• Ne. jan 29th, 2023

Zvolen zažil multižánrové zauzlenie Uzolium

sweet-little-chicks-uzolium
Sweet little chicks. Foto: ZV-podujatia

Zvolen, hviezdny dátum sobota 18.4.2015, navôkol, kade tade kde sa len pohnete hrá hudba a zároveň stretnete kopec fantastických ľudí, s ktorými si to či ono vypijete porozprávate sa a hneď večer značne zaujímavejší.

Možno si poviete, čo to za úvod, ale ja som rád, že som v jeden večer nebol za ovcu a nešiel pred nejaké pódium v strede námestia pozrieť sa na nejaký koncert, ale mohol som sa vnoriť do víru zábavy a kultúrneho života, byť stredobodom vesmíru a to v podstate všade tam, kde ma ešte nohy vládali dotiahnuť a to všetko pod jedným názvom podujatia Uzolium.

Nuž úvod bol len tak zbežne, možno kreatívne poňatý, ale poďme si povedať o tomto podujatí ešte niečo podstatne viac.

Samotné podujatie zorganizovala Eva Ježovičová, ktorej počas príprav ako aj počas akcie pomáhalo neformálne zoskupenie mladých Zvolenčanov a spoločne tak vytvorili multipriestorový a multižánrový festival Uzolium.

Prečo Uzolium?

heureka-uzolium
Program Heuréky na Starej radniciFoto: Stanislav Duraj

Odpoveď je vskutku jednoduchá. Ako povedala organizátorka pri otvorení festivalu, je to odvodené od slova uzol, takže my sme sa rozhodli slávnostne zahájiť podujatie tým, že sa všetci zauzlíme a podľa sloganu sa naviažeme na kultúru a odviažeme sa v meste.

Samotná akcia prebiehala dovedna až v 9-tich podnikoch a bolo možné zažiť až 15 rôznych umelcov, začiatok bol v Džezve a záver sa ukončil v City Café poriadnou žúrkou na druhý deň nadránom

Samotné podujatie bolo síce slávnostne otvorené o 18-tej v Džezve, ale sprievodnými akciami začalo podujatie už od 14-tej na Starej radnici tzv. popoludním s Heurékou, ktoré bolo venované deťom. Okrem toho sa tu bolo možné dozvedieť aj všetky komplexné informácie o lokálnej mene Živec.

Čo teda bolo možné vidieť a zažiť?

Ako už v úvode bolo povedané, mal to byť multižánrový festival a taký aj bol. Skladal sa z pestrej palety všehochuti, či už po hudobnej stránke v rámci rôznych žánrových smerov od džezových tanečno-spievajúcich slečien Sweet little chicks alebo poézie, okorenenej hudbou v zámockej čajovni v podaní Judity & Juraja, BS JAM Marmälada a ich vskutku zaujímavé Elektric blues, Hubeerya najskôr Adam Baran a potom neskutočná energia v duo zostave Cascabe.

V BarBar-e okrem výstavy Zvolenskej sedmičky bolo možné si vypočuť energiu až 220v a následne dobre známy a fantastický Humanoid. Do nedávno otvoreného Fink Baru priniesol festival tvrdú muziku, zahrali Secret session a Kontrkultura. Charisma bavila ľudí hudbou v podaní EA a Marcela Véna ft. Rebosha, vo Zvonci to bol big-beat, ktorý zahrala dobre známa kapela Pančuchy Eleny Hríbovej.

Po deviatej večer ešte odštartovala Oldies party – U Alexa a City Café hustil zábavu DJ M4t3s a v podstate sa zabávalo až do rána.

Tak asi takto to nejako v globálnom poňatí bolo a dalo by sa ešte to viac rozpísať, ale ako sa hovorí, raz vidieť ako stokrát počuť a veru ten, kto sa zúčastnil si to užil do sýta. Za seba musím povedať, že to všetko bolo ok. Niekde bolo viac, niekde menej ľudí, ale všade panovala fantastická nálada.

Fotografie

Článok a foto: Ján Števonka