• So. dec 9th, 2023

Futbal je krásny s víťazstvom

Autor IMG_1979

okt 12, 2014
miroslav-karhan
Miroslav Karhan. Foto: Ing. Miloš Masarik.

O finálový turnaj Mini Champions Ligy Slovensko 2014 mladších žiakov  U 12 a starších žiačok U 16, ktorého jubilejný desiaty ročník sa konal už tradične  v areáli MFK Lokomotíva Zvolen, bol zo strany účastníkov a ich priaznivcov v hľadisku, hlavne  rodičov enormný záujem. Na turnaji štartovali i „známe mená“ v desoch účastníkov.

V drese AS Trenčín trojgólový Demitra, v drese FK Pohronie Žiar strelec 6 gólov Urgela, vo farbách MFK Košice hrajúci Janočko, v dievčenskom týme CVČ Radvanská Banská Bystrica hosťujúca domáca odchovankyňa trénera Ernesta Peterkeho najlepšia hráčka turnaja Laura Bieliková (6 gólov) i hráč FC Spartaka Trnava Patrick Karhan s šiestimi strelenými gólmi.

Neprehliadnuteľným bol v hľadisku najmä  jeho otec, Miroslav Karhan. Bývalý hráč Spartaka Trnava, Realu Betis Sevilla, JK Beşiktaş Istanbul, VfL Wolfsburg, FSV Mainz 05, ktorý v reprezentácii odohral 107 zápasov, čím v počte reprezentačných štartov vytvoril nový slovenský rekord. V roku 2002 získal ocenenie Futbalista roku Slovenska. V súčasnosti pôsobí ako športový riaditeľ  FC Spartak Trnava. Synovi nielen fandil, no najmä radil.  

Ochotne sa vyjadril k prebiehajúcemu finálovému turnaju Mini Champions Ligy Slovensko 2014.

„Podobné turnaje prispievajú k potrebnej konfrontácii výkonnosti mládežníckych kategórií.

Myslím si, že pre deti je to zaujímavá konfrontácia výkonnosti, súťaž začína v postupne v jednotlivých regiónoch, sa to postupne zužuje a deti majú svoj finálový cieľ. Priznám sa, keď vidím poháre pre víťazov, deti majú perfektnú motiváciu. V dobe, keď som bol ja v takomto veku,  sme u našej generácie takéto turnaje, akcie, nezažili. Neboli vybudované ani podobné ihriská, nieto ešte s umelou trávou. Zo syna mám radosť, hral dobre, strieľal góly, takže môžem byť naňho hrdý. V podmienkach na Slovensku pre mládežnícky futbal máme čo dobiehať. S chlapcami sa síce zúčastňujeme na zahraničných turnajoch, tam je vidieť ako ďaleko sú v starostlivosti nielen o žiakov pred nami. Je pekné, že máme takéto ihriská, no to ešte neznamená, že sme na úrovni podmienok pre tréningový proces, aké majú mužstvá v zahraničí.“

A čo odkazuje tento skúsený hráč, legenda Slovenského futbalu mladej generácii ?

„V prvom rade ich futbal musí baviť. Držať sa hesla – idem na tréning, lebo chcem, chcem sa niečo naučiť, chcem mať z toho radosť. Samozrejme k tomu patria víťazstvá i prehry, musia ho hrať preto aby vyhrali, snažiť sa aby boli lepší,  lebo ten futbal je krásny s víťazstvom!“

Článok a foto: Ing. Miloš Masarik