• St. nov 30th, 2022
Michal Weiss – hráč na banjo a zároveň člen skupiny PaciPacifik.  Foto: ZV-podujatia

Tradičné kultúrne podujatie s názvom Country záhrada je už doslova nodmysliteľným podujatím v meste Zvolen a tento rok sa konalo v sobotu 19.6.2010.

Celé podujatie, ako už z názvu vyplýva sa točilo okolo country, okolo hudobného žánru, ktorý vznikol na juhu Spojených Štátov.

Okrem hudobných skupín sa predstavila aj westernová skupina Túlaví vlci so svojim bohatým programom.

Pôvodný zámer organizátorov bol, uskutočniť ako každý rok  podujatie pod holým nebom na pódiu Zvolenského námestia SNP.

Nakoľko však je obdobie Medarda a uznávaný meteorológ „Iľko“ predpovedal dážď, tak sa nakoniec celá akcia uskutočnila v priestoroch DK ŽSR Zvolen.

Country skupiny ktoré vystúpili a hrali na pódiu:

  • GRASSLAND – Zvolenská hudobná skupina, ktorá vznikla v r. 1997 zlúčením niekoľkých členov z troch skupín. Od marca t. r. vystupovala úspešne na niekoľkých scénach domácich, ale aj na výberovom kole celoštátneho festivalu a v Košiciach. Vynikajúcich inštrumentalistov (ale i vokalistov) ocenila porota i na celoštátnom festivale STRUNOBRANIE v podobe laureáta. Ich repertoár tvoria skladby prevzaté od amerických interpretov, ale i skladby, ktoré otextoval alebo zložil P. Tomašovič. (zdroj: culture.gov).

Členovia skupiny: Tu by som chcel poprosiť niekoho, kto má presné mená o pomoc, rád by som to spresnil, ďakujem. Fotografie z vystúpenia tejto skupiny TU.

BB Countryje hudobná skupina, ktorá vystupuje pod vedením PKO v Prešove. V jej repertoári sú vlastné a klasické country skladby, obľúbené folkové  pesničky, ba i „skántrené“ ľudovky. K nástrojovému zloženiu patria: gitara (6-strunná), gitara (12-strunná), basgitara, husle a  banjo. (zdroj: BB Country).

Členovia skupiny:

Fotografie z vystúpenia tejto skupiny TU.

Pacipacifik – Country a westernová skupina zo Zvolena, ktorá už hrá nepretržite viac ako 10. rokov a je preslávená aj grandióznou hrou na ústnu harmoniku Daniela Axmanna za ktoré si odniesol nejedno ocenenie. Skupina už vydala 1 CD ktorého krstným otcom bol samotný primátor mesta Zvolen Miroslav Kusein.

Členovia skupiny:

Fotografie z vystúpenia tejto skupiny TU.

GrassCountry – Od začiatku svojej činnosti sa skupina GrassCountry zameriava na akustické country s prvkami bluegrassu. Koncom roku 2008 sa frontmanom kapely stala mladá talentovaná speváčka Natália Mikušková, dcéra známeho Allana Mikuška, ktorý s kapelou vystupoval predtým. (zdroj: CAMILLE).

Členovia skupiny:

Fotografie z vystúpenia tejto skupiny TU.

Sprievodný program medzi jednotlivými Country skupinami:

Túlaví vlci: starali o veľmi zaujímaví program medzi vystúpeniami jednotlivých country skupín svojimi westernovými scénkami, pri ktorých doslova behal mráz po chrbte. Išlo o nasledovné:

  • humornú pištoľnícku scénku, kde sme sa dozvedeli starú pravdu o tom, že pletky zo ženami nemusia vždy dobre skončiť
  • trikové lasovanie, kde som nielen ja mal pocit, že to laso musí mať za sebou nejaký výcvik, pretože to, čo dotyčný pán od túlavých vlkov s ním robil, bolo niečo neskutočné.
  • žonglovanie s revolvermi
  • ukážky s bičom
  • tanečnice „vlčice“ ako sa im hovorilo sa pokúšali naučiť ľudí z hľadiska country tanec
  • na konci sa predstavila brušná tanečnica Joulin a to už v hľadisku doslova vrelo

Fotografie Túlaví vlci TU.

Zhodnotenie Country záhrady:

Country záhrada vyšla viac než dobre aj ked možno organizátori mali obavu z priestorov uskutočnenej akcie, tak v konečnom dôsledku sa dali tie skromnejšie priestory označiť za devízu.

O hudobnej stránke koncertu sa dá povedať len jedno – excelentné za čo boli aj jednotlivé skupiny ohodnotené búrlivým potleskom.

Na koncerte sa zúčastnilo okolo 100 divákov, ktorí si našli čas a prišli sa pozrieť aj napriek troška vzdialenejšiemu miestu konania podujatia od plánovaného námestia SNP vo Zvolene. Nedá sa však povedať, že by ľuďom niečo chýbalo o pitný režim sa staral bufet v budove DK ŽSR.

Blog, foto : Ján Števonka. Gramatická úprava : Lenka Hrobáriková.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri