Protest a petícia pred cirkusom Berousek na Západe

cirkus-berousek-protest-zvolen

Cirkus Berousek sultán. Foto: ZV-podujatia

V rámci kultúrneho programu v meste prináša Zvolen Zvolenčanom okrem iných podujatí aj rôzne cirkusy, ktoré počas roka do mesta zavítajú s veľkým ansámblom.

Každý cirkus má svoj ucelený program, ktorým sa snaží čo najviac zaujať širokú verejnosť, respektíve detského diváka a takto ho dotiahnuť pod šapitó. Ich program pozostáva nielen z rôznych akrobatických vystúpení a klaunov, ale samozrejme časť programu majú vyhradené zvieratá, tzv. drezúra zvierat.

Rok 2015 nie je výnimkou a prvým cirkusom, ktorý zavítal do Zvolena, respektíve usídlil sa na poľnej ploche na sídlisku Západ, bol od 9. - 12.4.2015 cirkus Berousek sultán.

A práve tieto ich zvieratá v cirkuse sú tŕňom v oku aktivistom, ktorí sa zmobilizujú vždy, keď niektorý z cirkusov zavíta do mesta. Po vybavení povolenia na protestné zhromaždenie sa snažia hodinu pred každým predstavením pred cirkusom apelovať na ľudí, aby nechodili do cirkusu a aby podpísali petíciu Slobody zvierat pod názvom ,,Zákaz vystupovania zvierat v cirkusoch.“ Petícia je adresovaná ministrovi pôdohospodárstva Slovenskej republiky.

Ich úlohou je upovedomiť ľudí o tom, že zvieratá v cirkusoch sú týrané a zároveň sa dáva podpisovať petícia o zákaze vystupovania zvierat v cirkusoch.

cirkus-berousek-protest-zvolen-5

Foto: ZV-podujatia

V rámci protestov nebol tento cirkus výnimkou. Každý deň, hodinu pred predstavením bolo možné vidieť skupinku poväčšine mladých ľudí stáť s roztiahnutými transparentmi neďaleko cirkusového šapitó. Jedna skupinka držala transparenty a zvyšok rozdával letáky a dával ľudom podpisovať petíciu a v podstate sa robila taká menšia osveta.

Nakoľko akcia bola oficiálne odobrená mestom Zvolen, bolo možné vidieť neďaleko číhať (rozumej dohliadať) na protestujúcich policajnú hliadku.

Dozaista sa nájdu dva rozdielne tábory. Jeden obhajuje protesty a podstatu týchto akcií a samozrejme opačná strana, ktorá nevie prísť na chuť tomu, prečo sa protestuje, atď.

Ako sa povie, 100 ľudí sto chutí, ale pokiaľ sa to nesie v pokojnom duchu s prípadnou osvetou, tak v tom isto netreba vidieť nič extra zlé, skôr naopak. Ešte na doplnenie treba dodať, že redakcia písomne kontaktovala cirkus Berousek, ale odpoveď sme nedostali.

Okrem už spomínaného protestu a petície sú tŕňom v oku aj reklamné pútače na stĺpoch verejného osvetlenia. Je pravdou, že porušujú VZN mesta Zvolen o vylepovaní reklám, kde sa jasne píše, že sa nesmú vylepovať v blízkosti dopravných značiek.

Pokiaľ má niekto záujem, môže si naštudovať znenie VZN č. 70, ktoré sa dá nájsť na tejto stránke.

Samozrejme, že polícia túto vec rieši a cirkusu je udelená bloková pokutu vo výške 30€ s tým, že dané reklamy musí odstrániť, ale samozrejme toto odstránenie je až vtedy, keď odchádzajú do ďalšieho mesta.

Nuž, aj takýto druh podujatia sa konal vo Zvolene a po cirkuse Berousek možno už onedlho príde ďalší a opäť sa stretneme pri nejakom ďalšom podobnom článku.

Fotografie

Článok a foto: Ján Števonka.

3 Comments on Protest a petícia pred cirkusom Berousek na Západe

  1. Ale ze ten ich pes zije uuuplne vo svojom prirodzenom prostredi a je sam sebe panom, robi si co chce, pohybuje sa kde chce, nikdy nebol trestany a ked sa narodil, hned rozumel ludskej reci a pocuva v momente na slovo. Vidia triesku v susedovom oku, ale nie brvno vo svojom

    Páči sa mi

  2. Ten môj pes je z útulku kde bol v malom koterci s ostatnými psami zobratý z ulice a ľudom ,ktorý ju týrali. Ja ju necvičím, nebijem a chovám sa k nej ako k rovnocennému. Pes je vyšlachtené zviera,ktoré potrebuje pomoc človeka. Keby neboli ľudia hlúpy a nemali by oči len pre peniaze nikdy by psy neexistovali. Pochybujem že napr. slon v cirkuse dostáva toľko lásky ako naše psy .

    Páči sa mi

  3. A ja ked idem zo psom nemám v druhej ruke tyč .

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: