Impozantné sklenené diela majstra Macha v Galérii na Tehelnej

palo-macho-galeria-na-techelnej

Aj takéto fantastické veci je možné vidieť na výstave. Foto: ZV-podujatia

Obelisk nádeje sa nachádza pri Technickej Univerzite a autorom tohto monumentu je výtvarník a sklár Palo Macho.

A práve tento majster svojho remesla prišiel do Zvolena 10.4.2015  tentokrát prezentovať svoju tvorbu do Galérie na Tehelnej pod vskutku zaujímavým názvom Košele môjho detstva.

Po úvodnej speváckej vložke Terézie Králikovej sa ujal slova za Galériu na Tehelnej Jozef Klement, ktorý povedal, že je nesmierne rád, že môže predstaviť hviezdu európskeho formátu v skle. Zároveň dodal, že tu prezentovaná výstava je časťou tej, ktorá bola v oravskej galérii a vo východoslovenskej galérii v Košiciach.

Nakoľko však kurátor výstavy pán Michalovič bol momentálne odcestovaný v Maďarsku, samotný autor svojim pohľadom predstavil svoju tvorbu.

Na výstave nájdete hneď niekoľko autorových techník, síce možno v menšom vydaní, ale ako autor povedal, je to dané týmto výstavným priestorom. Jednu časť priestoru tvorí kresba, následne sú tu fotografie pretavené do skla Jany Strížovej a na protiľahlej strane sa nachádzajú malé skice, ktoré v podstate neboli nikde vystavené a ako autor povedal, nebol na to čas a v podstate poslúžili pri výrobe na testovanie techniky v malom formáte.

Najzaujímavejšie a najhodnotnejšie diela zaberajú jednu celá stenu a to tri kruhy, ktoré pre neho v symbolike znamenajú kozmos so zárezom prvého lúča svetla a tým sa začal oddeľovať.

Gro toho všetkého však tvoria košele, detské košele so pseudo-figurálnym motívom, s ktorým autor narába voľne a slúži ako symbol ľudskosti a všetkého dobrého.

Nuž čo viac povedať, majster tu povedal všetko podstatné, ale odporúčame si pozrieť video a vrelo odporúčame aj návštevu tejto vskutku zaujímavej výstavy.

Na záver už len upresnenie o tom, že túto predajnú výstavu môžete navštíviť v pracovných dňoch od 8:00 do 17:30 a v sobotu od 9:00 do 11:45 a potrvá do 7.5.2015

Video

Foto

Článok, foto a video: Ján Števonka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: