Dni mesta Zvolen prinesú aj drogovú tematiku

komisia-pre-prevenciu-zvolen

Foto: Mesto Zvolen

TS: Mnohé mestá zápasia s problémom drog na svojom území. Zvolen bol minulý rok podľa analýzy splaškových vôd na treťom mieste v užívaní pervitínu. V skutočnosti ide o chybnú interpretáciu – podľa Sylvie Tichej z Pedagogicko - psychologickej poradne vo Zvolene majú látku obsiahnutú v pervitíne aj mnohé, bežne užívané lieky. Všeobecne platí, že štatistiky o užívaní drog nie sú také dostupné a ich interpretácia je náročná. O to dôležitejšie je o téme drog hovoriť verejne a venovať sa predovšetkým prevencii. Preto existuje vo Zvolene Komisia pre prevenciu, ktorá, ako v jednom z mála miest, funguje práve pod hlavičkou mesta. Už v piatok, v rámci Dní mesta Zvolen predstaví svoju činnosť verejnosti po prvýkrát.

Komisia pre prevenciu

Mesto sa venuje prevenčnej činnosti zhruba od roku 1996, kedy sa stalo súčasťou projektu Zdravé mesto. Už vtedy koordinovalo tím odborníkov z rôznych oblastí, ktorí sa dlhodobo venujú drogovej prevencii. O desať rokov na to vznikla Komisia pre prevenciu, ktorá existuje dodnes. Jej členmi je nielen mestská a okresná polícia, Pedagogicko-psychologická poradňa, Podpolianske osvetové stredisko, Krajská knižnica Ľ. Štúra, či rôzne výchovno-vzdelávacie a záujmové inštitúcie, ale aj pracovníci samotného mesta.

V roku 2012 navyše vo Zvolene ako v jednom z prvých miest otvorili Mestské centrum prevencie. Sídli na Starej radnici. „Mestské centrum prevencie slúži  pre obojstrannú neformálnu komunikáciu odborníkov a rizikových skupín z radov detí a mládeže,“ hovorí Denisa Záchenská, koordinátorka Komisie pre prevenciu. Na tomto mieste odborníci a mimovládni pracovníci organizujú podujatia a realizujú jednotlivé aktivity pre deti, mládež i dospelých. „Chodia sem deti s poruchami učenia, správania, ale aj mladí dospelí z o.z. Návrat,“ hovorí Záchenská. Spomína aj na prípad matky, ktorá za ňou prišla hľadať pomoc pre jej dcéru závislú na automatoch.

Niekedy je ťažké im poradiť, ale vždy existuje niekto, kto vie pomôcť – členovia Komisie to dokazujú. Tento piatok v rámci Dní mesta Zvolen prvýkrát predstavia svoju činnosť priamo na námestí. Dni mesta teda nebudú len oslavou tradícií ukrytých v duši fujary či oslavou MDD, prinesú aj vážnejšie témy, o ktorých je potrebné hovoriť.

Viac k programu Dní mesta Zvolen TU alebo na Facebooku mesta.

TS: Mgr. Eva Ježovičová – mesto Zvolen

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.