• Ut. feb 7th, 2023

Po činohre bude operná časť festivalu Zámocké hry zvolenské 2014

ByIMG_1979

máj 21, 2014 ,
skrotenie zlej zeny_webformat_stextom
Skrotenie zlej ženy.

TS – Milí priatelia operného umenia!

Sme radi, že vás môžeme pozvať na podujatia, ktoré sú vyvrcholením aktuálnej opernej sezóny Štátnej opery. Už tradične to býva tak, že začiatkom leta smeruje všetka naša energia k opernému týždňu open-airového festivalu Zámocké hry zvolenské. Nie je to inak ani teraz. Pripravili sme pre vás program, ktorý ponúka operné lahôdky v podobe našej premiéry, málo hrané alebo úplne neznáme diela veľkých operných majstrov popri operných „trhákoch“ a koncert, v ktorom sa predstavia mladí speváci na profesionálnom festivale.

Rada by som vás upozornila aspoň na štyri najväčšie a najzaujímavejšie podujatia:

Nenechajte si ujsť opernú premiéru Štátnej opery Lovci perál. Je to podmanivé dielo Georgesa Bizeta, dýchajúce exotikou. Má síce menšie spevácke obsadenie, no jeho party sú o to ťažšie a krajšie. Bude zaujímavé aj vizuálne − tím okolo režisérky Andrey Hlinkovej ho poňal s využitím prvkov výtvarného surrealizmu (22.6. 2014 o 20.00 h)

Prinášame ďalšiu slovenskú premiéru v koncertnom uvedení − je ňou opera Gioacchina Rossiniho Tancredi. Toto belcantové dielo nás oblaží virtuóznymi speváckymi eskapádami v podaní skvelých spevákov: slovenskej opernej hviezdy Jany Kurucovej,  Španielky Marioly Cantareroa ďalšieho Španiela Davida Alegreta. Hudobné naštudovanie Mariána Vacha je prísľubom vynikajúceho zážitku (27. 6. 2014 o 20.00 h).

Tak ako každý rok, i v počas tohto ročníka privítame na Zámockých hrách zvolenských hosťujúci operný súbor. Podobne ako minulý rok ním bude súbor Janáčkovho divadla v Brne s titulom Maria di Rohan skladateľa Gaetana Donizettiho. Ide o dielo v našom kultúrnom prostredí málo hrávané − no v dramaturgii festivalu o to zaujímavejšie (24. 6. 2014 p 20.00 h) .

Napokon vám odporúčam aj repertoárové dielo Štátnej opery – Verdiho Macbetha. Ten mal na minuloročnom festivale ZHZ premiéru, no tento rok ho uvedieme v exkluzívnom obsadení: ako Lady Macbeth uvidíme gruzínsku sopranistku žijúcu v Taliansku Iano Tamar, Macbetha stvárni Talian Vittorio Vitelli a v rolách Banca a Macduffa sa predstaví slovenská špička – Jozef Benci a Ľudovít Ludha (28. 6. 2014 o 20.00 h).

Pripravili sme pre vás letný týždeň zážitkov a verím, že aj kvalitného operného umenia. Preto: Dovidenia na Zvolenskom zámku!

TS – Alžbeta Lukáčová, dramaturgička

PROGRAM  OPERNEJ ČASTI  ZHZ  2014

Nedeľa 22. 6. 2014 o 20.00 hod.  Nádvorie Zvolenského zámku

  • G. Bizet: LOVCI PERÁL – premiéra opery

Hudobné naštudovanie a dirigent: Igor Bulla, réžia: Andrea Hlinková Michaela Kušteková a. h. / Katarzyna Mackiewicz a. h., Dušan Šimo / Peter Malý a. h., Martin Popovič / Šimon Svitok, Ivan Zvarík / Ondrej Mráz a. h.

Spoluúčinkuje orchester, zbor a balet Štátnej opery.

Romantické dielo francúzskeho skladateľa popretkávané exotickými hudobnými motívmi. Príbeh dýchajúci neznámymi diaľkami je podfarbený romantickou i bratskou láskou plnou protikladov a dejových zvratov.

Vstupné: I. miesto: 20,- € – II. miesto: 15,- €

Utorok 24. 6. 2014 o 20.00 hod.    Nádvorie Zvolenského zámku

Janáčkova opera Národního divadla Brno

  • G. Donizetti: MARIA DI ROHAN   prvé uvedenie na Slovensku 

Dirigent: Ondrej Olos, réžia: Barbara Klimo

V hlavných úlohách: Ľubica Vargicová, Veronika Hajnová, José Manuel, Jakub Kettner,. Spoluúčinkuje orchester a zbor Janáčkovy opery Národního divadla Brno.

Operná dráma inšpirovaná divadelnou hrou „Un duel sous le Cardinal de Richelieu“ autorov Lockroya a Bandona mala premiéru vo Viedni v roku 1843. Spletitý príbeh sa odohráva vo Francúzsku v dobe vlády Ludvíka XIII., kde sa rozvíja tragicky sa končiace milostné dobrodružstvo vojvodkyne Marie di Rohan a grófa de Chalais.

Vstupné: I. miesto: 20,- € – II. miesto: 15,- €

Štvrtok 26. 6. 2014 o 18.00 hod.   Kráľovská sieň

  • MLADOSŤ NA ZÁMKU

Koncert mladých interpretov vokálneho umeniavenovaný 150. výročiu narodenia Pietra Mascagniho,autora slávnej Sedliackej cti.

Vstupné: 6,- €

Piatok 27. 6. 2014 o 20.00 hodNádvorie Zvolenského zámku

  • G. Rossini: TANCREDI slovenská premiéra! (koncertné uvedenie opery)

Hudobné naštudovanie a dirigent: Marián Vach, zbormajsterka: Iveta Popovičová

V hlavných úlohách: Jana Kurucová, Mariola Cantarero a David Alegret (Španielsko),Tomáš Šelc. Spoluúčinkuje orchester a zbor Štátnej opery.

Heroická opera mladého Rosiniho, plná sviežeho elánu, je považovaná za jeden z kompozičných vrcholov belcanta. Dielom sa nesie ľúbostný príbeh, odohrávajúci sa na pozadí politického a rodinného konfliktu.

Vstupné: I. miesto: 15,- € – II. miesto: 10,-€

Sobota 28. 6. 2014 o 20.00 hod.   Nádvorie Zvolenského zámku

  • G. Verdi: MACBETH

Dirigent: Marián Vach, réžia: Peter Gábor

V hlavných úlohách: Iano Tamar a Vittorio Vitelli (Taliansko), Ľudovít Ludha, Jozef Benci. Spoluúčinkuje orchester a zbor Štátnej opery.

Príbeh vladára, ktorého túžba po moci dovedie k sérii zločinov a tragickému koncu. Majstrovské Verdiho spracovanie známej Shakespearovej tragédie.

Dielo uvádzame v talianskom jazyku so slovenskými titulkami.

Vstupné: I. miesto: 20,- € – II. miesto: 15,- €

Permanentka opernej časti ZHZ

I.miesto (IV. – X. rad)           56,70  €

Zmena programu vyhradená !

Pokladňa a predpredaj vstupeniek

  • Po, St, Pia:      13.00 – 16.00 h
  • Ut, St:                         13.00 – 17.00 h

a 1 hodinu pred začiatkom predstavenia na Zvolenskom zámku

E-mail: rezervacie@stateopera.sk

Tel.: 048 / 245 71 20, -23, -24,

0908 324 163, 0907 808 871, 0918 971 465

www.stateopera.sk