMG_1979

dec 6, 2013 , ,
jan-beljak
PhDr. Ján Beljak, PhD. Foto: ZV-podujatia.

V utorok 3. decembra 2013 sa o 16.00 hod. uskutočnil v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra v poradí už 4. ročník prednášky pod názvom Výskum Zvolenského Pustého hradu a ďalších hradov v Banskobystrickom kraji v roku 2013.

Prednáška sa konala pod patronátom mesta Zvolen, BBSK, miestneho odboru Matice Slovenskej, Krajskej knižnici Ľudovíta Šúra, archeologického ústavu SAV Zvolen a Katedry muzeológie UKF v Nitre.

Rozprávanie bolo zamerané okrem prezentácie najnovších objavov na Pustom hrade aj na náleziská pri ďalších hradoch v Banskobystrickom kraji, či už sa jednalo o hrad Peťuša alebo hrad Dobrá Niva.

Tieto archeologické výsledky prišli prezentovať pred širokú verejnosť PhDr. Ján Beljak, PhD., PhDr. Noémi Pažinová, PhD. a Mgr. Michal Šimkovic.

Za to, že sa konal v poradí už 22. sezónu výskum na Pustom Hrade je hlavný donátor mesto Zvolen, ktoré od roku 1992 financuje nielen archeologický výskum, ale aj sanačné práce, potom to je Višegrádsky fond, ktorý podporuje letnú školu archeológie, Ministerstvo Kultúry SR, ktoré pomohlo  v rámci projektu Nezamestnaní na hradoch, BBSK a Lesný podnik mesta Zvolen.

Projektu letnej školy archeológie sa v roku 2013 zúčastnilo viac ako 120 študentov stredných a vysokých škôl. Okrem zástupcov z vysokých škôl zo Zvolena a Banskej Bystrice to boli predovšetkým študenti archeológie zo Slovenska, Poľska, Česka a Maďarska. Denne na výskume na Pustom hrade pracovalo počas mesiacov júl a august 20013 priemerne 50 študentov. Ich vedenie a výučbu zabezpečovali predovšetkým archeológovia Ústavu slovenskej akadémie vied v Nitre a Katedry  archeológie UKF v Nitre. Pomohli aj 8 nezamestnaní (v mesiacoch júl a september 2013).

To, o čom a ako prebiehala prednáška nebudeme opisovať, nakoľko to celé trvalo cca 90 minút a tak ako zvyčajne Vám ponúkame videá.

Výskum Zvolenského Pustého hradu 1. časť (postupne bude aj ostatné)

Výskum Zvolenského Pustého hradu 2. časť 

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.