• Ut. feb 7th, 2023
1-maj-2014-kss-zvolen-1
1. MáJ mal aj takúto podobu na námestí. Foto: ZV-podujatia.

Oslavy 1. mája vo Zvolene pribiehajú za posledné roky v podobnom duchu a tradične je na námestí vidieť len dve politické strany, ktoré si pripravia program a takto oslávia Sviatok práce.

Pri Valaške to bola prvomájová manifestácia KSS a na druhej strane námestia sa prišla prezentovať a najmä kvôli  voľbám do Európskeho parlamentu prihrievať polievočku strana Smer-SD.

Prečo vlastne vznikol a oslavujsa?

1. máj ako Štátny sviatok sa oslavuje od roku 1890 a stal sa sviatkom pre všetkých pracujúcich ľudí na svete. Tento deň je pamätný na všeobecný štrajk a masové demonštrácie chicagských robotníkov, ktoré sa konali v roku 1886. Robotníci štrajkovali za skrátenie pracovného času z 12 na 8 hodín denne. Robotníci nemali nárok na deň voľna a pracovali sedem dní v týždni. V roku 1886 viac ako 25 tisíc robotníkov v Chicagu zastavilo prácu a vyšli do ulíc.

Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, čo si politické  strany na tento deň pripravili.

KSS

Po slovenskej hymne a Internacionále sa ujal slova RSDr. Juraj Bobor, ktorý povedal, že z poverenia výboru KSS vo Zvolene všetkých srdečne víta na prvomájovej manifestácii a zároveň požiadal člena Ústredného výboru KSS Rastislava Bobora, aby predniesol prvomájový prejav.

Prejav, ktorý prečítal bol de facto ten istý, čo za posledné dva roky, akurát bol doplnený o pár záležitostí, ktoré sa za posledné mesiace udiali na politickej scéne. Kompletné znenie si je možné pozrieť na videu.

Uplynulo 96 rokov od vtedy, keď zvolenskí proletári spolu s dedinskou chudobou prvýkrát verejne uskutočnili oslavy 1. mája, ako sviatku práce a solidarity pracujúcich. Tisícpäťsto zúčastnených prijalo rezolúciu proti vojne, za 8 hodinový pracovný čas a všeobecné volebné právo.

Na tejto akcii sa zúčastnili v hojnom počte hlavne občania dôchodkového veku a celkovo akcia prebehla v pokojnom duchu a je možno na počudovanie, že dozor nad akciou robilo niekoľko príslušníkov štátnej polície.

Smer-SD

Táto strana si pripravila aj kultúrny program v podobe kapely Pohoda a ako občerstvenie pre všetkých prítomných sa tu nalievalo pivo a minerálka, deti dostali balón a niečo sladké pod zub.

Moderátorom programu bol Ing. Štefan Repko, ktorý na pódium pozval Vladimíra Maňku (poslanca Európskeho parlamentu), Jána Senku (poslanca  NR SR), Ing. Boženu Kováčovú (starostku Janovej Lehoty), Ing. Miroslava Kuseina (primátora mesta Zvolen), Mgr. Juraja Družbackého (víceprimátora mesta Zvolen) a Miroslava Náhlika (prednostu Okresného úradu vo Zvolene).

Prejav viedol Vladimír Maňka, ktorý začal tým, prečo a kde vznikli prvomájové oslavy a zároveň povedal, že je to aj oslavou 10. výročia vstupu  Slovenska spolu s ďalšími 9-timi štátmi  do EU. Následne porozprával ako dobiehame ostatné krajiny a že sa budeme mať lepšie, rozhodne však treba čerpať finančné prostriedky z eurofondov. Pochválil sa, že schválili aj zákon, ktorý hovorí o tom,  že ak budú krachovať banky, tak o  ich ozdravenie sa musia pričiniť vlastníci bánk. Jeho ostatný prejav bol už len o nezamestnanosti a pracovných miestach, ale nič konkrétne nezaznelo. Viac info vo videu.

Štvorčlenná kapela Pohoda hrala výhradne prevzaté skladby  slovenských interpretov a nakoľko v zostave majú speváčku, tak aj výber skladieb tomuto podliehal. Zazneli skladby od Zuzany Smatanovej, Katky Knechtovej, Desmod, Žbirku, Hamela atď…

Hudobná formácia Pohoda 

Takže takto nejako prebiehal 1. máj vo Zvolene.

Fotografie

Článok foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri