• Pi. sep 29th, 2023

Čo dieťa, to kvet! Až zámok rozkvitá…

Autor IMG_1979

apr 8, 2014 , ,
zvolensky-zamok-2014-vchod
Vstupná bašta Zvolenského zámku. Foto: ZV-podujatia.

Kam oko dovidí, kvety, kvety, kvety! Samý kvet! S aktovkou na pleciach, s vrecúškom od prezuviek, s ruksakom plným učebníc… Zámok v meste, ktoré kedysi zdobil Pustý had, rozkvitá deťmi. Dôstojne oboznamuje svojich malých nasledovníkov, princov a princezné, so svojimi dejinami. V ružových, modrých, zelených, žltých, oranžových tričkách a topánočkách túlajú sa deťúrence zámockými chodbičkami a cvrlikajú ako cvrčky medzi steblami trávy. Drobčia, rozprávajúc si medzi sebou nadšene práve vymyslené zámocké historky. Udivené oči upierajú na steny, kde sa im núka história výtvarníctva. Radosť je dostať sa na tú zámockú lúku farieb a vravy medzi školákov. Dielne pre nich pripravuje i galerijná pedagogička Silvia Čatayová zo Slovenskej národnej galérie Zvolenský zámok:

Pokúsme sa o akési návštevnícke resumé. Je Zvolenský zámok viac navštevovaný domácimi školákmi alebo turistami?

Veľké percento našich návštevníkov tvoria práve zvolenské školy. Z nich majú aktuálne najvyššie zastúpenie materské školy, ktoré sa tento školský rok zapojili do nášho cyklického vzdelávacieho programu Farebný svet maliara Bodku. Hneď za nimi nasledujú žiaci druhého stupňa základných škôl a stredných škôl, s ktorými sem celoročne prichádzajú učitelia v rámci už spomenutého mimoškolského vyučovania.

Hradné a zámocké komplexy na celom Slovensku majú počas roka variabilnú prevádzku. Ktoré obdobie počas roka je pre vás lektorov najvďačnejšie a o zábavu pri toľkých návštevníkoch rozhodne nie je núdza?

Školy z celého Slovenska prichádzajú vo väčších počtoch v mesiacoch marec, apríl a október v rámci celoslovenského projektu Vlakom do múzeí, ale taktiež v mesiacoch máj a jún v rámci školských výletov. Mesiace júl, august, september tradične patria turistom z domova i zahraničia.

Pre zvolenské školy je ponuka skutočne lákavá… Rovnako ju však môžu využiť aj iné inštitúcie a kolektívy zo Zvolena a okolia… Priblížme všetkým  možnosť vstupu na Zvolenský zámok.

Zámok má svoju stálu ponuku vzdelávacích programov pre školy, ktorá je bohato využívaná aj školami zo Zvolena a okolia. Pre zvolenské školy máme na vzdelávacie programy zľavnené vstupné a v prípade samostatnej prehliadky zámku bez využitia služby majú možnosť vstupu zdarma. Prehliadku zámku si u nás, samozrejme, môžu objednať aj väčšie kolektívy v rámci širokej verejnosti.

Podujatia, ktoré organizujete pre deti, majú celospoločenský význam. Na základe mnohých skúseností nebude ťažké odpovedať, aký je vzťah detí k umeniu?

Pre školy všetkých typov (materské, základné, stredné, vysoké) máme samostatnú ponuku vzdelávacích programov, ktorá v nadväznosti na učebné osnovy formou animačných programov a tvorivých dielní žiakov zoznamuje s našimi expozíciami, výtvarným umením a históriou zámku. Školské skupiny našu ponuku využívajú aj v rámci mimoškolského vyučovania predmetov výtvarná výchova, výchova umením, umenie a kultúra, dejepis, regionálna výchova, slovenský jazyk a literatúra. Práve formou zážitkového učenia sa nám spravidla darí presvedčiť deti a mládež, že prísť do galérie môže byť zábavné a poučné. Najmä na školských skupinách, ktoré k nám chodia pravidelne, vidno, že ich vzťah k umeniu ale aj k zámku samotnému sa nám darí pozitívne formovať. Príležitostne organizujeme aj tvorivé popoludnia určené deťom a ich rodičom.

Posielame list z lúky kvetov. Na liste stojí: Milý učiteľ, záhradník detskej duše, pobaľ batôžky svojim žiakom a vyber sa s nimi na výlet do sveta zámkov a galérií. Práve taký zázračný svet skvie sa Ti v meste Zvolen.

Článok: Monika Necpálová.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri