• Ne. dec 3rd, 2023

Fun zóna sa premenila na Živý trh za Živce

Autor IMG_1979

sep 12, 2015 , ,
zivy-trh-zivce-14
Obrí včelí plast. Foto: ZV-podujatia

Trh, na ktorom ste eurom nemohli platiť, mohli ste vidieť šachového veľmajstra, ba i dámy v krásnych róbach, dozvedieť sa niečo vskutku zaujímavého a zároveň podporiť miestnu ekonomiku.

Reč je o jednom takpovediac špeciálnom trhu pod názvom Živý trh za Živce, ktorý zorganizovala CEEV Živica a ktorý bol špecifický aj v tom, že sa na ňom dalo platiť len Zvolenským živcom a konal sa v stredu 10.9.2015 vo Fun zóne.

Okrem toho, že tu prebiehal trh s produktami od lokálnych predajcov a umelcov zapojených do projektu lokálnej meny, tak v rámci podujatia bol pripravený pre všetkých aj bohatý sprievodný program.

Ešte pre upresnenie, každý, kto si tu a nielen tu zamenil eurá za živce, nielenže pomohol lokálnej ekonomike, ale prispel aj do Komunitného fondu,  nakoľko práve DM drogerie markt prispieva sumou 10 centov za každý jeden živec v obehu. Čím viac živcov je v obehu, tým viac peňazí je tým pádom v Komunitnom fonde. Následne sa tieto peniaze prerozdelia na niektoré zaujímavé projekty.

Nech sa páči, vkročte a poďte sa pozrieť,  čo všetko sa dalo za tých pár hodín trvania tejto akcie vidieť a zažiť.

Na trhu si mohli ľudia nakúpiť keramiku, domáce ručne robené mydlá, kované výrobky, hračky a hlavolamy pre deti i dospelých, oblečenie, džemy, ovocné výživy, hokaidá a iné zaujímavé veci.

Azda najlepšou a najzaujímavejšou časťou sprievodného programu bol neobvyklý šachový turnaj „naslepo“, kde si šachový veľmajster Ján Markoš so zaviazanými očami zahral partiu šachu proti osobnostiam a predstaviteľom mesta Zvolen.

Tí, ktorí  prijali výzvu a hrali boli Bojan Petrič (dm drogerie markt), Antonin Juríček (riaditeľ Bučina DDD) a Juraj Chabada (náčelník Mestskej polície). Na víťaza tohto turnaja čakala výhra v podobe 300 živcov.

Po prvých ťahoch bolo jasné, že Ján Markoš dá zabrať a aj dal zabrať svojim súperom a jednotlivé ťahy mal vopred premyslené a ako prvý dostal mat Bojan Petrič a o pár minút Juraj Chabada. Po ďalších pár minútach sa zdalo, že veľmajster bude porazený, ale nakoniec to bol práve on, čo navrhol súperovi remízu a ten ju prijal.

Ďalšou, nemenej zaujímavou akciou, ktorá bola určená predovšetkým deťom, ale aj  dospelým bola možnosť  vyskúšať si zážitkové exponáty organizácie Živica,  tzv. Záhradu piatich zmyslov a Obrí včelí plast.

Na svoje si prišli aj tí, ktorým sa páči móda, nakoľko tu v dvoch kolách prebiehala mini módna prehliadka oblečenia od Swana Style. Kolekciu oblečenia tu nepredvádzali modelky z  módnych časopisov, ale bežné ženy,  veď  aj toto vskutku pekné oblečenie je práve určené na bežné  nosenie.

Na samotný záver podujatia aj napriek tomu, že pár dažďových kvapiek sa hlásilo o slovo  svoju hudobnú produkciu predstavila skupina Footprint a následne dobre známa Mylentak.

Ján Markoš – šachový turnaj „naslepo“

Fotografie

Článok foto a video: Ján Števonka