• Ne. jún 4th, 2023

Zvolenské divadlo odpremiéruje legendárnu detektívku

ByIMG_1979

okt 24, 2018
Pasca na myši. Foto: Braňo Konečný

TS: Sedemdesiata sezóna v Divadle Jozefa Gregora Tajovského je dramaturgicky koncipovaná z tých inscenácií, ktoré už rezonovali na jeho javisku. Prvou z hier, ktoré takto prepájajú minulosť divadla so súčasnosťou bude Pasca na myši Agathy Christie.

Vo Zvolene v roku 1961 tento detektívny skvost režíroval Miloš Pietor, v slovenskej premiére. V roku 2018 si takto pripomíname aj nedožité 85. narodeniny tohto slávneho režiséra a pedagóga. Pod nové naštudovanie Pasce na myši sa režijne podpisuje Matúš Bachynec, ktorý hru aj preložil. Pôsobivú scénu navrhla Barbora Šajgalíková, dobové kostýmy Ján Husár a priliehavú hudobnú a zvukovú kulisu vytvoril Róbert Mankovecký.

Napínavý príbeh sa odohráva v priebehu dvoch dní počas snehovej búrky v usadlosti Monkswell. Jedna z postáv pod jej strechou, vedená stopami dávnych zločinov a pesničkou Tri slepé myšky, sa rozhodla vraždiť. A medzi postavami sa nenachádza iba vrah, ale aj obeť. Účinné dramatické postupy slávnej autorky ponúkajú nenapodobiteľnú atmosféru v uzavretom prostredí, ale aj zvláštny zmysel pre humor, fascinujúce zvraty, prepracovanú psychológiu postáv a neustále gradovanie napätia, pričom sa mrazivé dialógy striedajú s romantickými scénami.

Kráľovná detektívok Agatha Christie pôvodne napísala Pascu na myši (The Mousetrap) ako rozhlasovú hru pre BBC, pri príležitosti narodenín kráľovnej Mary. Neskoršie hru upravila do javiskovej podoby. Autorkinu dramatizáciu v Londýne nepretržite uvádzajú od roku 1952. Stala sa tak svetovým divadelným unikátom a patrí medzi klenoty na svetovej kultúrnej mape. Fakt, že je prísne zakázané akékoľvek filmové uvedenie slávneho titulu dovtedy kým ho budú hrať v londýnskom West Ende, umocňuje exkluzivitu divadelného zážitku aj na javisku zvolenského divadla.

TS: Mgr. art. Ján Chalupka umelecký šéf DJGT. Foto: Braňo Konečný