• Št. jún 8th, 2023

Culturebox osviežil pestrou zmesou kvalitnej hudby

ByIMG_1979

júl 20, 2014 , , ,
drumstas-culturebox-2
Drumstas to v parku riadne rozbalil. Foto: ZV-podujatia.

Culturebox alebo ak chcete hudobná škatuľa, poprípade všehochuť – aj tak  sa dá nazvať  tento jednodňový hudobný festival.  Je to jediný hudobný festival tohto druhu, ktorý si od svojho vzniku píše svoju líniu a každoročne prinesie vždy fantastickú porciu kvalitnej hudby.

Toto 8. pokračovanie festivalu išlo pod hlavičkou mesta Zvolen a druhý rok po sebe dostal poriadny zvukový aparát. Nieže by ten predchádzajúci bol zlý, to nie, ale tento festival si väčšiu kvalitu rozhodne zaslúži.

Okrem toho sa tu v Parku Ľudovíta Štúra dalo kúpiť niečo na osvieženie, ako to bolo aj minulý týždeň na Country záhrade.

Bez zbytočného úvodu sa poďme pozrieť na to, čo všetko ponúklo toho hudobné podujatie pre tých, ktorí  si našli čas, prišli a zotrvali až do samotného konca.

Pred zahájením festivalu Culturebox vyšiel na pódium samotný otec festivalu a to konkrétne Peter Kičák, ktorý je  skôr známy pod prezývkou Kikso. Jeho slová boli upriamené na chronológiu toho, čo bolo možné vidieť v predchádzajúcich ročníkoch. Spomenul Davida Hodeka, mladého bubeníka, ktorý tu vystupoval ako 12-ročný a teraz hráva s maďarskými hudobníkmi. Nemohol zabudnúť na Katarziu, o ktorej sa teraz píše vo všetkých novinách, taktiež nemohol zabudnúť na Oratnitzu z Bulharska, ktorá sa tento rok predstavila na festivale Pohoda.

V podstate jeho slová smerovali k tomu, že práve festival Culturebox bol odrazovým mostíkom pre niektoré kapely, ktoré si všimol niekto u nás a dostali sa do povedomia širokej verejnosti.

Egosurfer – Komu niečo povie kapela Comp & Neros určite mu niečo povie aj meno Martin Ryboš, ktorý je jedným z členov tejto formácie. Tvorivý hudobný samorast, aj takto by sa dal nazvať,  nakoľko aj jeho tvorba je vlastne ponímaná v inštrumentálnom duchu,  aj celá kompozícia a k tomu  veľké telo.

Dan Vertígo – jsem brněnskejtrista, muzikant na příliš volné noze, hraju na kytaru a akordeon po klubech, hospodách a fesťáčcích vlastní muziku. To bolo do bodky aj na samotnom koncerte značne cítiť a po všetkých stránkach je to veľmi zaujímavý mladý muž so značne svojráznym prejavom. Zahral nielen na gitare, ale aj na harmoniku a  ako povedal sám, má vlastne len jednu skladbu vo svojom repertoáre, ktorú na nej hráva. A práve tá jedna skladba patrí medzi tie najzaujímavejšie a to  nielen svojim názvom Řekni drogám NE, ale …. nech sa páči pozrite si video.

Humanoid – šesťčlenná funk hiphopová kapela z Banskej Bystrice, Tomáš Findra – klávesy, vocals, Michal Badínsky – gitara, Branislav Podkonický – basa, Martin Leškanič – bicie, Roman Kerner – saxofón, vocals a Ivo Gál – spev.

Tak ako predchádzajúce kapely, tak aj táto hrá autorskú hudbu s nápaditými slovenskými textami Iva Gála a elektronickým zvukom dáva tomu všetkému  fantastickú šťavu a energiu. Možno by sa rád niekto spýtal, prečo sa volajú Humanoid.  Odpoveď by sa dala nájsť veľmi rýchlo a ak si pozriete video, tak ju pravdepodobne nájdete.

Drumstas – ak by si niekto predstavoval nejakú kapelu na pódiu je na omyle. Drumstas tvorí  štvorica fantastických bubeníkov z Bratislavy, ktorá svojim hraním vyplnila čas v dvoch kolách počas  nazvučovania kapiel, ktoré sa pripravovali na pódiu. V prvom kole pred vystúpením kapely Cha bud! sa okolo nich vytvoril veľký kruh ľudí.

Cha bud! – z Košíc sem do Zvolena prišla šesťčlenná kapela, ktorá hrá originálne vlastné kompozície vo fúzii štýlov Urban, Funk, Jazz, Dnb či Reggae. Medzi jej úspechy sa dá zaradiť aj nominácia do hlavného kola súťaže  Jazz START UP 2013. Tu predviedli naozaj skvelú hudbu, kombinácia dvoch saxofónov, kláves, gitary, bicích vylúdila zaujímavú hudobnú kulisu.

Nvmeri  – na samotný záver festivalu to pod pódiom značne ožilo tanečným krokom.  Veď bodaj by aj nie, do rytmu hrala trojčlenná kapela, ktorej hudba je inšpirovaná škandinávskym indie-popom a trojica Pišta Kráľovič, Pavel Javorník, a Miro Tuchyňa si svoje publikum pritiahlo okamžite.

Tak a je tu záver Culturebox 8. To, čo je mottom tohto festivalu bolo splnené do bodky. Možno by sa dalo namietať, že prišlo málo ľudí, ale to  má na svedomí viac faktorov a nedá sa povedať, že je to kvôli tomuto druhu hudobného festivalu. Pozitívne sa dá hodnotiť už druhý rok aj ozvučenie a bufet s pivom nebudem radšej hodnotiť. Tak či onak. už teraz sa teším spolu s Vami na Culturebox 9.

Ak máte záujem môžete si pozrieť ostatné ročníky festivalu Culturebox

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.