• Pi. sep 29th, 2023

Na Sokolskej sa strhla poriadna folklórna veselica

Autor IMG_1979

jún 2, 2017 ,
Oberačka stužiek. Foto: ZV-podujatia.

Fantastická tancovačka, ba i spev a hudba nielen od mládežníkov, ale aj dospelákov a po spoločnej veselici rúcanie mája pred kulturákom.

Veru, opäť raz v tento tradičný čas sa v utorok 30.5.2017 konalo v Kultúrnom dome železničiarov doslova nabité a oku lahodiace folklórne podujatie pod názvom Ej, máje máje, zelenie máje…

Ako je už z úvodu zjavné, na jednom pódiu sa predstavili v tom najlepšom DFS Zornička, ktorú v programe doplnila FS Marína a pomedzi to ešte FSk Poľanola. Práve posledný zmieňovaný súbor Vám možno nič nehovori, ale jeho členovia pozostávajú z bývalých členov Zvolenčanom dobre známeho vysokoškolského súboru FS Poľana.

Tak, ako za ostatné roky, aj teraz boli všetci svedkom prehliadky tancov z rôznych regiónov Slovenska – zo Spiša, Hontu, Horehronia a z Podpoľania. Okrem už známejších choreografií tu predviedli Zorničkári a Marinári svoje nové súťažné choreografie, s ktorými budú bojovať na súťažných pódiách.

Okrem tancov, spevu a ľudovej hudby mohli diváci v rámci predstavenia obdivovať aj krásu tradičného ľudového odevu. Všetky tri kolektívy kládli veľký dôraz na štýlovú čistotu a autenticitu tradičného ľudového odevu.

Po viac ako hodinovej veselici sa všetci presunuli pred kulturák, kde začala postupne muzika Zorničkárov hrať a mládenci Marinári sa chopili sekery a začali rúbať máj. Trošku im to aj trvalo, lebo bolo potrebné sa aj troška posilniť, ale naraz bol dole.

Akonáhle bol vrcholec farebnými stužkami na zemi, doslova sa vrhli po ňom najskôr dievky Marinárky, ktoré si chceli uchmatnúť tie najkrajšie stužky a potom sa nesmelo pridali aj Zorničkárky.

Nech sa páči pár fotografií

Článok a foto: J. Števonka