• Po. feb 6th, 2023

Divadelný piedestál

ByIMG_1979

apr 24, 2014 , ,
djgt
Budova zvolenského divadla Jozefa Gregora Tajovského. Foto: ZV-podujatia.

Hrať prím v krajskej kultúre si vyžaduje nepretržité úsilie. Divadlo Jozefa Gregora Tajovského sa usiluje o napĺňanie všetkých hlavných estetických a spoločenských cieľov. Mét, ktorých sa svojou inscenačnou tvorbou dotýka, je niekoľko. Porozprávali sme sa o nich a o postavení divadla medzi inými kultúrnymi inštitúciami v kraji s dramaturgičkou tohto kultúrneho stánku Uršuľou Ferenčukovou.

Aký je význam a poslanie DJGT ako inštitúcie vo Zvolene a v Banskobystrickom kraji?

Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene je klasické repertoárové divadlo, ktoré sa obracia k širokej vrstve publika. Má umelecký, spoločenský, zábavný i vzdelávací význam, ponúka divadelné metafory, sprítomňuje svetovú i slovenskú tvorbu, prezentuje kvalitné herecké výkony i divadelné umenie ako také.

Priblížme si spoločne repertoárovú skladbu nášho divadla? Sú niektoré žánre preferované alebo sú zastúpené rovnomerne?

Zvolenské divadlo v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja ponúka inscenácie pre deti, študujúcu mládež, večerného diváka i pre divadelných „fajnšmekrov“. V repertoári nájdete rozprávky, diela klasických dramatických (aj „čítankových“) autorov, muzikál, komédie, súčasné slovenské autorské hry či inscenované čítanie. V pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja sú tiež banskobystrické divadlá Bábkové divadlo na Rázcestí a Divadlo Štúdia tanca, ktoré ponúkajú divákom odlišný typ inscenácií. Rovnako Štátna opera Banská Bystrica, s ktorou DJGT kedysi tvorilo spoločný celok.

Aké je postavenie DJGT popri iných menších divadelných scénach v meste?

Je prínosné, keď v meste Zvolen vznikajú menšie divadelné priestory a kultúrne podujatia – je to jednoznačne plus, ktoré aktivizuje ľudí v hľadaní ich vlastných kultúrnych priorít. Ja sa tradične každý rok snažím vidieť aspoň časť festivalu Víkend atraktívneho divadla či festivalu To najlepšie zo slovenského divadla, vítam aktivity na Starej radnici, aktivity mesta Zvolen či všehochuť podujatí v Kafé Džezva.

Ak možno priazeň publika považovať za merateľnú veličinu, Divadlo JGT je iste vďačné za nie raz vypredanú sálu…

Zvolenské divadlo vnímam ako stabilnú kamennú scénu, ktorá je významná nielen pre divákov, ale napríklad aj pre študentov, ktorí u nás dostávajú prvé príležitosti. Aktuálne má DJGT približne 85% návštevnosť, čo pripisujem kvalitnému hereckému súboru, širokej ponuke titulov aj podujatiam, ktoré každý rok pripravujeme so zámerom otvoriť sa ešte viac divákom. Mám na mysli podujatia ako Deň otvorených dverí, Deň divadla, Noc divadiel či divácku anketu Motýľ, ktorá vrcholí galavečerom Motýľ. Zosobnením divadla sú v očiach návštevníkov v prvom rade herci. Ich úspechy siahajú aj mimo domovskej scény, mnohí z nich sa osvedčili aj v televízii, rozhlase, dabingu, ako pedagógovia, lektori či moderátori. Obdivuhodná a záslužná je tiež práca všetkých ďalších zložiek divadla.

Prichádzajú do Zvolena aj režisérske osobnosti z iných divadiel alebo uprednostňujete prácu s „domácimi“ režisérmi DJGT?

DJGT nemá interného režiséra, preto inscenácie pripravujú hosťujúci režiséri. S niektorými spolupracujeme častejšie a poznajú naše divadlo dôvernejšie, iných pozývame práve preto, aby sme spoznali nový prístup a optiku.

Do nášho divadla pravidelne zavítajú aj hostia z iných miest a spoza hraníc. Ako vnímate takéto hosťovanie Vy ako dramaturgička? Aký je ohlas divákov – býva vypredané?

Hosťujúce divadlá bývajú vypredané – je o ne záujem, keďže takto môžu Zvolenčania spoznať tvorbu iných slovenských či zahraničných divadiel. Rovnako aj naše divadlo niekoľkokrát do mesiaca vycestúva na zájazdy a stretáva sa s pozitívnymi ohlasmi. Zvolenčania sa tiež každoročne tešia na festival Zámocké hry zvolenské, pretože počas neho majú možnosť navštíviť množstvo rôznorodých divadelných inscenácií.

Nové nápady prinášajú do Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene režiséri  vychádzajúci z rôznych umeleckých zázemí. O to väčšiu pestrosť inscenačných postupov si publikum môže vychutnať. V blízkej dobe sa o tom budeme môcť znova presvedčiť…

Článok: Monika Necpálová.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri