• Št. mar 30th, 2023

Na Najmilšom koncerte predviedli deti energické vystúpenia

ByIMG_1979

máj 2, 2015 , ,
najmilsi-koncert-roka-zvolen-7
Úsmev ako dar. Foto: ZV-podujatia

Pod názvom Najmilší koncert roka 2015 sa konalo 26.4.2015 celodenné podujatie, ktoré vyvrcholilo galaprogramom v divadle JGT vo Zvolene.

Týchto koncertov, ktoré sa konajú pod záštitou ministra kultúry sociálnych vecí a rodiny Jána Richera bolo tohto roku 5. V Košiciach, Prievidzi, Nitre a Ružomberku a tento piaty regionálny koncert sa konal práve tu vo Zvolene v DJGT pod záštitou primátorky mesta Zvolen Ing. Lenky Balkovičovej.

Samotné koncerty sa konajú pod mottom alebo ak chcete heslom „Toto som ja!“

Toto heslo nie je len tak a deti, ktoré tu vystupovali nevystupovali len pod hlavičkou svojho detského domova alebo zariadenia, ale vystupovali ako samostatné umelecké osobnosti. Tí najlepší budú vybraní a postúpia do Bratislavy, kde sa bude 10. júna 2015 v divadle Aréna konať 25. celoslovenská prehliadka Najmilších koncertov roka.

Okrem toho sa v tento deň oslavovalo aj jedno ďalšie výročie a to, že tento koncert bol 15-tym koncertom, ktorý organizovala banskobystrická pobočka spoločnosti Úsmev ako dar.

Večernému galaprogramu však predchádzal program pre deti, ktorého gro sa konalo v Parku Ľudovíta Štúra, kde museli deti prejsť jednotlivými súťažnými stanovišťami, na ktorých po absolvovaní dostali zápis na kartičku. Všade navôkol panovala fantastická nálada a detskej radosti nebolo konca kraja.

Vráťme sa teda do divadla

Slávnostný galaprogram bol s prívlastkom hneď niekoľkých jubileí, 25. ročník sa konal práve tu vo Zvolene.

Tieto koncerty začali písať svoju históriu v roku 1990, kedy vznikla tradícia stretávať sa vo vybraných mestách na celom Slovensku na prehliadke tvorivosti detí z detských domovov a náhradných rodín. Deti tu dostávajú priestor na prezentáciu v rôznych umeleckých žánroch, aby prostredníctvom umenia vyjadrili svoje pocity, túžby, aj svoje sny.

Táto skúsenosť môže deťom pomôcť, aby rozpoznali vlastnú hodnotu a znovu si začali vážiť sami seba. Príležitosť verejne vystúpiť je pre deti zároveň motiváciou, aby pestovali svoju vôľu, ktorú neskôr budú môcť využiť.

Po úvodných slovách odštartoval kultúrny program, ktorý pozostával z 20-tich vystúpení a predstavili sa v nich deti z detských domovov Svetluška B.B, Redukačné centrum Tornaľa, Detský domov Škovránok Hnúšťa, Slniečko Polomka, Ratolesť Tŕnie, Valaská, Rimavská Sobota, Centrum Dorka.

Na margo vystúpení sa dá povedať, že to bolo obrovské prekvapenie, nakoľko takto kvalitne zvládnuté vystúpenia je málokedy vidieť v rámci roka na podujatiach vo Zvolene. Obrovský talent, či už sa jednalo o tanec, spev, ba i divadlo, jednoducho to bolo fantastické po všetkých stránkach.

Viac je zbytočné písať, odporúčame pozrieť videá a budete mať v tom jasno a zároveň dávame veľké poďakovanie, že sme sa mohli zúčastniť tohto nevšedného zážitku a podujatia zároveň.

Video – viac videí nájdete TU

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.