• Št. feb 2nd, 2023

Park Lanice má veľa zaujímavých zákutí, ale málo sa o nich vie

divocina-v-meste-radnica-zvolen-3
Divočina v meste. Foto: ZV-podujatia.

“Divočina v meste“ je názov výstavy, ktorá prebieha a je možné ju navštíviť na Starej radnici od 9-teho do piatku 31.2014 a organizátorom je OZ Slatinka Zvolen.

Výstava je súčasťou projektu “Divočina v meste“. Jeho cieľom je vytvorenie udržateľných mechanizmov využitia územia Mestského parku Lanice vo Zvolene. Je financovaný z Programu malých grantov (GEF-5GP), ktorý je implementovaný prostredníctvom Rozvojového programu OSN (UNDP). Spolufinancovanie poskytuje mesto Zvolen.

Z fotografií a propagačných materiálov sa návštevník dozvie veľa zaujímavých, dôležitých a poučných informácií o mestskom parku Lanice.

Ako už bolo spomenuté, výstava mala svoj sprievodný program ktorý sa konal 21.1.2014 pod názvom Desať dôvodov, prečo navštíviť park Lanice. Od 16-tej sa premietala prezentácia a po nej sa rozbehla diskusia na tému Park Lanice.

Napriek tomu, že sa na sprievodnej akcii zúčastnilo dosť málo ľudí, čo je v podstate škoda, dozvedeli sa veľa zaujímavého nielen z prezentácie, ale aj z rozprávania o plánoch do budúcna v jednotlivých častiach parku Lanice.

O plánovaných veciach hovorila Martina Paulíková z OZ Slatinka. Hovorilo sa o plánovanej ceste od mosta Podharajch cez park Lanice, nakoľko podľa štúdie v horizonte pár rokov dopredu môže nastať problém v rámci dopravnej infraštruktúry. Samozrejme, že blízke záhradky, ktoré voľakedy dávno slúžili školám na pestovateľské práce by pravdepodobne boli minulosťou.

Lanice ako také sa dajú rozdeliť na tri časti

Horné, Lanice – jazierko a pri Kauflande a celková výmera pozemkov má viac ako 162422 m2 a toto všetko okrem mesta je v súkromnom vlastníctve 48 ľudí.

OZ Slatinka oslovilo súkromných vlastníkov pozemkov a tu je zhrnutie ich názoru

  • Len jeden z opýtaných by súhlasil s výmenou za iný pozemok v porovnateľnej hodnote a tak isto len jeden z opýtaných by rád pokračoval v súčasnom stave – teda nevyužívania lokality, ale pokračovanie vlastníctva
  • Iba dvaja z respondentov uviedli, že by si vedeli predstaviť uzatvorenie zmluvy s mestom alebo iným subjektom, ak by to bolo bezplatne, ktorý by zabezpečoval starostlivosť o takéto pozemky, napriek tomu, že všetci odpovedajúci uviedli, že v súčastnosti nemajú možnosti na odstraňovanie inváznych  druhov rastlín ani odstraňovanie odpadkov
  • Okrem jedného na lokalitu nechodia, nevedia o existencii týchto negatívnych javov
  • žiaľ väčšina respondentov vníma existenciu prírodných lokalít, ktoré viedli k tomu, že tieto boli v územnom pláne mesta definované ako lokality s prioritnou funkciou ochrany prírody, v tomto území ako obmedzenie

Po prezentácii sa dostali k slovu aj prítomní ľudia a nakoľko Lanice ako také sú vďačná téma na dlhé debaty, tak sa aspoň rozprávalo o čistení jazierka, zaujímavom a ešte stále prebiehajúcom boji s panelmi a okrem toho bolo na jednej fotografii prezradené, kde voľakedy stálo divadlo a teraz tam je možné nájsť len sutiny(vid foto).

Do konca mesiaca január je ešte čas prísť sa pozrieť na výstavu, nakoľko sa tu dozviete veľa zaujímavého a rozhodne Vám ukáže viac, ako ste doteraz čo i len tušili a vrelo ju odporúčame.

Fotografie

Článok a foto: Ján Števonka.