• Po. feb 6th, 2023

Všetko najlepšie pán Podkonický

ByIMG_1979

nov 20, 2012
Foto: Ing. Miloš Masarik

Zápasu s košickými „oceliarmi“ , ktorým sa začal štvorzápasový víťazný maratón Zvolenčanov na domácom ľade, predchádzala milá slávnosť. Zástupcovia vedenia HKM zablahoželali k 60-tym narodeninám legendárnej 14-stke, ktorého dres visí na znak úcty k jeho hokejovej kariére pod strechou Zvolenského zimáku,  Jánovi  Podkonickému. Okrem  tradičných darčekov a kvetov dostal i dres HKM s pre neho netradičnou 60-tkou. Diváci ho ocenili dlhotrvajúcim potleskom,  potom vhodil i čestné buly a cez prestávky i po  zápase v klube Old boys HKM i vo VIP priestoroch preberal jednu gratuláciu za druhou.

Ján Podkonický, rodák zo Zvolenskej  Slatiny,  ktorého talent najprv pre futbal objavil Juraj  Mikuláš a trénoval ho vo Zvolenskom  – vtedy ligovom futbalovom doraste a pre hokej ho zlanáril a v mužstve viedol legendárny Pavol Zábojník, ktorého zásluhou sa  ocitol na pravom krídle prvého útoku LB Zvolen v najlepších časoch zvolenskej Československej hokejovej éry,  vyrástol vo výraznú oporu, skvele korčuliarsky vybavenú, s obrovským herným apetítom, nasadením, súkajúci góly na počkanie, za čo ho domáci diváci priam zbožňovali, oddanom pre vtedajšie modročervené zvolenské farby, či také isté reprezentačné. Medzi mantinelmi aktívne pôsobil úctyhodných 18 ! sezón.

Skromný, ale náročný k hokeju, sa zamyslel  i nad témou vďaky, ocenenia, či (ne)spomienky na svojich bývalých hokejových spoluhráčov vo Zvolenskom drese, ktorí sa pred ním dožívali životného jubilea: „Myslím by si že nejakú publicitu  zaslúžili hlavne hráči, legendy zvolenského hokeja ako Jozef Chudoba, Bohuš Trávnik, Milan Ditrich, Ján Tomanec, Ján Letko. Je až zarážajúce, že si zatiaľ na nich nikto nespomenul.“

O pár z nich sme už písali a písať budeme v cykle Zvolenské hokejové legendy, hlavne pri príležitosti blížiaceho sa 80-teho výročia vzniku Zvolenského hokeja, na prípravách ktorého sa podieľa i Janko Podkonický, pracujúci v štruktúrach HKM ako tréner 6.a 8. HT pri výchove mladých hráčov. V stredu zažil doslova divadelné „Standing ovation“.

A ako legendárny „Potkan“ reaguje na svoj vek ? : „Potlesk divákov mi pripomenul moje hráčske časy, vtedy však na hokej chodilo oveľa viac divákov. Hodil som si dokonca moje prvé hokejové buly. V terajšej svojej trénerskej práci sa vôbec na 60-tku necítim, určite nie pri tých deťoch, čo trénujem, stále si ešte zahrám za veteránov Zvolena, som na ľade skoro každý deň.“

Janka mohli diváci zaregistrovať nielen ako hokejistu, ale i aktívneho futbalistu, niekoľko zápasov odohral i v tradičných Silvestrovských futbalových stretnutiach Mesto-Štácia, pravidelne hrával i za „starých pánov“ MFK Lokomotíva Zvolen, v ktorej tiež začas pôsobil ako tréner mládeže. Jeho syn Andrej, ktorého pritiahol k hokeju, toho dosiahol vo svete veľa a teraz pôsobí znovu v extraligovom HKM. Ján Podkonický je niekoľko násobným starým otcom (v hokejovej terminológii 2+5) a teší sa na ďalšieho vnúčika, možno práve pokračovateľa hokejovej dynastie Podkonických.

K okrúhlemu výročiu blahoželáme!

Fotografie

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteru

Článok a foto: Ing. Miloš Masarik.