• Ne. jún 4th, 2023
pavel-moza-57
Vo výstavnom priestore sa dá doslova kochať nad tvorbou Pavla Mózu. Foto: ZV-podujatia.

Narodil sa v roku 1957, v marci tohto roku oslavuje 57 rokov a na svojej výstave predvádza 57 obrazov. Za týmto všetkým stojí zvolenský maliar, člen Združenia výtvarných umelcov stredného Slovenska, Pavel Móza. Presnejšie, nevystavuje len samotný umelec ale aj jeho žiaci. Vernisáž sa konala 11.3.2014.

Samotný Móza tam prezentuje výtvarné diela z dvoch cyklov. Prvým je „Príbeh pokazeného filmu“, ktorý obsahuje 12 obrazov. Časť z nich je úplne náhodná, kedy maliar fotil ešte  klasickým fotoaparátom a pri vyvolávaní fotiek sa stala akási chyba. Tu však zapracovala jeho fantázia a omyl zobral ako výzvu, aby za pomoci svojej predstavivosti namaľoval práve tento chybný moment, prípadne ho dotvoril pôvodnou ideou fotky. Druhý cyklus tvorí „Stopa v ateliéri“, z ktorej môžete vidieť 14 obrazov. Námet tento krát zobral z jeho ateliéru, kde spájal farebné škvrny, zapracoval už použité handričky, atď… Keď sa zadívate na tieto diela, zaručene uvidíte nejaké zviera, vec alebo figurínu, ktorá bola vytvorená chtiac či nechtiac.

Kurátorka Janka Kolláriková, ktorá rozprávala o autorovi a výstave, v úvode spomenula ako dôležité výtvarné umenie upadá. Veď predsa pri všetkom, od odevu po architektúru, je používaný dizajn. Móza sa v rámci možností teda snaží motivovať mladú generáciu, aby začala prejavovať záujem a vedie ich k tomuto umeniu. Sám priebežne už 10 rokov vedie vo Zvolene kurzy kreslenia a maľby pre deti. Podľa jeho slov, by si takýmto spôsobom mohli výtvarníci vychovať vzdelanú obec, ktorá keď príde na výstavu, bude obrazom aj rozumieť. Tento rok sa ku svojim kurzom vrátil a znova vyučuje deti, ktorých obrázky taktiež môžete vidieť popri maliarových dielach.

V úvode ešte zaspievali a zahrali Rastislav Schieber na gitare spolu s Jánom Ďurským na husliach. Pesnička „Dejmi víc své lásky“ veľmi príjemne naladila všetkých zúčastnených. Maliar sa samozrejme ešte poďakoval návštevníkom, ktorí prišli na vernisáž, pretože ako povedal, práve oni dotvárajú kruh komunikácie – umelec a ľudia, ktorý si to prídu pozrieť. Výstavu si môžete pozrieť do 31.3.2014 PO – PI od 8:00 do 18:00 hod. v priestoroch Starej radnice.

Rastislav Schieber na gitare spolu s Jánom Ďurským

Fotografie

Článok: © Nicole Regecová. Foto a video: Ján Števonka. 

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri