
Oslavovať niečo celý rok by chcel hádam každý z nás, ale nie vždy je to možné a každému umožnené, avšak ak ste bytom Zvolenčan, (rozumej trvalý pobyt vo Zvolene), tak môžete za predpokladu, že máte radi umenie.
V sobotu 13-teho o 16-tej nastal ten čas, kedy ubehlo už 45 rokov odvtedy, čo boli prvýkrát sprístupnené na Zvolenskom zámku návštevníkom expozície.
Samozrejme sa to patrilo patrične osláviť a tak okrem bezplatného vstupu po 14-tej hodine bol až do neskorého večera pripravený pre všetkých, čo si našli sem cestu bohatý kultúrny program.
Všetko sa to začalo o 14-tej lektorským výkladom Márie Ťavodovej k súčasným expozíciám a histórii zámku. Začiatok mal byť pôvodne na zámockom nádvorí, ale nakoľko tam prebiehalo fotenie svadobných hostí, prednáška začala v časti gotického umenia.
Postupne sa prechádzala miestnosť po miestnosti až na prvé poschodie, ktoré je obrazárňou Európskeho maliarstva 16. – 19. storočia a Ikony na Slovensku.
Pre deťúrence a nielen pre nich bolo pripravené zaujímavé bábkové predstavenie Divadla z domčeka pod názvom Kráľ Drozdia brada. Nakoľko tam aj po predstavení boli ešte deti prítomné, tak pre nich bol pripravený aj tvorivý ateliér. Predtým, ako sa pustili do tvorby pohľadnice v severozápadnej bašte sa im venovala dostatočná pozornosť a plnili rôzne zaujímavé úlohy.
Predposledným bodom programu bolo naozaj pútavé rozprávanie Silvie Čatayovej, doplnené bohatou multimediálnou archívnou prílohou. Cesty k rekonštrukcii zámku a jeho adaptácia na vysunuté pracovisko SNG bolo to, o čom pojednávala táto prednáška a vskutku sa dalo dozvedieť o veciach, ktoré boli odkryté až tu.
Záver podujatia patril fantastickému koncertu skupiny Komajota.
Bolo to teda príjemne strávené popoludnie až do neskorých hodín s bohatým programom, počas ktorého si každý našiel to svoje.
Najväčším bonusom pre všetkých obyvateľov s trvalým pobytom na území mesta Zvolen je bezplatný celoročný vstup do expozícií SNG na Zvolenskom zámku.
Fotografie
Článok a foto: Ján Števonka.
Sledujte ZV-podujatia.com na Facebooku, Google+ a Twitteri