• Ne. dec 3rd, 2023

Na Pustom hrade bola opäť poriadna zábava

vystup-pusty-hrad-2014-zvolen-45
Operence sa najviac páčili. deťom. Foto: ZV-podujatia.

Ako hravý deň plný zábavy a kultúrneho vyžitia by sa dal nazvať už 22. ročník podujatia pod názvom výstup na Pustý hrad, ktorý sa konal v sobotu 6.9.2014 ako inak na Pustom hrade.

Podujatie bolo organizované pod hlavičkou mesta Zvolen spolu s OS Štúrov Zvolen a ďalších partnerov .

Všetko sa to začalo ako zvyčajne v Parku Ľudovíta Štúra o 8:00 hod. spevom Zvolenského speváckeho zboru a hymnickou piesňou Aká si mi krásna. Po nej moderátor celého podujatia Marián Kološta predstavil vzácnych hostí, ktorí sem na toto otvorenie prišli.

 • Ing. Miroslav Kusein – (primátor mesta Zvolen), Mgr. Juraj Družbacký – (víceprimátor mesta Zvolen), Ing. Bc. Robert Zeman s manželkou – (víceprimátor mesta Prachatice), Miroslav Náhlik – ( predseda okresného úradu v meste Zvolen), Mgr. Alžbeta Staníková – (víceprimátorka mesta Zvolen), Ing. Jozef Pinka – (predseda spolku Štúrovho Zvolena), Ing. Branislav Husár – (Matica Slovenská),  Mgr. Zdenko Baranec – (ozbrojené sily), Ing. Milan Golis – (riaditeľ lesného podniku), Ondrej Stračina – (mestský odbor matice Slovenskej), a samozrejme klub Slovenských turistov TOMO Brezno pod vedením JUDr. Elenky Kollárovej.

Po predstavení vzácnych hostí sa ujal slávnostnej  reči  primátor mesta Zvolen Ing. Miroslav Kusein.

Jeho slová smerovali v prvom rade k tomu, že mesto Zvolen každoročne investuje do záchrany a rekonštrukcie Pustého hradu preto, aby sa odkrývala naša história a aby sme sa každým rokom troška obohatili. V závere poprial pekný 22. ročník výstupu.

Po ňom sa k slovu dostal Ing. Jozef Pinka (predseda spolku Štúrov Zvolen), ktorý upriamil pozornosť na to, že toto podujatie je vlastne vlastivedný výstup a je začlenený do projektu Štúrov Zvolen, ktorého autorom je Ján Miroslav Pinka. Ďalej porozprával o národnom obrodení.

Po slávnostných rečiach sa pristúpilo ku slávnostnému kladeniu vencov a potom sa už všetci odobrali smerom na  Pustý hrad.

Na samotnom hrade začal oficiálny program niečo po 10-tej hodine vystúpením súkromného speváckeho zboru konzervatória Pink Harmony , ktorý zaspieval hymnickú pieseň Aká si mi krásna.

Po pár piesňach opäť došlo na pár prejavov a následne sa konalo slávnostné privítanie jazdcov Cyklojazdy histórie, ktorí odovzdali do rúk primátora stužky z miest, ktoré na svojej ceste navštívili.

Na Pustom hrade sa pri príležitosti 5. výročia úmrtia Václava Hanuliaka udeľovali Ďakovné listy s plaketou výročia, ktoré dostali:

 • Mgr. Marta Hanuliaková – manželka
 • PhDr. Matej Ruttkay CSc. –  archeológ, riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre
 • PhDr. Ján Beljak, PhD., – za katedru archeologie
 • Vladimír Maňka
 • Ing. Milan Golis – (riaditeľ lesného podniku)
 • Jaro Čuchor
 • Ing. Pavel Fógel – dlhoročný pracovník mestského úradu vo Zvolene
 • Miroslava Nosáľová – Fekiačová

Týmto však oceňovanie neskončilo.  Pokračovalo sa oceňovaním v súťaži o najkrajšie sídlisko, ktorá bola vyhlásená už druhý rok a tento rok sa prvýkrát súťažilo aj o najkrajší balkón a dopadlo to nasledovne:

Cenu za najkrajšie sídlisko v podobe detského ihriska získalo zvolenské sídlisko Sekier

Najkrajší balkón –  tohtoročná novinka a článok s fotografiami nájdete na tomto mieste

 1. Mária Pepichová
 2. Jana Ištoková
 3. Tatiana Galambošová
 4. Helena Družbacká
 5. Andelka Vránová

Po oficialitách začal kultúrny program, v ktorom sa postupne predstavila skupina historického šermu Ricasso, neskôr tradične predstavili svojich operencov Sokoliari Sv. Bavona a deťúrencom sa najviac páčilo predstavenie Divadla Maska pod názvom Smejko a Tanculienka. Svoj šiator tu mal aj Vir Fortis.

O 12:00 sa konala odborná prehliadka obidvoch hradov, ktorú viedol PhDr. Ján Beljak PhD a fundovane aj odpovedal na kladené otázky. Dozvedieť sa bolo možné naozaj požehnane aj o nových veciach, ktoré sa tento rok podarilo zrealizovať. Okrem toho bolo možné nahliadnuť aj priamo do kuchyne a to konkrétne si aj ohmatať niektoré vykopávky, ktoré sa tu našli. Táto odborná prehliadka zožala veľký úspech a zúčastnilo sa na nej vyše 60 ľudí, ktorí so zatajeným dychom počúvali každé slovo pána PhDr. Jána Beljaka PhD.

Posledné dva body programu patrili hudbe a to konkrétne vystúpeniu umeleckého súboru z partnerského mesta Prachatice a po rockovom koncerte sa konal country koncert kapely COUNTRY-ČI?

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri