Každý môže byť hrdinom

kazdy-moze-byt-hrdinom-10

Kto absolvoval všetky stanovištia získal účastnícky certifikát prvej pomoci. Foto: ZV-podujatia

Poskytnúť správne prvú pomoc nemusí byť vôbec ťažké za predpokladu, že sa to naučíte správne, respektíve Vás to naučí fundovaný odborník.

Už doslova pravidelná akcia (v lete na zvolenskom námestí a cez zimu v Europe) sa pod názvom Každý môže byť hrdinom konala 6.2.2015 v priestoroch zvolenskej Europy.

Novinkou tohto podujatia bolo, že každý, kto absolvoval všetky stanovištia získal účastnícky certifikát prvej pomoci.

Akcia ako taká bola v podaní Mládeže SČK Zvolen a ako zvyčajne so všadeprítomnou Martinou Moťovskou, ktorá je predsedníčkou Územnej rady (UzS) Mládeže SČK Zvolen.

Ak ste sa zastavili na kus rečí na niektorom stanovišti, mladí zdravotníci Vám všetko potrebné vysvetlili. Ako treba postupovať pri danom poranení, všetko od fixovania zlomenej nohy až po kardio-pulmonálnu resuscitáciu dospelého človeka alebo dieťaťa a na figuríne ste si to potom mohli aj sami vyskúšať. Mohli ste sa pýtať čokoľvek, všetci účastníci boli veľmi ochotní.

Ľudia, ktorí sa zapojili a obetovali aspoň chvíľku času v tejto uponáhľanej dobe to neľutovali, práve naopak, veľmi si pochvaľovali tento projekt aj príjemnú atmosféru okolo. Podľa mnohých je povinnosťou človeka vedieť podať prvú pomoc. Pretože nikdy neviete, kedy bude niekoho život práve vo Vašich rukách …

Takže Mládeži SČK Zvolen opäť treba poďakovať za túto náučnú a v podstate dôležitú akciu, podanú nenásilnou a ľahkou formou, pretože sa naozaj vydarila a veľa ľudí sa dozvedelo, ako presne postupovať pri tom či onom zranení.

O projekte

Cieľom tohto projektu je hlavne priblížiť všetkým, čo si nájdu čas základy a zásady poskytovania prvej pomoci. Naučiť sa to však nie bifľovaním, ale hravou interaktívnou formou praktickej ukážky za pomoci tých, ktorí to sami dobre vedia a to Mládeže SČK Zvolen.

Samozrejme, projekt nie je primárne určený mladým, ale má za cieľ pomôcť aj starším ľudom. Práve táto skupina obyvateľstva má pocit, že sa na ňu zabúda. Pre nich už je veľká pomoc, ak im niekto pomôže s ťažkou taškou a podobne.

Cieľom projektu je taktiež poukázať na dobrovoľnícku prácu a aktivity Slovenského Červeného kríža. Taktiež chcú motivovať mladých ľudí k dobrovoľníckej činnosti, akou môže byť aj darcovstvo krvi alebo poskytovanie prvej pomoci.

Nezabudni, každý kto vie podať prvú pomoc sa raz môže stať hrdinom 😉

Fotografie

Článok a foto: Ján Števonka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: