KSS zhodnotila rok na prvomájovej manifestácii pri Valaške

kss-2015-maj-zvolen-5

Manifestácia KSS pri Valaške: Foto: ZV-podujatia

Tak ako rok minulý a predminulý, tak aj tento oslava 1. mája vo Zvolene prebiehala za posledné roky v podobnom duchu. Tradične bolo na námestí vidieť len dve politické strany - KSS a Smer, ktoré si pripravili svoj program pre svojich sympatizantov a takto oslávili Sviatok práce.

Pri Valaške to bola prvomájová manifestácia KSS a na druhej strane námestia sa prišla prezentovať strana Smer.

Poďme si povedať, čo bolo možné vidieť a zažiť pri Valaške

Po slovenskej hymne a Internacionále sa ujal slova Dr. Ján Markus RSDr, ktorý povedal, že z poverenia výboru KSS vo Zvolene všetkých srdečne víta na prvomájovej manifestácii a zároveň požiadal člena Ústredného výboru KSS Rastislava Bobora, aby predniesol prvomájový prejav.

Prejav, ktorý prečítal bol de facto ten istý, čo za posledné dva roky, akurát bol doplnený o pár záležitostí, ktoré sa za uplynulé mesiace udiali na politickej scéne. Avšak za pár slov v prejave treba dať palec hore.

Okrem kritiky vládnucej garnitúry SMERu vyzdvihol jeden ich počin a to jazdenie vlakmi zadarmo pre dôchodcov a študentov atd. a jeho kritika sa upriamila aj na privatizáciu Telekomu a bolo spomenuté aj vodné dielo Gabčíkovo.

Na paškál si zobral Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša, ktorí sa odhodlali pomáhať na Ukrajine a bolo to okomentované a vytrhnuté z kontextu – tak, ako to tu posrali, tak to poserú aj tam (odporúčam pozrieť video).

Na záver bola prečítaná rezolúcia k tomuto dňu.

Kompletné znenie prejavu si je možné pozrieť na videu.

Jedna poznámka na záver: počas tejto manifestácie bolo vidieť, že na ňu prišli dohliadať opäť minimálne 4 posádky štátnej polície a našli sa v dave aj pochôdzkoví mestskí policajti nežnejšieho pohlavia. Som presvedčený, že nie je rozumné takéto plytvanie, radšej sa mohli štátni policajti venovať tam, kde treba ,,pomáhať a chrániť“ a nie na tejto manifestácii KSS, ktorá za posledné roky prebieha v pokojnom duchu.

Prečo vlastne vznikol a oslavujsa?

1. máj ako Štátny sviatok sa oslavuje od roku 1890 a stal sa sviatkom pre všetkých pracujúcich ľudí na svete. Tento deň je pamätný na všeobecný štrajk a masové demonštrácie chicagských robotníkov, ktoré sa konali v roku 1886. Robotníci štrajkovali za skrátenie pracovného času z 12 na 8 hodín denne. Robotníci nemali nárok na deň voľna a pracovali sedem dní v týždni. V roku 1886 viac ako 25 tisíc robotníkov v Chicagu zastavilo prácu a vyšli do ulíc.

Video

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka

1 Comment on KSS zhodnotila rok na prvomájovej manifestácii pri Valaške

  1. Zvolenská kapela FORSÁŽ a jej PIESEŇ PRÁCE
    v podaní Marek Mlynarčík (gitary, vokály), Július Kováčik (gitary, vokály), Marián Spodniak (spev), Patrik Kliment (bicie), Zdeno Schnierer (basa)

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.