• Ut. feb 7th, 2023

Hviezdny festival Zámocké hry Zvolenské už klope na dvere

ByIMG_1979

máj 5, 2015
sluk-65-zvolen-9
Sľuk. Foto: ZV-podujatia

TS: Medzinárodný letný divadelný festival ZÁMOCKÉ HRY ZVOLENSKÉ opäť ožije v žiare hviezd. Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene pripravuje jeho 42. ročník.

Festival Zámocké hry zvolenské je najstarší plenérny profesionálny divadelný festival na Slovensku. Vznikol v roku 1974 z iniciatívy zvolenského divadla. Postupne prešiel viacerými zmenami: po piatich rokoch pribudla operná časť, priestor na zámockom nádvorí sa otvoril divadlám z celého Slovenska a neskôr boli prizývané i zahraničné divadlá. Tento rok došlo k zmene: Štátna opera Banská Bystrica bude organizovať vlastný operný festival Operalia a nebude sa už podieľať na festivale Zámocké hry zvolenské.

Motto 42. ročníka znie „Blízke stretnutia hviezdneho druhu“, ktoré avizuje, že festival aj tento rok ponúkne divákom neopakovateľné stretnutia s hereckými hviezdami pod nočnou oblohou, v magickom priestore medzi nebom a zemou, medzi dňom a nocou, medzi hercami a divákmi.

Festival otvorí dňa 5. júna čierna komédia ARZENIK A STARÉ DÁMY, ktorá kombinuje detektívne, komediálne, psychologické a hororové prvky so suchým anglickým humorom a štipkou arzeniku. Príbeh dvoch odhodlaných starých dám a ich originálnych synovcov prináša salvy smiechu, ale i námety na zamyslenie či vtipné pohľady na vážne témy. Režisérom inscenácie je Gustav Skála, český režisér, choreograf a dramatik. Na zámockom nádvorí pred časom režíroval inscenácie Kapitán Fracasse a Alžbeta Báthoryčka, vo zvolenskom divadle tiež inscenoval rodinný muzikál Cesta okolo sveta za osemdesiat dní. Titul Arzenik a staré dámy ponúka vhodnú adaptáciu pre zámocké nádvorie a atraktívne herecké príležitosti.

Počas dvoch týždňov môžu diváci navštíviť tucet večerných predstavení. Okrem novej premiéry zaradilo DJGT do programu aj svoj najnovší titul Orol tatranský v rámci 200. výročia narodenia Ľ. Štúra. Z hostí sa predstavia divadlá Štúdio L+S, Radošinské naivné divadlo, Divadlo J. Palárika Trnava, Divadlo J. Záborského Prešov, Spišské divadlo, Slovenské komorné divadlo Martin, Divadlo A. Bagara Nitra. S dopoludňajšou rozprávkou sa predstaví Divadlo Actores Rožňava. Na zámku bude hosťovať aj SĽUK s tanečnými etudami Chorea Slovaca. Z českých divadiel sa môžeme tešiť na obľúbený muzikál Noc na Karlštejne v podaní Městského divadla Brno a na pútavý Kabaret Astragal Městského divadla Zlín.

Predaj vstupeniek na Zámocké hry zvolenské sa spustil dňa 1. mája, pričom lístky sa dajú rezervovať a zakúpiť aj on-line na stránke www.djgt.sk, www.zhz.sk – tu nájdu diváci všetky potrebné informácie o čase, mieste konania atď. Počas festivalu tu zverejní DJGT vždy o 17.00 informáciu o definitívnom mieste konania.

Festival Zámocké hry zvolenské premieňa každoročne mesto Zvolen na priesečník kultúrneho diania a má svoju mágiu. Patrí k nej kontinuita festivalu – za 42 rokov sa ani na jeden rok neprerušila – štebot vtáčikov, hukot vlakov, riziko dažďa, tiene na zámockých múroch, intenzívne hranie, intenzívne vnímanie hraného, prepojenie s minulosťou, pocit „tu a teraz“ aj vedomie že „tróny sa rúcajú, ale divadlo ostáva“.

PLAGAT ZHZ 2015

TS: Mgr.art. Uršuľa Ferenčuková – dramaturgička DJGT Zvolen