• Št. nov 30th, 2023

Maringotka zahrala poriadny cigánsky džez

Autor IMG_1979

jún 23, 2014 ,
juliana-dubovska
Juliána Dubovská. Foto: ZV-podujatia

Už v marci tu vo Zvolene boli a aj sme sa na nich vtedy tešili a nakoniec kvôli nášmu pracovnému  vyťaženiu sa nám nepodarilo s nimi stretnúť  aj napriek tomu, že sme veľmi chceli.

O kom je teda reč?

O hudobnom triu Maringotka, ktoré tvorí Róbert Schranz (gitara, fufka, mandolína), Juliána Dubovská (basgitara) a Juraj Havlík (gitara).  Je to  inštrumentálne trio (dve gitary, basgitara, mandolína a “fufka”), ktoré sa venuje odkazu Djanga Reinhardta. Jeho repertoár pozostáva z Djangových autorských skladieb, no aj z džezových štandardov interpretovaných v štýle rómskeho džezu – gypsy jazzu. V roku 2013 vyhrala súťaž Mladých talentov Bratislavských jazzových dní.

Tento opis vyzerá lákavo a o jeho pravdivosti sme sa boli presvedčiť v 21. júnovú sobotu Roku pána 2014 v Charisma Café, kde po 20-tej začali svoje vystúpenie.

Obraz s podobizňou Djanga Reinhardta si kapela povesila za svoj chrbát a postupne začali tóny znieť.

Nuž, musí sa uznať, že možno hudobný štýl nie je to, čo by prilákalo davy, ale ich hudobný prejav a precítenie každého tónu bolo neskutočné. Kapela  okrem toho, že hrá prevzaté skladby si postupne  vytvorila aj vlastné skladby, ktoré divákom prezentovala. Sú citlivé, nápadité a sú nabité energiou.

Ako zvyčajne ponúkame ich hudobný prejav z ich koncertu aspoň vo forme videa s odporúčaním, že ak náhodou budete niekde vidieť, že táto kapela bude hrať, tak neváhajte a príďte si ju vychutnať.

Maringotka

Fotografie

Najbližšie bude už tento štvrtok Jam Sessions

jam-sessions-2014-charisma

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri