• Št. mar 30th, 2023

Pôrodnica Nemocnice Zvolen dosiahla rekord v počte pôrodov

mamina-na nadstandardnej-izbe
Mamina na nadštandardnej izbe. Foto: Nemocnica Zvolen

TS – Pôrodnica Nemocnice Zvolen, ktorá je členom skupiny AGEL, dosiahla, za posledné 3 roky, k včerajšiemu dňu, 18. decembru 2014, rekord v počte pôrodov. Presne 939 novorodencom, medzi ktorými bolo celkom 481 chlapčekov a 458 dievčatiek, z toho sedem dvojičiek, pomohli na svet zdravotníci vo Zvolene. Podľa tohtoročnej štatistiky sa tu narodilo už o 46 bábätiek viac ako v celom minulom roku.

I keď sú  zahraničné mená stále populárne, vo zvolenskej pôrodnici rodičia pre svoje ratolesti vyberali predovšetkým klasické slovenské mená. Medzi dievčatkami viedla Nela, Natália, Nina, Viktória, Terézia. Medzi chlapcami bolo najviac Jakubov, Adamov, Martinov, Samuelov a Matejov. Rodičia však pomenúvajú svoje detičky aj menej tradične, napríklad Eliáš.

Pôrodnica Nemocnice Zvolen sa v tomto roku,  v projekte Sprievodca pôrodnicami, podľa hodnotenia mamičiek, umiestnila ako prvá v Banskobystrickom kraji. V rámci Slovenska mamičky ohodnotili zvolenskú nemocnicu ako ôsmu najlepšiu. Podľa riaditeľa nemocnice MUDr. Jozefa Botku je navýšená výkonnosť oddelenia výsledkom spokojnosti rodičiek. „Nesmierne nás teší rekordný počet novorodeniatok, čo svedčí o profesionalite, kvalite a prístupe všetkých zamestnancov oddelenia k pacientkam,“  povedal MUDr. Botka.

Nemocnica Zvolen poskytuje na oddelení gynekológie a pôrodníctva komplexnú starostlivosť počas tehotenstva, pôrodu a v šestonedelí. Izby na oddelení gynekológie a pôrodníctva sú takzvané roomingové, čo znamená, že bábätko zostáva po narodení s maminkou celých 24 hodín denne. Nemocnica má od roku 2005 status Baby friendly hospital – to znamená, že podporuje obetavé materstvo a dojčenie, čím zlepšuje zdravie detí a matiek.

TS – Mgr. Marta Csergeová, tlačová hovorkyňa AGEL SK a.s.