Oslavy 1. mája v meste Zvolen

1-maj-2014-kss-zvolen-1

1. MáJ mal aj takúto podobu na námestí. Foto: ZV-podujatia.

Oslavy 1. mája vo Zvolene pribiehajú za posledné roky v podobnom duchu a tradične je na námestí vidieť len dve politické strany, ktoré si pripravia program a takto oslávia Sviatok práce. Pri Valaške to bola prvomájová manifestácia KSS a na druhej strane námestia sa prišla prezentovať a najmä kvôli  voľbám do Európskeho parlamentu prihrievať polievočku strana Smer-SD. Prečo vlastne vznikol a oslavujsa? 1. máj ako Štátny sviatok sa oslavuje od roku 1890 a stal sa sviatkom pre všetkých pracujúcich ľudí na svete. Tento deň je pamätný na všeobecný štrajk a masové demonštrácie chicagských robotníkov, ktoré sa konali v roku 1886. Robotníci štrajkovali za skrátenie pracovného času z 12 na 8 hodín denne. Robotníci nemali nárok na deň voľna a pracovali sedem dní v týždni. V roku 1886 viac ako 25 tisíc robotníkov v Chicagu zastavilo prácu a vyšli do ulíc.

Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, čo si politické  strany na tento deň pripravili.

KSS

Po slovenskej hymne a Internacionále sa ujal slova RSDr. Juraj Bobor, ktorý povedal, že z poverenia výboru KSS vo Zvolene všetkých srdečne víta na prvomájovej manifestácii a zároveň požiadal člena Ústredného výboru KSS Rastislava Bobora, aby predniesol prvomájový prejav.

Prejav, ktorý prečítal bol de facto ten istý, čo za posledné dva roky, akurát bol doplnený o pár záležitostí, ktoré sa za posledné mesiace udiali na politickej scéne. Kompletné znenie si je možné pozrieť na videu.

Uplynulo 96 rokov od vtedy, keď zvolenskí proletári spolu s dedinskou chudobou prvýkrát verejne uskutočnili oslavy 1. mája, ako sviatku práce a solidarity pracujúcich. Tisícpäťsto zúčastnených prijalo rezolúciu proti vojne, za 8 hodinový pracovný čas a všeobecné volebné právo.

Na tejto akcii sa zúčastnili v hojnom počte hlavne občania dôchodkového veku a celkovo akcia prebehla v pokojnom duchu a je možno na počudovanie, že dozor nad akciou robilo niekoľko príslušníkov štátnej polície.

Smer-SD

Táto strana si pripravila aj kultúrny program v podobe kapely Pohoda a ako občerstvenie pre všetkých prítomných sa tu nalievalo pivo a minerálka, deti dostali balón a niečo sladké pod zub.

Moderátorom programu bol Ing. Štefan Repko, ktorý na pódium pozval Vladimíra Maňku (poslanca Európskeho parlamentu), Jána Senku (poslanca  NR SR), Ing. Boženu Kováčovú (starostku Janovej Lehoty), Ing. Miroslava Kuseina (primátora mesta Zvolen), Mgr. Juraja Družbackého (víceprimátora mesta Zvolen) a Miroslava Náhlika (prednostu Okresného úradu vo Zvolene).

Prejav viedol Vladimír Maňka, ktorý začal tým, prečo a kde vznikli prvomájové oslavy a zároveň povedal, že je to aj oslavou 10. výročia vstupu  Slovenska spolu s ďalšími 9-timi štátmi  do EU. Následne porozprával ako dobiehame ostatné krajiny a že sa budeme mať lepšie, rozhodne však treba čerpať finančné prostriedky z eurofondov. Pochválil sa, že schválili aj zákon, ktorý hovorí o tom,  že ak budú krachovať banky, tak o  ich ozdravenie sa musia pričiniť vlastníci bánk. Jeho ostatný prejav bol už len o nezamestnanosti a pracovných miestach, ale nič konkrétne nezaznelo. Viac info vo videu.

Štvorčlenná kapela Pohoda hrala výhradne prevzaté skladby  slovenských interpretov a nakoľko v zostave majú speváčku, tak aj výber skladieb tomuto podliehal. Zazneli skladby od Zuzany Smatanovej, Katky Knechtovej, Desmod, Žbirku, Hamela atď…

Hudobná formácia Pohoda 

Takže takto nejako prebiehal 1. máj vo Zvolene.

Fotografie

Článok foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri

1 Comment on Oslavy 1. mája v meste Zvolen

 1. Ing. Vladimír NEUMANN // 04/05/2014 o 13:16 // Odpovedať

  Aj ja som tam bol, pri komunistoch, aj keď nie som dôchodca. Ja dôchodcov neponímam ako menejcenných, ale ako plnohodnotných ľudí s oveľa bohatšími osobnými životnými skúsenosťami, aké máme my, mladší ľudia, aj keď sme vraj vzdelanejší. V rámci rešpektovania plurality názorov vám, ctení čitatelia dávam odkaz na:
  http://kss.sk/temy/slovensko/1142-komunisticky-1-maj-2014-v-znameni-protestov.html
  v časti 1.máj 2014 – Zvolen
  začínajúci inak nafotenými fotografiami, aké máte možnosť vidieť tu, inak začínajúcim textom, citujem: “Vo Zvolene, v nádhernom Stredoslovenskom meste v srdci Slovenska, ktoré je známe svojou bohatou históriu nielen v rámci komunistického hnutia, sa už tradične organizovali oslavy Sviatku práce – 1.máj.” a inak spracovaným videom, veď si ho pozrite sami:

  Ako rodený Zvolenčan môžem hrdo a smelo poveď, že ani komunisti, ani dôchodcovia sa nemajú za čo hanbiť. Aj keď som mladý človek a nečlen strany, majú môj obdiv. Klobúk dole pred nimi.

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.