• Št. nov 30th, 2023

V rámci Svetového dňa divadla odohrali v DJGT inscenáciu Čepiec

Autor IMG_1979

mar 28, 2023
Záverečná klaňačka. Foto: IMG_1979

Svetový deň divadla bol vyhlásený v roku 1961 Medzinárodným divadelným inštitútom (ITI), oslavuje sa od roku 1962 a pripadá na 27. marec a práve v tento deň sa organizujú mnohé národné a medzinárodné divadelné akcie, zamerané na propagáciu divadelného umenia.

K oslavám 61. výročia svojou troškou už tradične prispelo aj zvolenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, ktoré si pripravilo na tento pondelňajší podvečer 27.3.2023 pre svojich divákov program, ktorý do divadelnej sály pritiahol ľudí a len ťažko sa im po tomto fantasticky strávenom večere odchádzalo domov.

Tradične sa na úvod konalo čítanie posolstva, divadelné predstavenie a na záver debata s hercami, ale pekne poporiadku…

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského si pripravilo na Svetový deň divadla inscenáciu Čepiec.

Pred samotným predstavením sa čítalo divadelné posolstvo, tentoraz to bolo od egyptskej herečky Samiha Ayoub a celé znenie prečítala herečka DJGT Barbora Špániková.

Následne si tu všetci vychutnali inscenáciu Čepiec.

Dejiskom je horehronská obec Šumiac pod Kráľovou hoľou. Autorka tam prichádza so zámerom naučiť sa šiť čepiec a zároveň rozmotať zauzlené klbká vo svojom vnútri. Osobná línia sa prelína s reportážnymi až sociologickými postrehmi o ľudovom folklóre, o spolužití s Rómami, o stereotypoch, vrátane tých, v ktorých sama žila. Minulosť sa stretáva s prítomnosťou a tvorí budúcnosť. Inscenácia pracuje aj s prvkom tajomstva a namiesto odpovedí bude ponúkať otázky a autentický zážitok.

Po klaňačke, na samotný záver sa konala už tradičná diskusia s protagonistami a tvorcami inscenácie, ktorú moderovala už spomínaná Barbora Špániková.

To bolo v skratke o programe, ktorý si pripravilo Zvolenské divadlo a nech sa páči od nás ešte pár fotografií.

Fotogaléria: Svetový deň divadla v DJGT 2023

Článok a foto: IMG_1979

Pridaj komentár