• St. mar 22nd, 2023

Beat – oh When Quartet zahral aj Hey Jude od Beatles

beat-oh-when-quartet
Beat – oh When Quartet.Foto: ZV-podujatia.

Festival Zvolenská hudobná jar venovaný klasickej hudbe sa po piatkovom koncerte slovenského sláčikového kvarteta pod názvom Beat – oh When Quartet prehupol cez svoju polovicu.

Pôvodne to mal byť posledný koncert v sérii štyroch komorných koncertov, ale po tomto koncerte sa na druhý deň, čiže v sobotu konal preložený koncert Martina Babjaka, o ktorom sa dozviete už čoskoro viac.

Sláčikové kvarteto Beat – oh When Quartet vzniklo v roku 2011 v Banskej Bystrici. Hudobníci  umelecky pôsobia v rôznych profesionálnych telesách (Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Slovenské národné divadlo, Štátny komorný orchester Žilina a iné). Beat – oh When Quartet hrá predovšetkým diela komornej hudby v špeciálnej úprave pre sláčikové kvarteto. Vlastné a originálne aranžmány dodávajú tomuto hudobnému telesu jedinečnosť.

Účinkujúci 

  • Andrej Baran (prvé husle)
  • Ľuboš Melničák (druhé husle)
  • Andrej Krajčovič (viola)
  • Ján Šiška (violončelo)

Poďme sa teda pozrieť na to, čím boli poslucháči počas tohto večera v kaplnke svätého Štefana na Zvolenskom zámku obdarovaní

Ako bolo povedané, skladby boli špeciálne upravované pre sláčikové kvarteto a táto štvorčlenná partia fantastických hudobníkov siahla po interpretoch ako J. S. Bach a jeho Toccate v d mol a neskôr potom aj Air. Z ďalších skladieb tu bola veľmi pekne precítená Dvořákova Humoreska a  úžasne podané Suchoňove Obrázky zo Slovenska, Keď sa vlci zišli, Hlboký jarček a Žiaľ. Aby sa však na niekoho nezabudlo, tak tu mal zastúpenie aj Mozart, Bizet, Čajkovský a jeho Kvetinový valčík z Luskáčika a pár Gerschwinových piesní.

Ako sa hovorí, na záver to najlepšie a veľké prekvapenie – na sláčikoch zahraný Beatles – Hey Jude a ako dodatok bola skladba z Bondovky.

Zažitú neskutočnú atmosféru samotného koncertu Vám tento článok neprinesie, ale rozhodne to bolo fantastické vo všetkých smeroch.

Beat – oh When Quartet – Beatles – Hey Jude

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri