• Ut. feb 7th, 2023

Pri TU stavali švárni junáci máj

ByIMG_1979

máj 1, 2015 , ,
stavanie-maja-tuzvo-2015-zvolen-7
A takto trebalo makať. Foto: ZV-podujatia

Stavanie májov je zvyk, ktorý siaha až do obdobia Antiky, kedy už staroveké národy dávali pred prvým májom pred svoje obydlia stromčeky na ochranu pred zlými duchmi, silami a chorobami.

Májová zeleň ako magický prostriedok vyjadrovala tiež želania poľnohospodárov, aby úroda mala dobrú silu a rast.

Ak by však niekto očakával, že chlapi chytia nejaký ten papek (rozumej máj) a zapichnú ho do otvoru a je vymaľované bol by na omyle, ono to malo svoj priebeh a na ten sa teraz pozrieme.

Samotný úvod patril hre 5 – tich slečien v zelenom na lesnice, pravdepodobne sa jednalo o nejakú ich hymnu, nakoľko všetci stáli v pozore (to bol vtip)

V krátkom príhovore konferencier vysvetlil tradíciu stavania májov a poďakoval, že sa aj naďalej sa pokračuje v tejto tradícii. Poďakoval aj študentom za to, že aj napriek písaniu bakalárskych prác a príprave na skúšky si našli čas a s veľkou ochotou prišli pomôcť.

Následne odovzdal slovo rektorovi univerzity a potom aj dekanovi, obidvaja povedali múdre a zaujímavé slová a po pozdrave lesu zdar sa mohlo začať stavať.

Za hudby heligonky v podaní členov FS Poľana, ktorí hrali a spievali tradičnú Lesnícku hymnu, švárni chlapi sa chytili mája a začali ho stavať. Prvý pokus nevyšiel ideálne (nevkĺzol pekne do dierky v zemi) a nasledoval pokus dva, ktorý už išiel podľa plánu a zaraz bol ako povedal konferencier vztýčený čo devám povedľa prišlo smiešne (kto vie prečo).

Následne sa opäť dostali k svojim nástrojom švárne trubačky a po nich nasledovalo slávnostné krstenie mája, ktorého sa ujal dekan perlivým vínom, ktoré striekať nechcelo.

Na záver ešte povedal pár slov:

Vážení mladí priatelia, nech Vám to ide tak od ruky aj pri zámku, aj pri internátoch a hlavne nech máte dnes pocit dobre vykonanej práce aj z toho, že ste sa takto dokázali stretnúť, aj keď je dá sa povedať, už neskoré popoludnie pred 1. májom a moja nočná mora bola, že všetci budete vo vlakoch a pôjdete domov. Dnes je ten počet úctyhodný s porovnaním s minulými ročníkmi, je to super a je vidno, že lesnícky študentský život sa mobilizuje a zábava je už na Vás, na zdravie!

Nuž takto to stavanie prebiehalo.

Video

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.