• St. mar 29th, 2023

Vígľašský zámok dobyli Zvolenčania nie Turci

viglassky-zamok-5
Nádvorie Vígľašského zámku. Foto: ZV-podujatia.

Na začiatku rekonštrukcie Vígľašského zámku v roku 2009 to bola doslova ruina a stačilo len 5 rokov a z tejto ruiny je dnes vyhľadávané miesto, plné zvedavých návštevníkov.

Vojsť za brány zámku a nahliadnuť do niektorých komnát bolo umožnené v sobotu 23.8.2014 všetkým tým, čo prijali pozvanie OZ Priaznivci Pustého hradu a kandidátky na post primátora Ing. Lenky Balkovičovej.

Potešil aj fakt, že si nebolo potrebné zabezpečovať dopravu, nakoľko v rámci podujatia bol aj odvoz vlakom až pod samotný zámok, potom následná exkurzia, nejaké tie informačné záležitosti, hudobné vystúpenie a opäť odvoz vlakom do Zvolena.

Takáto lákavá a neodolateľná ponuka spôsobila až taký enormný záujem, že raňajší vláčik v podobe motorového vlaku už o ôsmej ráno s odchodom o 8:50 bol z veľkej časti naplnený cestujúcimi a tesne pred odchodom tam bola poriadna tlačenica. Snaha aspoň troška zachrániť situáciu prišla v podobe autobusu, ktorý aspoň časť ľudí odviezol pod Vígľašský zámok.

Na samotnom zámku po prvotnom obhliadnutí prehovoril k ľudom Ing. Jaroslav Stehlík, ktorý povedal, že neočakával až takú veľkú účasť aj kvôli tomu, že ráno bolo daždivé počasie. Ako ďalej upresnil, táto akcia nie je taká, ako ich klasické akcie Rytiersky deň, Rytiersky majáles a ďalšie, neopeká sa tu býk a nie sú tu ani stánky, ani nič podobné. Je to v podstate preto, aby si to mohli Zvolenčania vychutnať prv, ako to bude otvorené. K slovu sa dostala aj Ing. Lenka Balkovičová, ktorá taktiež vyjadrila radosť z toho, že sa sem prišlo pozrieť toľko ľudí.

Zároveň upriamila pozornosť k tomu, že si cení to, koľko ľudí prejavilo záujem o to, čo sa deje v tomto regióne, že sa budujú historické pamiatky a že vlastne aj vďaka tomuto zámku sa zvýši návštevnosť regiónu, zamestnanosť a možno aj kvalita života občanov a o to  nám ide v prvom rade.

Následne potom sa utvorili tri skupiny, jednej sa venoval Jaro Čuchor, ktorý rozprával o histórii Vígľašského zámku a ostatní si mohli pozrieť Rytiersku sálu, kaplnku a recepciu zámku.

Na samotný záver ešte zahrala pár skladieb skupina historickej hudby, ktorá hráva skladby z oblastí Pyrenejí a  južného Francúzska.

Naspäť do Zvolena potom opäť odviezol všetkých prítomných motorový vlak, nastali však podobné komplikácie, nakoľko objem ľudí bol naozaj obrovský.

Výlet to bol pekný a naozaj na vlastné oči sa presvedčiť o tom, ako sa dá doslova zrúcanine prinavrátiť život bolo niečo neskutočné.

Historická hudba

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri