• Ut. feb 7th, 2023

Podať prvú pomoc nie je vôbec ťažké

nebojme-sa-pomahat-europa-zvolen-10
Masáž srdca pod odborným dohľadom.
Foto: ZV-podujatia.

Ako správne resuscitovať, zastaviť krvácanie, dať človeka do stabilizovanej polohy a mnoho ďalších užitočných rád sa naučili tí, ktorí sa v piatok 17.1.2014 zúčastnili akcie „Nebojme sa pomáhať“ . Na prízemí zvolenskej Europy boli rozložené stanovištia, kde účastníci mali nafingované zranenia . Všetky vyzerali na prvý pohľad veľmi reálne. Okoloidúci sa pristavovali, obzerali a sem tam niektorí s nechuťou odvrátili tvár od otvorenej zlomeniny.

Keď ste sa zastavili na kus rečí v nejakom stanovišti, mladí zdravotníci vám vysvetlili ako treba postupovať pri danom poranení. Všetko od fixovania zlomenej nohy až po kardio-pulmonálnu resuscitáciu dospelého človeka či  dieťaťa na figuríne, ste si potom mohli aj sami vyskúšať. Mohli ste sa pýtať čokoľvek, všetci účastníci boli veľmi ochotní.

Celá akcia bola pod záštitou Mládeže SČK Zvolen a na akcii všadeprítomnou Martinou Moťovskou, ktorá je predsedníčkou Územnej rady (UzS) Mládeže SČK Zvolen. Mladí záchranári tento krát vymenili exteriér za interiér obchodného centra. Nedávno ste ich totiž mohli vidieť spolupracovať s Hasičským záchranným zborom (HaZZ Zvolen), na zvolenskom námestí pri fontáne, na druhom ročníku akcie s názvom „Mládež za záchranu životov“.

Ľudia, ktorí sa zapojili a obetovali aspoň chvíľku, to neľutovali, ale práve naopak, veľmi si pochvaľovali tento projekt aj príjemnú atmosféru okolo. Podľa mnohých je povinnosťou človeka vedieť podať prvú pomoc. Pretože nikdy neviete, kedy bude niekoho život práve vo vašich rukách …

Takže Mládeži SČK Zvolen ďakujeme za túto náučnú a v podstate dôležitú akciu, podanú nenásilnou a ľahkou formou, pretože sa naozaj vydarila.

Fotografie

Článok: © Nicole Regecová. Foto: Ján Števonka

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri