• So. jan 28th, 2023

DJGT uviedlo do života fantastickú komédiu Celebrity s.r.o

ByIMG_1979

mar 11, 2015 , , ,
celebrity-s-r-o-djgt
Záverečná klaňačka. Foto: ZV-podujatia.

V poslednom čase je možné sledovať na televíznych obrazovkách, hneď na niekoľkých televíznych staniciach a nielen tých slovenských obrovské množstvo televíznych seriálov vlastnej produkcie. Azda však ten najznámejší nekonečný Panelák, ktorému po 7. rokoch skončila nitka života asi každý aspoň z počutia pozná.

Mnohým ľudom však vŕta v hlave myšlienka, ako to všetko v tom zákulisí všetko funguje ..

A toto všetko a ešte oveľa viac sa podarilo už v roku 2006 do bodky napísať súčasnému českému dramatikovi Antonínovi Procházkovi v komediálnej hre pod názvom Celebrity.

V DJGT Zvolen pod režijnou taktovkou Martina Kákoša, dramaturga Jána Chalúpku, scénu pripravil Jaroslav Valek a kostýmy Larisa Gombárová naštudovali pre návštevníkov divadla komédiu Celebrity s.r.o., ktorú uviedlo divadlo 5.3.2015 slávnostnou predpremiérou.

Do ostatných hereckých rolí boli angažovaní Barbora Špániková (Jana), Richard Sanitra (Emil), Dana Karolová (Šéfka), Michal Ďuríš (Alan), Ondřej Daniš (Kamil), Dominika Výrostek Misárová (Adéla), Vladimír Rohoň ( Kalina), Iveta Marcineková (Novinárka), Ján Marcinek (Miloš) a ďalší.

Poďme sa pozrieť na to bližšie

Komédia Celebrity s.r.o., ktorá prináša aktuálny pohľad do televízie počas nakrúcania nekonečného seriálu. Zákulisné vzťahy medzi hercami i štábom ukazujú v humornom svetle pravú tvár mediálneho biznisu aj takzvaných celebrít. Herec epizódnych rolí sa súhrou náhod s kriminálnym akcentom dostane na výslnie záujmu. Rastúcej sláve však musí obetovať čoraz viac svojho súkromia. Koleso prekvapivých zápletiek sa krúti čoraz rýchlejšie a cesta za zábavou sa môže začať.

To bol text, ktorý stručne, ale pravdivo opisuje samotnú hru, ale ako sa s tým popasovali samotní herci divadla?

Nuž, musím povedať, že doteraz som nevedel, že v podstate táto hra existuje a tak hodnotenie je čisto nestranné, keďže som to kvázi akoby videl po prvý raz. Rozhodne však palec hore a vždy ma prekvapuje, ako to v tom divadle dokážu, že jednotlivé postavy sedia obsadeným hercom divadla nielen v tejto hre.

Celkový dojem z hry je fantastický a ako sa na komediálny žáner patrí, tak aj tu sa veľakrát človeku do očí tlačia slzy nad situáciami, ktoré by človek radšej ani nechcel zažiť. Tak, ako to aj v rozprávkach často býva, aj tu v prenesenom význame dobro vyhráva nad zlom a ten, kto bol predtým na poslednom mieste v rebríčku je zaraz v závere tým najobľúbenejším.

Že nechápete, ako som to všetko myslel? Nuž nevadí, nájdite si čas a zájdite do divadla na toto predstavenie a môžem Vám garantovať, že po dvoch hodinách odídete z divadla dozaista spokojní tak, ako ja po predpremiére.

Antonín Procházka je súčasný český dramatik, ktorý má na konte množstvo úspešných hier a u nás je známy najmä ako autor hry S tvojou dcérou nikdy! Tohto dramatika, herca a režiséra vďaka schopnosti vytvoriť originálne komédie postavy na hrane lyriky a tragikomiky nazývajú plzeňským Molierom. Často a úspešne herecky stvárňuje svojich hrdinov, ktorí oscilujú medzi smiešnym a bolestným. V hre Celebrity s.r.o. (napísané v roku 2006) to bola postava úspešného lúzra Emila. V neskoršie vytvorených Procházkových hrách sú okrem pôvodnej krízy stredného veku a túžby po zmene či dobrodružstve prítomné aj výraznejšie kriticko-spoločenské tóny.  A vďaka geografickej i mentálnej blízkosti Čiech a Slovenska sú témy jeho hier mimoriadne kontaktné aj pre naše publikum.

Článok a foto: Ján Števonka.