Vígľašský zámok dobyli Zvolenčania nie Turci

viglassky-zamok-5

Nádvorie Vígľašského zámku. Foto: ZV-podujatia.

Na začiatku rekonštrukcie Vígľašského zámku v roku 2009 to bola doslova ruina a stačilo len 5 rokov a z tejto ruiny je dnes vyhľadávané miesto, plné zvedavých návštevníkov. Vojsť za brány zámku a nahliadnuť do niektorých komnát bolo umožnené v sobotu 23.8.2014 všetkým tým, čo prijali pozvanie OZ Priaznivci Pustého hradu a kandidátky na post primátora Ing. Lenky Balkovičovej. Potešil aj fakt, že si nebolo potrebné zabezpečovať dopravu, nakoľko v rámci podujatia bol aj odvoz vlakom až pod samotný zámok, potom následná exkurzia, nejaké tie informačné záležitosti, hudobné vystúpenie a opäť odvoz vlakom do Zvolena. Takáto lákavá a neodolateľná ponuka spôsobila až taký enormný záujem, že raňajší vláčik v podobe motorového vlaku už o ôsmej ráno s odchodom o 8:50 bol z veľkej časti naplnený cestujúcimi a tesne pred odchodom tam bola poriadna tlačenica. Snaha aspoň troška zachrániť situáciu prišla v podobe autobusu, ktorý aspoň časť ľudí odviezol pod Vígľašský zámok.

Na samotnom zámku po prvotnom obhliadnutí prehovoril k ľudom Ing. Jaroslav Stehlík, ktorý povedal, že neočakával až takú veľkú účasť aj kvôli tomu, že ráno bolo daždivé počasie. Ako ďalej upresnil, táto akcia nie je taká, ako ich klasické akcie Rytiersky deň, Rytiersky majáles a ďalšie, neopeká sa tu býk a nie sú tu ani stánky, ani nič podobné. Je to v podstate preto, aby si to mohli Zvolenčania vychutnať prv, ako to bude otvorené. K slovu sa dostala aj Ing. Lenka Balkovičová, ktorá taktiež vyjadrila radosť z toho, že sa sem prišlo pozrieť toľko ľudí.

Zároveň upriamila pozornosť k tomu, že si cení to, koľko ľudí prejavilo záujem o to, čo sa deje v tomto regióne, že sa budujú historické pamiatky a že vlastne aj vďaka tomuto zámku sa zvýši návštevnosť regiónu, zamestnanosť a možno aj kvalita života občanov a o to  nám ide v prvom rade.

Následne potom sa utvorili tri skupiny, jednej sa venoval Jaro Čuchor, ktorý rozprával o histórii Vígľašského zámku a ostatní si mohli pozrieť Rytiersku sálu, kaplnku a recepciu zámku.

Na samotný záver ešte zahrala pár skladieb skupina historickej hudby, ktorá hráva skladby z oblastí Pyrenejí a  južného Francúzska.

Naspäť do Zvolena potom opäť odviezol všetkých prítomných motorový vlak, nastali však podobné komplikácie, nakoľko objem ľudí bol naozaj obrovský.

Výlet to bol pekný a naozaj na vlastné oči sa presvedčiť o tom, ako sa dá doslova zrúcanine prinavrátiť život bolo niečo neskutočné.

Historická hudba

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri

4 Comments on Vígľašský zámok dobyli Zvolenčania nie Turci


 1. Prosím vás, koho zaujíma, že tam bola Balkovičová? Toto je riadna agitka. Aspoň keby ste to do prvej vety hneď nepísali, lebo je to okatejšia propaganda ako na SMEtiach.


  • To že tam je meno Balkovičová je problém, ale Jaroslav Stehlík Vám neprekáža? (poslanec MsZ)

   Portál ZV-podujatia propaguje od samého začiatku podujatia je absolútne na Vás koho pôjdete voliť 15.11.2014. Nemôžem zatajiť organizátora a spoluorganizátora, už len preto nie, že nech sa vie komu za to poďakovať či v dobrom alebo v zlom.

   Keď sa bude konať výstup na Pustý hrad opäť bude problém lebo Miroslav Kusein atd.

   • Peter Štrba // 30/08/2014 at 19:17 // Odpovedať

    S Balkovičovou mám problém, pretože otvorím chladničku a vyskočí z nej dotyčná osoba. Ľudia na ulici rozdávajú jej letáky, pri križovatke pod zámkom má obrovský plagát. Prakticky ani neviem, že by kandidoval na primátora ešte niekto iný. Tlačila sa všade už pri voľbách do VÚC a zaujímalo by ma, odkiaľ má peniaze na kampane. Ale možno aj od ľudí, čo rekonštruovali hrad, keďže im organizuje jeho otvorenie, ako píšete, čo ale zase akosi vyvracia tú pózu nezávislej kandidátky, do ktorej sa stavia (a to už ani nespomínam jej niekdajšiu spoluprácu s SDKU a SaS). Ďalšia vec: rešpektujem, že je spoluorganizátorka otvorenia, a preto bola spomenutá v článku, ale zároveň to beriem ako zneužitie akcie, ak tam prišla ako kandidátka a nie ako obyčajný občan. A z Vašej strany zmienka, že ide o kandidátku, je formou predvolebnej kampane, či sa Vám to páči, alebo nie. Vy sám musíte posúdiť, či ste boli zneužitý, alebo využitý. A posledná vec: nemám problém, keď sa spomenie, že kdesi sa objavil nejaký politik, keď už raz bol zvolený. Balkovičová je ešte stále len kandidátka.

    Aby som rovno vyvrátil možno niekoho mienku, že som nejaký nasadený troll na zdiskreditovanie Balkovičovej, tak chcem vyjadriť, že je mi úplne jedno, o koho ide, ja sa snažím poukázať na veci, ktoré podľa mňa nie sú v poriadku. Ak sa to bude týkať hocikoho iného pri hocijakej inej príležitosti, budem vystupovať rovnako ostro. Máme bordel v štáte až na najvyššej úrovni a teraz prišiel čas upratovať a začať treba vždy zdola, teda už pri najbližších voľbách.


 2. všetko bolo v pohode okrem organizácie, kt. bola nezvládnutá

Pridaj komentár