Tichý protest a petícia pred cirkusom Aleš

protest-cirkus-ales-zvole-3

Protest pred cirkusom Aleš. Foto: ZV-podujatia.

Kultúrny program prináša Zvolenčanom okrem iných podujatí aj rôzne cirkusy, ktoré počas roka do mesta zavítajú a prídu aj s veľkým ansámblom. Každý cirkus má svoj ucelený program, ktorým sa snaží čo najviac zaujať širokú verejnosť,  respektíve detského diváka a takto ho dotiahnuť do šapitó. Ich program pozostáva nielen z rôznych akrobatických vystúpení a klaunov, ale samozrejme majú aj časť programu vyhradenú zvieratám, tzv. drezúre zvierat. A práve tieto zvieratá sú tŕňom v oku aktivistom, ktorí sa zmobilizujú vždy, keď niektorý  z cirkusov zavíta do mesta.  Po vybavení povolenia na protestné zhromaždenie sa snažia hodinu pred každým predstavením pred cirkusom apelovať na ľudí, aby nechodili do cirkusu a aby podpísali petíciu Slobody zvierat pod názvom ,,Zákaz vystupovania zvierat v cirkusoch.“ Petícia je adresovaná ministrovi pôdohospodárstva Slovenskej republiky.

Ich úlohou je upovedomiť ľudí o tom, že zvieratá v cirkusoch sú týrané a zároveň sa dáva podpisovať petícia o zákaze vystupovania zvierat v cirkusoch.

Prvý cirkus, ktorý tento rok v júni prišiel do Zvolena, konkrétne na sídlisko-Západ bol cirkus Aleš. Pôvodne býval cirkus aj na Zlatom potoku, ale aj kvôli protestom  ľudí, bývajúcich v panelákoch naokolo sa táto lokalita nepoužíva na takéto účely.

Nakoľko tento článok nemá za úlohu obhajovať názor jednej či druhej strany povedali sme si, že zhrnieme  názory ľudí, ktorí komentovali či už samotnú plánovanú protestnú udalosť na Facebooku alebo potom následnú fotografiu po proteste, v prvý deň protestu a aj celkovo všetko, čo sa deje okolo toho.

Jedno však treba v úvode povedať a to, že v roku 2012 sme sa začali zaujímať viac o protesty a vtedy sa na nich zúčastnilo cca 3 – 5 protestujúcich a verejná mienka o tom bola viac negatívna ako pozitívna. Po dvoch rokoch je viditeľné, že sa ľudia začali viac zaujímať o utrpenie zvierat v cirkusoch a z vlastnej iniciatívy sa prídu zúčastniť aj na proteste.

Je zaujímavé sledovať aj situácie, kedy Vám ľudia podpíšu petíciu a po podpise si idú kúpiť lístky do cirkusu. Je to zaujímavá situácia, kedy Vás nikto nenúti a z vlastného presvedčenia podpíšete petíciu a z toho istého presvedčenia sa idete pozrieť do cirkusu aj na zvieratá. Nuž aj také veci sa dejú.

Vráťme sa teda k fotografii, ktorej dalo palec hore alebo ak chcete Páči sa mi za 2 dni cca 150 ľudí. Komentáre sa k problematike týrania ako aj samotného bytia v cirkusoch rôznia. Protistrana argumentuje tým, že aj pes v bytovke je týraný, lebo nemá výbeh, žije v pár metroch štvorcových a podobne. Keď si však zoberiete, že byt v paneláku má cca 50 a viac metrov štvorcových, tak pre stredne veľké plemeno psa je to neskutočne viac, nehovoriac o venčení , ako to, čo sa dopraje takej lame, alpake, zebre, slonovi atd.

Druhá vec v diskusiách je jasná a to samoútočenie navzájom, pri ktorom sa už stráca pôvodná myšlienka toho všetkého a vyťahujú sa veci, ktoré s témou nemajú nič spoločné.

Dalo by sa o tejto téme písať asi veľa a stále to bude o osočovaní a nepochopení, ale zdá sa, že sa verejná mienka mení k lepšiemu.

Fotografie

 

Článok a foto: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: